X

Oto Koltuğu Tavsiyesi: En İyi Oto Koltuğu Hangisi? 14 Markayı İnceledik


 • Oto Koltuğu Tavsiyesi


  Hastaneden çıkarken yenidoğan bebeğinizi aracınızda güvenle taşımak için bebek daha doğmadan önce karar verip alınması gereken belki de en önemli bebek gerecidir oto koltuğu. İşte bu karar verme sürecinde bebek oto koltuğu tavsiyesi arayan ebeveynlere yardımcı olmak için aradık taradık, anne babaların en çok memnun kaldığı, piyasadaki en güvenli ve en iyi oto koltuğu markalarını listeledik.


  En İyi Oto Koltuğu Markaları (2023)  En İyi Oto Koltuğu Markaları 2023


  Ele avuca sığmayan çocuğunuza oto koltuğu seçmek için bakmadığınız yer kalmadıysa, doğru yere geldiniz demektir. Bebekler ve çocuklar için en iyi oto koltukları, onları en iyi şekilde koruyacak şekilde tasarlanmış olanlardır. Öncelikle, bebeğiniz için en uygun oto koltuğunu seçerken, bebeğinizin kilosuna göre uygun bir oto koltuğu seçmelisiniz. Bu koltuklar, bebeğinizin vücudunun geri kalan kısmını desteklerken, bebeğinizin başını ve boynunu korur. Ayrıca, bebeğinizin kilosuna ve yaşına göre uygun bir emniyet kemeri seçmelisiniz. Çocuklar için, en iyi oto koltukları genellikle, 4 ila 8 yaş arası çocuklar için tasarlanmıştır. Oto koltuklarını araştırırken, güvenlik özelliklerine, kullanım kolaylığına ve yapı kalitesine dikkat etmelisiniz.

  Piyasada birçok marka model olsa da, işte ebeveynlerin en çok tercih ettiği 2023'ün en iyi oto koltuğu marka ve modelleri;

  0-13 KG GRUBU OTO KOLTUKLARI

  1. Maxi Cosi Tobi  Maxi-Cosi Tobi


  Tasarım ödülüne sahip Maxi Cosi Tobi, doğumdan itibaren 4 yaşa kadar kullanılabilmektedir. Özel tasarımlı bazası, çocuklar içi panoramik görüş imkanı sağlar. Isofix bağlantısı ile ekstra koruma sağlayan oto koltuğu, 360 derece dönebildiği için kolay kullanımı ile ebeveynlerin gözdesi arasında yer alıyor.

  Maxi Cosi Tobi güncel fiyat bilgisini aşağıdaki linklerden öğrenebilir fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  N11

  Maxi Cosi Tobi
  Amazon

  Maxi Cosi Tobi  2- Britax Römer KIDFIX Oto Koltuğu


  Kidfix oto koltuğu, yükseltici bir oto koltuğudur ve özellikle daha büyük çocukların seyahat ederken ihtiyaç duyduğu konfor ve güvenliği sağlamak amacıyla tasarlandı. Koltuk, aracın 3 noktalı emniyet kemerine kadar her araca uyum sağlayacak şekilde esnek bir şekilde kurulabilecek şekilde tasarlandı ve ISOFIX bağlantı noktalarını kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde monte edilebilme imkanı sunuyor. Emniyet kemeri kılavuzları, baş desteğinin yüksekliğini değiştirdiğinizde otomatik olarak ayarlanır ve emniyet kemeri çocuğunuzun doğru şekilde oturmasını sağlar. Koltuk, çocuğunuz büyüdükçe ve omuzları genişledikçe V şeklindeki sırtlık sayesinde boyuna rahat bir oturuş sağlıyor.

  Britax Römer KIDFIX Oto Koltuğu güncel fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  Amazon

  Britax Römer KIDFIX Oto Koltuğu
  3. Joie Every Stage FX


  Doğumdan itibaren kullanılabilen Joie Every Stage FX oto koltuğu arkası dönük şekilde 18 kg'a kadar kullanılabiliyor. Sonrasında yani 36 kg'a kadar ise ön yüzü dönük şekilde kullanılabilen oto koltuğu, bebeğiniz büyüdükçe kendisi de büyüyebilen yapısı ile 12 yaşına kadar kullanılabilen ender oto koltuklarından biri. Hayatınızdaki en uzun soluklu yol arkadaşınız olacak oto koltuğunun isofix özelliği ve 6 farklı kademeli yatış açısına sahip olması sayesinde seyahat, beslenme ve uyuma gibi süreçlerde maksimum konfor sağlamak için tasarlanmıştır. Yandan gelen darbeleri absorbe eden yapısı ile iç yapısında aktif edilen çelik konstrüksiyonu sayesinde ekstra sağlam kabuk yapısı aklınızdaki güvenlik kaygılarına son verecek özellik sunar. Oto koltuğunun olumsuz olarak nitelendirilen tek yanı ise bebek arabası ile kullanım için uygun olmaması sayılabilir.

  Amazon

  Joie Every Stage Oto Koltuğu
  4. Besafe izigo Modular


  Doğumdan itibaren kullanılabilen Besafe izigo modular, bebeğinizin ilk aylarındaki en yakın arkadaşıdır. Özellikle kafa bölgesini destekleyen ek minderler ile yan darbe koruma özelliği maksimum destek ve konfor sunar. Ayarlanabilir 5 nokta kemer sistemi otomobil seyahatlerinde konfor sunarken, ergonomik taşıma kolu ise travel sistem sunan bebek arabalarında kolayca kullanılabilir.

  N11

  Besafe izigo Modular
  5. Avionaut Kite Oto Koltuğu


  Doğumdan itibaren güvenle kullanılabilen Avionaut oto koltuğunun en güzel özelliği yeni doğana göre ayarlanabilen kafa desteğidir. Böylece bebeğinize eşsiz bir boyun desteği sunan oto koltuğunda aynı zamanda insert dolgu kullanıldığından iç yüzeyi komple ayarlanabilir sistem özelliği sunar. Hava alan iç yapı destek pedleri üretiminde Polystrene kullanıldığı için şok darbeleri absorbe etme yeteneğine sahiptir. 4 farklı konumda ayarlanabilen tutma kolu hem araç içerisinde hem de bebek aranızda kolay kurulum ve kullanım özelliği sunar.

  N11

  Avionaut Kite Oto Koltuğu
  9-18 KG VE 15-36 KG GRUBU OTO KOLTUKLARI

  6. Recaro Optiafix Oto Koltuğu


  9. aydan itibaren kullanılabilen Recaro, güvenli Isofix bağlantısı ve yan darbe emici sistemi ile ebeveynlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Kayma ve dönme yapmayan omuz destekleri ve kemer bağlantıları ile bebeğinize ekstra konfor sağlayan yapısı, baş desteği ile birlikte tek bir ünite olarak kullanılır. 6 kademeli ayarlanabilir baş desteği, farklı yatış açılarının tek elle ayarlanabilir olması ve geniş kabuk sistemi 4,5 yaşa kadar kullanılabilir. Oto koltuğunun olumsuz özelliği olarak gösterilen tek yönü travel sistem bebek arabalarına uyum sağlamamasıdır.

  7. BeSafe Flex Fix  BeSafe Flex Fix


  Diğer oto koltuklarının yanı sıra ekstra çene ve göğüs koruması sağlayan pedleri ve isofix kurulumu ile en çok tercih edilen oto koltukları arasında BeSafe Felx Fix de yerini alıyor. Çocuğunuz büyüdükçe büyüyen ve panoramik görüş imkanı sunan bu harika oto koltuğunu 15-36 kg arasında güvenle kullanabilirsiniz.

  BeSafe Flex Fix güncel fiyat bilgisini aşağıdaki linklerden öğrenebilir fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  N11

  BeSafe Flex Fix
  Amazon

  BeSafe Flex Fix
  8. Chicco Oasys 2-3 FixPlus  Chicco Oasys 2-3 FixPlus


  Belçika'nın en iyi oto koltuğu ödülüne sahip Chicco Oasys 2-3 FixPlus modeli, 15-36 kg arası için uygun. Kilo alımı ve boy uzaması ile doğru orantılı olarak büyüyen koltuğun isofix ve 3 nokta kemer bağlantıları ile 4 farklı yatış pozisyonu mevcut. Üstelik yenilikçi güvenlik pedine sahip olduğu için darbeleri %35 azaltmasıyla ünlüdür.

  Chicco Oasys 2-3 FixPlus güncel fiyat için aşağıdaki linke tıklayınız.

  N11

  Chicco Oasys 2-3 FixPlus
  Amazon

  Chicco Oasys 2-3 FixPlus
  9. Joie Bold  Joie Bold


  9-36 kg aralığı için uygun olan Joie Bold, isofix bağlantılarının 9 kademeye kadar uzaması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Özel tasarımı ile yan darbelere karşı ekstra koruma sağlayan oto koltuğunun 11 kademe baş dayama ünitesi de mevcut. Tek elle 3 farklı yatış seviyesi ile annelere hareket özgürlüğü sağlayan Joie Bold, güvenli yolculukların en yakın arkadaşı sayılıyor.

  Amazon

  Joie Bold
  10. Baby & Plus Orbitfix V2  Baby Plus Orbitfix V2  AB Güvenlik Standartları ECE R44/04 sertifikasına sahip Baby&Plus Orbitfix V2, isofix bağlantısı, tek tuşla sabitlenmesi ve doğumdan itibaren 36 kg'a kadar kullanılması ile ebeveynlerin bir diğer favori ürünü arasında yer alıyor. Doğumdan itibaren koltuk içi dolgulu iç pedler rahatlık sağlarken, bebeğiniz büyüdükçe bu pedleri çıkararak daha uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

  N11

  Baby & Plus Orbitfix
  11. Kraft Techno Fix  Kraft Techno Fix


  9-36 kg aralığında kullanılan bu Kraft Techno Fix ebeveynlerin favorisi konumunda. 9. aydan itibaren kullanılabilmesi, 5 nokta kemer bağlantısı ve 4 farklı yatış pozisyonu ile ekstra konfor sunan bu koltuğa miniğiniz de bayılacak. Üstelik bebeğiniz büyüdükçe ayarlanabilen 5 kademeli desteği de diğer bir avantajı.

  Kraft Techno Fix güncel fiyat için aşağıdaki linke tıklayınız.

  N11

  Kraft Techno Fix
  Amazon

  Kraft Techno Fix
  12. Besafe İzi Comfort X3


  ADAC güvenlik testlerinden başarı ile geçmiş Besafe, kullanım süresince garanti sunan ender oto koltuğu markalarından biridir. 5 farklı noktadan emniyet kemeri sistemine sahip Besafe, EPP ve EPS köpük sistemi ile darbelere karşı maksimum absorbe sunar. Bebeğiniz büyüdükçe büyüyebilen yapısı 8 farklı yükseklik ayarı ile 3 seviye yatış imkânı sağlar. Hava geçirgenliği sunarak terletmeyen kumaş yapısı aynı zamanda alev almayan nano kumaştan üretilmiştir. 4 yaşa kadar güvenli kullanım sunan oto koltuğu, bebek arabaları ile uyumlu değildir.

  13. Recaro Monza Nova 2 Seatfix


  Formula 1 arabalarının resmî koltuk üreticisi Recaro tarafından geliştirilen oto koltuğu üst düzey güvenlik önlemleri sunar. Ayarlanabilir hava yastığı baş desteği özelliğini de içine alırken, hareket halinde çarpma ve sarsıntıları minimum seviyeye indirir. Bebeğiniz büyüdükçe boy uzunluğu da artırılabilen 12 kademe ayarlı darbe emici baş desteği ile birlikte hareket eden omuz destekleri 12 yaşa kadar kusursuz kavrama imkânı tanır. Hava alan ve terletmeyen mikrofiber yapısı kumaşı, yumuşak dokusu ile uzun yıllar yol arkadaşınız olmaya aday.

  14. Baby Plus Snug


  Avrupa Güvenlik Standartları testlerinden güvenle geçen ve en önemlisi Türkiye'de üretilen ilk oto koltuğu olan Baby Snug, uygun fiyatlı oto koltuğu seçenekleri arasında geliyor. Doğumdan itibaren kullanılabiliyor. Ergonomik taşıma kulbu sayesinde hem aracınızda geri pozisyonunda hem de travel bebek arabası sisteminde puset olarak kullanılabiliyor. Tek dokunuşla açılan 3 nokta kemeri, maksimum güvenlik sağlayan polipropilen malzemeden üretilen darbelere dayanıklı kasası ve darbe emici EPS köpük sistemi ile ebeveynlerin güvenlik arayışına çözüm oluyor. Yenidoğan bebekler için ekstra bel destek minderi ile omurgayı destekleyen iç yapısı, bebeğiniz 13 kg oluncaya dek güvenle kullanılabiliyor.
  N11

  Baby Plus Snug
  Bebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?  Bebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?


  İster uzun mesafe ister kısa mesafe olsun, bebeğinizin araba içerisinde rahat hareket edebilmesi ve güvenli seyahat edebilmesi için gerekli ihtiyaçların başında oto koltuğu geliyor. Ancak zamanı geldiğinde minik yavrunuz için oto koltuğu almaya karar verdiniz ancak piyasada birçok marka ve model var değil mi? Bebek mağazalarında ve internet satış sitelerinde ebeveynlerin seçim konusunda her zaman zorlandığı bilinen bir gerçek. Ancak amaç her daim tektir: bebeklerine maksimum konfor ve tabii ki üst düzey güvenlik sunmak. 

  Bebek için oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli, gelin ayrıntılarıyla anlatalım.

  1. Yeni doğandan itibaren kullanılan oto koltukları sadece yüzü arka koltuğa bakar şekilde kullanılır. Omurga gelişimi henüz tamamlanmayan bebekler için yatar pozisyon en uygun sabitleme seçeneği olmalıdır. Bu yaş grubuna hitap eden oto koltuklarında bebeğin omuz üstlerinden ve omuz altlarından geçen emniyet kemerleri mevcuttur. Isofix özelliği sunan modeller araçlarda daimi kullanılırken, bu özelliği olmayan oto koltukları travel sistem bebek arabalarına da monte edilebilir. Bu nedenle seçim yaparken aracınızın koltuk bağlantı sistemini ve bebek arabanızın oto koltuğu ile uyumlu olup olmadığını değerlendirmeniz gereklidir.

  2. Oto koltuğunun sahip olduğu standartlar ve tabii ki ADAC testinden geçip geçemediği de seçim kriteriniz olabilir. Genellikle oto koltukları ECE R 44 temel güvenlik şartlarına göre üretilir. Avrupa Birliği güvenlik standardı olan bu özellikle, oto koltukları üzerindeki etiketlerde mevcuttur. ECE R 44'ten sonra 01 ya da 02 görülüyorsa satın alınmamalıdır. 03 şu an geçerli kabul edilse de 04 en son versiyon olduğu için seçim kriterlerinizde önemli bir yer tutmalıdır.
  4,5 yaşa kadar kullanım sunan I-size standartları ise Avrupa Birliği UN R 129 güvenlik şartlarının bir diğer segmentidir. Bu özelliğe sahip koltuklar gelişmiş baş ve boyun koruması sunan, en az 15. aya kadar seyahat yönünün tersine bağlanması gereken ve isofix bağlantısını zorunlu tutan koltuklarda geçerlidir.
  ADAC testi ile bağımsız test kuruluşları arasında sayılan ve oto koltuklarını test ederek çarpışma dayanıklılıklarına göre belirli bir puan veren testtir. ADAC yanı sıra oto koltuğu Autobild, TCS, Plus Test, Stiftung Warentest, ÖAMTC gibi kuruluşlar tarafından da test edilmiş olabilir. Önemli olan bu kuruluşlardan çok iyi puan almış olmasıdır.

  3. Oto koltuğu seçerken ilk kriter bebeğinizin yaşı ve kilosudur. Uluslararası standartlar ve yapılan önemli testlere göre oto koltukları gruplara ayrılmıştır:
  Grup 0: Yeni doğandan 9 kg'a kadar olan oto koltuğu modellerini,
  1. Grup: 9-18 kg'a kadar olan oto koltuğu modellerini,
  2. Grup: 15 ile 6 kg arasındaki oto koltuğu modellerini,
  3. Grup: 36 kg ve üzeri olan çocukların kullanımına özel olarak tasarlanan ve "toddler" adlandırılan oto koltuğu modellerini kapsar.
  Pek çok çalışma oto koltuklarının seyahat yönü tersine bağlanması gerektiği savunur. Grup ya da kilo ayrımı yapmadan yani kafa karıştırmadan kısaca şunu söyleyebiliriz ki; çocuğunuz 105 cm oluncaya kadar oto koltukları arkaya dönük şekilde bağlanmalıdır.

  4. Oto koltuğu marka ve modeline göre değişen emniyet kemeri sistemleri genellikle 3 nokta ya da 5 nokta olarak ayrılıyor. Daha küçük yaş gruplarında maksimum emniyet için 5 nokta kemer sistemi önerilirken, bebek büyüdükçe 3 nokta kemer sistemine de dönüştürülebilir.

  5. Otomobil bağlantı farkları da oto koltuklarında çeşitlendiriliyor. Genellikle emniyet kemeri ile bağlanma, baza ile bağlanma, isofix ile bağlanma ya da Top Tether ile bağlanma seçenekleri mevcut. Bunlar arasında en güvenlisi elbette isofix bağlantılı. Ancak bunun için otomobilinizin 2013 yılı ve sonrası üretim olması gerekiyor.
  6. Yan darbelere karşı koruma, bir kaza anında oto koltuğuna yandan gelen darbe enerjisinin koltuk tarafından absorbe edilmesi ve bu sarsıntının çocuğa ulaşmaması anlamına gelir. Güvenlik açısından oldukça önemli olan bu sistem de oto koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka özellikle olmalıdır.

  7. Bunların dışında konforlu kullanım sunan diğer özellikler şunlardır:

  - Oto koltuğunun ağırlığı: Sık sık araçtan çıkarılacaksa ve bebek arabasına monte edilecekse, kolay taşınabilen modeller tercih edilebilir.
  - Yatış pozisyonu: Dik oturma, beslenme, dinlenme ve uyku pozisyonları sunan oto koltuklarının yatış pozisyonları 3 ile 6 arasında değişir.
  - Yıkanabilir kumaş: Seyahat esnasında bir şeyler yiyip içerken kirlenen oto koltuklarının yıkanabilir kumaş özelliği sunması da seçim kriterlerinde önemli olabilir. Bunun yanı sıra hava alabilen ve terletmeyen kumaşlar ile alev almayan nano teknolojik kumaşlar da mevcuttur.