X

anne sütünü arttırma yöntemleri

 • merhaba,

  bu yazımda anne sütünü artırma yöntemlerinden bahsetmek istedim. anne sütünü arttıran yöntemler nelerdir ve ben bu yöntemleri kullanarak kendi sütümü nasıl arttırabildim?

  öncelikle belirteyim, (bkz: lactamil) anne sütünü arttırmak için değil, anne sütünün besin değerini arttırmayı hedefleyen bir emziren anne içeceğidir. (bkz: lactamil) başlaığında inceleyebilirsiniz.

  (bkz: humana still tea) anne sütünü arttırmayı hedefleyen bir emziren anne içeceğidir. fakat içeriğine baktım, içindeki bitki oranı %5'i geçmiyor. ben de başlarda kullandım, ama sonra aktardan rezene aldım o daha etkili. en azından %100 rezene yani. mesela raflardaki emziren anne için hazır olan rezene çayı içeriğine bakarsanız onlar da çok az rezene içerecektir bu yüzden gidin aktardan alın en güzeli. içeriğine mutlaka bakın aldığınız ürünlerin.

  bir de eğer elimin altında kendi yapmış olduğum komposto vs. yoksa (bkz: promalt) bulundurdum dolapta. içinde ilave şeker olduğu için pek tavsiye etmesem de, yararını gördüğümü de söyleyebilirim.

  -24 saatte en az 8 ila 10 kez emzirmek yanı sık emzirmek gerekir. ben sütümü arttırmak için sık sık emzirdim.
  -bebeğin göğsünüzü iyi kavradığınızdan emin olmanız gerekir. emerken yutkunma sesleri duyduğunuzdan da emin olun.
  -bebeğinizin emerken teninize temas etmesi etmesi güven duygusunu pekiştireceği için rahat emzirmesini sağlar
  -aslında özet olarak ne kadar sık emzirirseniz süt üretimi de o sıklıkta artıyor
  -fırsat bulduğumda uyudum. dinlenmiş olduğum zamanlarda sütüm arttığını fark ettim
  -sık sık duş aldım ve duşta göğüslerime masaj yaptım. eğer sık sık ılık suyla göğüslerinize masaj yaparsanız sütünüz arttırıyor bizzat denedim yüzde yüz çalışıyor :)
 • rose
 • bebek uyuduğu zaman siz de uyuyun. hiç öyle aman yarım saat ne olacak demeyin, çünkü bu kadar kısacık zamanda bile göğüslere süt doluyor.

  stres çok olumsuz etkileyen bir faktör. bu yüzden çevrenizde sizi üzen, strese sokan insanların bulunmasına izin vermeyin, mümkünse bu durumda görüşmeyin onlarla.

  emzirirken yanınızda süt, kefir, ayran taze meyve vs gibi besin ve içecekler bulundurun. çünkü emzirme sırasında bir içme ihtiyacı oluşabiliyor. bu ihtiyaç bebeğin sütünüzü aldığını da gösteriyor. işte bu durumda yanında bulundurduğun içecekleri içmek süt verimini artırıyor.
 • doğumdan hemen sonra (bkz: humana still tea) alıp içmenizi öneriyorum. içtikten sonra etkisini önemli miktarda gösterdi bende. kimseye aldırmayın, alın için bu çayı bana dua edeceksiniz.
  queenny
 • en önemli şey bol su içmek. anne sütünü arttıran en önemli şey su çünkü. bunun yanında meyvelerin kompostosunu yapıp atın dolaba ve günde 2-3 bardak için, benim sütümü çok artırmıştı.
  rose
 • özellikle hastaneden eve geldiğiniz ilk günlerde günde 3-5 defa ılık duş alın ve duş esnasında göğüslerinize sıcak su masajı yapın. bir de endişe etmeyin, sabırla olun bir kaç güne göğüslerinizin sütle dolduğunu göreceksiniz.
 • sık emzirmek. ya da göğüsleri sık sık sağarsanız da sütünüz artar. göğsünüze soğuk su gelmemesine özen gösterin. yukarıda yazıldığı gibi sıcak/ılık su ile ne kadar çok masaj yaparsanız o kadar çok artıyor. bizzat denedim :)
 • kesinlikle iyi bir uyku. bebeğiniz uyuduğu zaman hemen siz de uyuyun. derin uyursanız zaten yorgunluğunuz falan şıp diye geçiyor. öyle zamanlarda sütümün arttığını fark ettim.
  angell
 • promalt önerebilirim anne sütünü arttırıcı özelliğini herkes biliyor galata ve kurabiyesi var e bebekte tavsiye ederim lezzetli işede yarıyor