X

bebek göbek bağı temizliği

  • bebek göbek bağı temizliği yaparken önce mutlaka doktorunuza danışın. bebeğinizin göbek bağı temizliğini yaparken çok özenli ve dikkatli olmanız gerekir.

    göbek bağı düşene kadar bebeğimizin enfeksiyon kapma riskinin oluşmaması için alkollü solüsyon ile günde birkaç kez pansuman yapılması gerekir. ama bu sıklığa da dikkat edilmeli çünkü fazla alkol pansumanı yaparsanız
    göbek bağının sertleşir ve göbek bağı düşmesini gecikir diyorlar. bu yüzden her şeyi kararında yapmak lazım.
    coolmom
  • doktorumuz bize bebek göbek bağı temizliği yapılmasını önermedi.

    2018'de doğum yaptım, hastanede hemşireler, ebeler ve doktorum artık bebeklerin göbek kordonuna pansuman yapılmasını tavsiye etmediklerini söylediler, aksine pansuman yapmak sakıncalıymış, çünkü kordon bebekle dış dünya arasında bir bağ kuruyor ve pansuman sırasında mikroplar bebeğe direkt ulaşabilir rahat bir şekilde, bir de pansuman içerisindeki maddelerin de yeni doğmuş bebeğin sistemine karışmaması gerekiyor, özetle kordona hiç bir sıvı değdirmemek daha iyiymiş, kendi kendine düşmesi, kurumasını beklemek yeterli dediler. bir de göbek bağı düşene kadar bebeği yıkamayın dendi. biz de o şekilde yaptık, çok şükür hiç problem yaşamadık, kendi kendine düştü. size pansuman önerildi ise başka doktor ve ebelere de sormanızı öneririm.