mastit oluşmasını engellemek için yapabileceğimiz birkaç şey var. etrafımda mastit olan bazı arkadaşları vardı ben de hastanede doktora danışmıştım, mastit oluşmasını engellemek için birkaç tavsiye vermişti.

-özellikle kullandığınız sütyene dikkat edin. o naylon, polyester içerikli sütyenlerinizi hiç kullanmayın. pamuk olsun mutlaka. bir de .ok sıkan dar sütyenler de mastite neden olabiliyormuş.

-süt kanallarının düzenli olarak tamamen boşalması gerekli. bu yüzden emzirme pozisyonlarına dikkat edin. buna imkan verecek pozisyonlar kullanın. özellikle gece emzirmelerini boş geçmeyin, 3-4 saat ara ile emzirmek kanal tıkanıklıklarının oluşmasını önlüyor. emzirirken bebeğin her pozisyonda (koltuk altı-çanta pozisyonu, kucaklama pozisyonu) emmesi süt kanallarının tamamının boşalmasını sağlıyormuş.

-göğüslerinizi sık sık kontrol edin, gözlemleyin hanımlar. ısı farkı, kızarıklık, ağrı, sertlik/şişlik gibi belirtiler var mı dikkat edin. bu belirtiler süt kanallarında bir tıkanıklık olmasına işaret ediyor ve bu tıkanıklık açılmaz ise mastitin oluşması kaçınılmaz hale gelir. eğer bu belirtilerden biriyle ya da birkaçıyla karşılaşırsanız belirtilerin olduğu bölgeye ılık su masajı öneriyorlar.
mastit oluşmasını engellemek için emzirmeye başlandığı andan itibaren süt tam inene kadar emzirilmeli. göğüsler dolana kadar her emzirme sırasında, bir göğüs en az 15 dakika, en uzun 30 dakika emzirilip diğer göğüse geçilip bebek kendiliğinden vazgeçene kadar ve en uzun 30 dakika olacak şekilde emzirilmeli.
her emzirmeden sonra anneler ihtiyaç duyduğunda emzirilen memeyi suyla yıkamalı ve durulamalı, ve en önemlisi bir süre açık bırakmalı ki havayla temas edip kurusun.
emzirme sonrasında memeyi nemlendirmek gerek, kremler de var, ben zeytinyağı kullanmıştım.
emzirmeden önce bebeğin ağzının da bir ıslak pamuk ile silinmesinde fayda var.
Benzer Konular
 

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.

 

Emzirmek, bazı yeni anneler için, özellikle meme ucu çatlaklarının ağrısı ile zorlu bir deneyime dönüşebilir. Umutsuzluğa kapılmayın: İşte bu durumu önlemek ve çatlakları gidermek için etkili yöntemler.