hamilelikte ödem

vücutta bir bölgede su toplaması sonucu dokularda görülen şişmeye ödem deniyor. ödem çoğu hamilede sık rastlanan bir durum. oluşma sebebi ise hamilelikte damarlarda dolaşan kanın hacmi yaklaşık olarak yüzde 50 oranında artar. artan kan hacmiyle birlikte damarlarda da bir miktar genişleme olur. fazla sıvının bir kısmı doku içinde, hücrelerin arasında birikmesi ödemi oluşturur.

sağlık ocağında gebelik izlemesi yapan hemşire ödem oluşup oluşmadığına bakıyor. şöyle kontrol ediliyormuş, ayak bilek taraflarına işaret parmağınızla dokunun eğer derinizde bir çukur vs. oluşuyor ve böyle çok yavaş eski haline geliyorsa ödem var demekmiş.
özellikle ellerde ve ayaklarda oluşuyor bu şişkinlik. özellikle kilosu fazla olan kadınlarda, hızlı kilo alanlarda ödem daha fazla görülüyor. bu yüzden hamileyken kilonuza dikkat edin, bol bol doktor tavsiyesine uygun hareket edin, spor yapın, çok kilo almayın.
Benzer Konular
 

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.

 

Emzirmek, bazı yeni anneler için, özellikle meme ucu çatlaklarının ağrısı ile zorlu bir deneyime dönüşebilir. Umutsuzluğa kapılmayın: İşte bu durumu önlemek ve çatlakları gidermek için etkili yöntemler.