X

gebelikte tetanoz aşısı

 • tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermediğinden dolayı gebelikte güvenle yapılabilecek bir aşı.

  daha önce tetanoz aşısı hiç yapılmamış veya aşı yapılmasının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş olan gebelere tetanoz aşısı yapılması öneriliyor.

  ayrıca, tetanoz aşısı yapılan anne adayında oluşan antikorlar bebeğe de geçer ve bebeği yenidoğan döneminde oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı koruma sağlar. hamilelikte yapılmasının nedeni bebeği yenidoğan tetanozundan korumaktır. bebeğin doğum sırasında kordonunun (özellikle evde doğumlarda) steril olmayan bir aletle, bıçakla vb. kesilmesi sonucu bebekte tetanoz gelişebilir. yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz yüksek oranda ölümcül olabilmektedir, bunun önlenmesi açısından bu aşı çok önemlidir.
  mom2be
 • bu aşıyı yaptırdıktan sonra kolunuz biraz ağrıyabilir. hatta hafif ateş ve halsizlik yapabilir aklınızda olsun. bende halsizlik ve kol ağrısı olmuştu, birkaç gün sürmüştü.
  angell
 • bende aşıdan sonra başlayan bu halsizlik neredeyse 1 hafta sürmüştü. kolum da ağrımıştı ayrıca. eğer grip vs. iseniz kesinlikle iyileştikten sonra yaptırın bu aşıyı. aşının etkisi bir de gribin semptomları sizi çok yorar aksi halde aklınızda olsun sevgili anne adayları.
 • aşıyı mutlaka yaptırın ihmal etmeyin genelde normal doğum düşünen gebeler aşı yaptırmıyor ama son dk ne olacağı hiç belli olmaz ameliyathanede mikrop kapmamanız lazım. aşıdan sonra kolda 1-2 gün ağrı olabiliyor.