X

sütünüzün yettiğini nasıl anlarsınız

 • merhabalar,
  ben yeni doğum yaptım 1 hafta oldu. sizlere sormak istiyorum, sütünüzün yettiğini nasıl anlarsınız? bebeğim 15-20 dakika emdiği halde ağlıyor ben de anlayamadım. hemen mamaya da başlamak istemiyorum, alışır da meme almaz diye endişe ediyorum. tavsiyelerinize ihtiyacım var.
 • öncelikle hiç canınızı sıkmayın, bebek iyi için en iyi şey annesinin mutlu, stressiz olması. ben de böyle bir durum yaşamıştım. doktora sütümün yettiğini nasıl anlarım diye danıştığımda bebeğin bir öğünde ihtiyacı 80-90cc süt demişti, bunun için sütünü sağ bir bak bakalım ne kadar çıkıyor demişti. bir göğüs pompasıyla sütünüzü sağın. ben de size bunu öneriyorum. sütünüzün yetip yetmediğini en iyi bu şekilde anlarsınız hem bir yandan sağarsanız sütünüz de artar, bebek için hali hazırda süt bulunmuş olur. ayrıca şu başlığa da bir göz atabilirsiniz :)

  hatta göğüs pompanız yoksa şu başlıklar da işinize yarar. elektriksiz olanları da var ama ben elektrikli olanla çok rahat etmiştim.

  (bkz: göğüs pompası tavsiyeleri)

  (bkz: anne sütünü arttırma yöntemleri)
 • doktorumuzun bize sütünüzün yettiğini bebeğin çiş ve kaka yapma sıklığına bakarak anlayabilirsiniz demişti. bir de tabi düzenli olarak kilo kontrolü yapmanız gerek. günde 30 gram alması gerekiyormuş.
  denizce
 • sütünüzün yettiğini anlamak için bebeğinizin bıngıldağını da kontrol etmenizi öneririm. sonuç olarak sütünüz yetmemişse sıvı kaybı yaşıyor olabilir. doktorumuz sıvı kaybı yaşıyorsa bıngıldakta çökme oluyor demişti.

  (bkz: bebekte sıvı kaybı nasıl anlaşılır)
  denizce