merhabalar,
ben yeni doğum yaptım 1 hafta oldu. sizlere sormak istiyorum, sütünüzün yettiğini nasıl anlarsınız? bebeğim 15-20 dakika emdiği halde ağlıyor ben de anlayamadım. hemen mamaya da başlamak istemiyorum, alışır da meme almaz diye endişe ediyorum. tavsiyelerinize ihtiyacım var.
öncelikle hiç canınızı sıkmayın, bebek iyi için en iyi şey annesinin mutlu, stressiz olması. ben de böyle bir durum yaşamıştım. doktora sütümün yettiğini nasıl anlarım diye danıştığımda bebeğin bir öğünde ihtiyacı 80-90cc süt demişti, bunun için sütünü sağ bir bak bakalım ne kadar çıkıyor demişti. bir göğüs pompasıyla sütünüzü sağın. ben de size bunu öneriyorum. sütünüzün yetip yetmediğini en iyi bu şekilde anlarsınız hem bir yandan sağarsanız sütünüz de artar, bebek için hali hazırda süt bulunmuş olur. ayrıca şu başlığa da bir göz atabilirsiniz :)

hatta göğüs pompanız yoksa şu başlıklar da işinize yarar. elektriksiz olanları da var ama ben elektrikli olanla çok rahat etmiştim.

(bkz: göğüs pompası tavsiyeleri)

(bkz: anne sütünü arttırma yöntemleri)
doktorumuzun bize sütünüzün yettiğini bebeğin çiş ve kaka yapma sıklığına bakarak anlayabilirsiniz demişti. bir de tabi düzenli olarak kilo kontrolü yapmanız gerek. günde 30 gram alması gerekiyormuş.
sütünüzün yettiğini anlamak için bebeğinizin bıngıldağını da kontrol etmenizi öneririm. sonuç olarak sütünüz yetmemişse sıvı kaybı yaşıyor olabilir. doktorumuz sıvı kaybı yaşıyorsa bıngıldakta çökme oluyor demişti.

(bkz: bebekte sıvı kaybı nasıl anlaşılır)
Benzer Konular
 

Sütüm Yetiyor mu? Sütün Yettiği Nasıl Anlaşılır?

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.

 

Göğüs Ucu Çatlakları Nasıl Geçer?

Emzirmek, bazı yeni anneler için, özellikle meme ucu çatlaklarının ağrısı ile zorlu bir deneyime dönüşebilir. Umutsuzluğa kapılmayın: İşte bu durumu önlemek ve çatlakları gidermek için etkili yöntemler.

 

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir? Hangi Besinler Anne Sütünü Azaltır?

Süt artırıcı, besleyici bir diyet arayışında olan çiçeği burnunda anneler. İşte anne sütünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış besinler.

 

Anne Sütü İçeriği Özellikleri ve Bileşenleri Nelerdir?

Anne sütünün içeriğindeki vitaminleri ve mineralleri açıklıyoruz.

 

Gümüş Göğüs Kapağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Temizlenir?

Gümüş göğüs kapağı kullanımına dair aklınıza takılan ne varsa.

 

Emziren Anne Diyeti : Sağlıklı Beslenerek Kilo Verin

Sağlıklı beslenerek kilo vermenin sırlarını Diyetisyen Gizem Bilgili anlatıyor.