X

Evde Oynanabilecek Oyunlar Rehberi: 15 Eğlenceli Oyun


 • Evde Oynanabilecek Oyunlar


  Koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığımız karantina sürecinde, en çok kaygıyı çocuklarımız yaşıyor. Dışarıya çıkıp koşup oynayamıyorlar, evlere kapanmış durumdalar. Peki çocuklarımızın kaygısını azaltmak, evlerimizde de onları mutlu etmek için neler yapabiliriz? Çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar nelerdir?


  Çocuklarla Evde Oynanabilecek 15 Oyun


  Çocuklarınızla evinizin konforunda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. İhtiyacınız olan yalnızca bir parça ilham. Bunun için çocuklarla evde oynayabileceğiniz oyunlar ve etkinlik fikirleri listemize göz atmanız yeterli. Basit malzemelerle çocuklarınızla birlikte kendiniz yapabileceğiniz, yaparken de oynarken eğleneceğiz oyun fikirleri arıyorsanız bu liste tam sizlik!
  Sizin de bildiğiniz başka eğlenceli oyun fikirleri varsa, eklemekten çekinmeyin lütfen. Zira paylaşmak güzeldir.

  1. Kutular İle Renk Eşleştirme  Kutu


  Kutu oyunları her zaman çocukların dikkatini çeken oyunlardır. Fakat burada bahsettiğimiz kutu oyunlarını, bizzat kutunun kendisini dönüştürerek elde ediyorsunuz. İhtiyacınız olan boş bir ayakkabı kutusu ya da koli. Üzerine renkli topların geçeceği kadar delikler açın ve deliklerin çevresini topların renginde boyayın. Çocuğunuz ile birlikte renklere uygun olan topları kutunun içerisine atarak, hem keyifli zaman geçirebilir hem de renkleri öğrenmesine yardım edebilirsiniz.

  Uygun fiyatlı renkli oyun topları edinmek için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz:  Amazon

  Renkli Toplar


  Oyuna dönüşsün Kutular


  Video'da da göreceğiniz gibi, başka objeleri de kullanarak kutulardan çeşit çeşit renk eşleştirici etkinlikler elde edebilirsiniz.

  2. Kuşları Beslemek  Çocuklarla balkonda kuşları beslemek


  Çocukların hayvanları ne kadar sevdiği yadsınamaz bir gerçek. Onlarla hem zaman geçirmek, hem de hayvanları beslemeleri konusunda sorumluluk vermek için basit bir kuş besleme aparatı yapabilirsiniz. Bunun için kağıt havlu rulolarını kullanabilirsiniz. Rulonun dışına fıstık ezmesi sürebilir, onun da üzerine kuş yemi dökerek her yerine yapışmasını sağlayabilirsiniz.

  Amazon

  Balkon Kuş Yemliği

  Evde Kuş Yemliği Nasıl Hazırlanır?


  Daha sonra içinden bir ip geçirerek, bahçenizdeki bir ağaca asabilirsiniz. Dilerseniz balkonunuzda uygun bir yere konumlandırarak da minik misafirlerin karınlarını doyurmasını çocuğunuz ile birlikte izleyebilirsiniz.

  3. Salonda Kamp Keyfi  Salonda Kamp Yapmak


  Kamp yapmak her daim eğlencelidir. Ancak bunun için her zaman ormanlık bir alana gitmenize gerek yok. Varsa küçük bir çadırı salonun ortasına kurabilir ya da çarşafı mobilyalar arasında açarak da çadır keyfi yapabilirsiniz.

  Oyun çadırı çeşitlerine ve fiyatlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

  N11

  Oyun Çadırı Çeşitleri
  Hepsiburada

  Oyun Çadırı Çeşitleri

  Çocuklarınızla Birlikte Evinizin Konforunda Kamp Yapabilirsiniz


  Gerçek bir deneyim için uyku tulumu, yastık ve fenerlerinizi de yanınıza almayı unutmayın.

  4. Havuz Makarnaları İle Otoyol Oyunu  Havuz Makarnaları Oyunu


  Havuz ya da denizde kullandığınız makarnalardan kalıcı bir oyun yapmaya hazır mısınız? Haydi o zaman, elinize bir havuz makarnasını alın ve ortadan ikiye kesin. Delikli olmayan makarnalar için tam ortalarından bir kanal açmanız gerekebilir. Bu kanalı küçük arabaların yarış pisti olarak kullanabilir, küçük topları yüksekçe bir yerden aşağıya doğru atabilirsiniz.

  Havuz makarnası fiyatlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

  N11

  Havuz Makarnası
  Hepsiburada

  Havuz Makarnası

  Havuz Makarnaları Üzerinde Heyecanlı Bir Yarışa Ne Dersiniz?

  Eğer kullandığınız toplar minik misket boyutunda ise çocuğunuzun ağzına atma ihtimaline karşın onu yalnız bırakmamalısınız. Minik toplar yerine oyuncak arabalar da kullanabilirsiniz.

  5. Patlamış Mısırlar İle Ağaç Yapımı  Patlamış Mısırlar İle Ağaç Yapımı


  Patlamış mısırlar her daim yenmek için değildir, değil mi? O zaman keyifli bir etkinlik planlayabilirsiniz. Bir karton üzerine sulu boya ile bir ağaç çizin ancak dallarını da çizmeyi unutmayın. Her bir dala birkaç tane patlamış mısır yapıştırın.


  Bu Patlamış Mısırlar Bir Sanat Harikası


  Çocuğunuzun eline fırça ve sulu boyayı vermeyi unutmayın, her bir mısırı istediği renge boyayabileceğini söyleyin. Bitiminde ise bahar ağacınız hazır!

  6. Masal Kurgulamaca  masal kurgulamaca oyunu


  Ebeveyn ve çocuklar ile oynanacak oyunlar hep hareketli ve materyalli olmak zorunda değil. Masal kurgulama oyununda girişi siz yapın. Masaldaki kahramanları, yeri ve zamanı belirleyin ve etkileyici bir giriş yapın. Daha sonra çocuğunuzdan masalın devamını kurgulamasını isteyebilirsiniz.

  7. Sınıflandırma Oyunu  Sınıflandırma Oyunu


  Daha küçük yaş grupları ile oynanacak harika bir oyundur. Evde bulunan kalemler, çatal, bardak, çubuk, tabak gibi pek çok eşyayı bir köşeye yığın.


  Hadi Sınıflandıralım


  İlk önce bu nesneler hakkında konuşun ve ağırlık, adet, renk gibi detaylarını belirtin. Daha sonra çocuğunuzdan şekil, renk ya da ağırlık gibi özelliklerine göre nesneleri gruplamasını isteyebilirsiniz. Şekil oyunları onların matematik yeteneklerini de geliştirecektir.

  8. Nesi Var?  Nesi Var?


  Kendi çocukluğumuzun en keyifli oyunlarını yine kendi çocuklarımız ile oynamak çok keyifli olsa gerek! Nesi var oyununda kendiniz bir nesne belirleyin ama çocuğunuza söylemeyin. Ondan size "Nesi var?" diye sormasını isteyin ve siz de detaylı şekilde anlatın. Örneğin, çamaşır makinesi nesne olsun. Camı, kapağı, düğmeleri gibi detayları anlatarak, eşyayı tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

  9. Kronolojik Sıra  Kronolojik Sıra Oyunu


  Bütün albümleri çıkarmanın tam sırası. Çocuğunuzun fotoğrafları bir köşede düzenlenmeyi bekliyorsa, bunu bir oyuna çevirebilirsiniz. İlk önce her fotoğraf hakkında sohbet edebilir, çocuğunuzun yaşına göre kronolojik sıraya dizmesini isteyebilirsiniz. Bu oyun hem onun organizasyon ve planlama yeteneklerini geliştirecek hem de akrabalarını tanımasına fırsat verecektir.

  10. Hayvan Seslerini Taklit Etme  Hayvan Sesleri Taklit Et


  Oyuncak hayvanların hepsini bir kutuya ya da kovaya koyun. Çocuğunuzdan bir tane oyuncak çekmesini isteyin. Çektiği oyuncağın ilk önce adını, daha sonra ise çıkardığı sesi taklit etmesini isteyebilirsiniz. Dilerseniz aynı oyunu sizin önderliğinizde de oynayabilirsiniz. Bunun için o arkasını dönmüşken, siz bir hayvan çekin ve sadece sesini çıkarın. Çocuğunuzdan da hangi hayvan olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

  11. Gazete ve Dergilerden Kolaj Yapma  Gazete Dergi Kolajı Oyunu


  Kağıt, makas ve yapıştırıcı sevmeyen çocuk yoktur herhalde. Gazete ya da dergilerden çocuğunuzun sevdiği hayvan, yemek, bebek, araba, kamyon gibi resimleri kesmesini isteyin. Daha sonra bunları boş bir beyaz kağıt üzerine yapıştırarak kolaj elde etmesini izleyebilirsiniz.

  12. Kutudakiler Ne İşe Yarar?  Kutudakiler Ne İşe Yarar?


  Evde bulduğunuz farklı nesneleri bir kutuya koyun. Örneğin, mum, kalem, defter gibi. Sonra çocuğunuzdan bir nesne seçmesini isteyin. Sonra bu nesne hakkında "Bu nesne ne işe yarar, bu nesne olmasaydı yerine hangi nesneyi kullanabilirdik" gibi sorular sorabilirsiniz. Nesnelere ikincil bir rol biçmek, çocuğunuzun hayâl gücünü geliştirecektir.

  13. Çevre Gözlemi Oyunu  Çevre Gözlemi Oyunu


  Kağıt havlu rulolarını bir kameraya benzetebilir, çocuğunuzdan evde dolaşarak kendi filmini çekmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra ondan çektiği filmin detaylarını anlatmasını isteyebilirsiniz. Dilerseniz iki ruloyu birbirine yapıştırarak, dürbün gibi yapabilir balkondan dışarıya bakmasını ve çevresinde gördüğü nesneleri anlatmasını isteyebilirsiniz.

  14. Hacı Yatmaz Oyunu  Hacı Yatmaz Oyunu


  Özellikle 2-3 kardeş olan evlerde oynanabilecek keyifli bir oyun da hacı yatmaz oyunudur. Çocuklar daire şeklinde oturur. Anne ya da baba tam ortaya bir vileda sopası diker ve tepesinden tutar. Çocuklara bir numara verilir. Ebeveyn bir numara söyler ve sopayı bırakır. Numarası söylenen çocuk hamle yaparak sopayı düşmeden tutmaya çalışır. Refleksleri geliştiren bir oyundur.

  15. Benim Gibi Yürü Oyunu  Benim gibi yürü oyunu


  Ebeveyn her defasında farklı bir yürüyüş şekli ile yürür ve çocuğundan kendisini taklit etmesini ister. Örneğin, ördek yürüyüşü, penguen, cüce, yaşlı, robot yürüyüşü gibi farklı tarzlarda yürünebilir. Bedeni iyi kullanma ve gözlem becerilerini geliştiren bir oyundur.