Bebekler İçin Yumurta Nasıl Haşlanır?Bebekler için yumurta haşlarken bebeğinizin sağlığı açısından dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Aslında bütün aile fertlerinin sağlığını korumak için her zaman yumurta haşlarken bu noktalara dikkat etmelisiniz.

Peki Yumurta Haşlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


  • Haşlamak için kullandığınız su çok sıcak olmamalı. Çeşmede akan suyun sıcaklık derecesi ideal.
  • Yumurtaları buzdolabına kaldırmadan önce YIKAMAYIN. Yumurtanın üstünde bozulmasını önleyen ince zar bir tabaka vardır, ve bu tabaka ortadan kalkarsa yumurta hemen bozulur ve zehirler. Bu nedenle aldığınız yumurtaları direkt yıkamadan buzdolabına koyun. Haşlamadan hemen önce çıkarın ve haşlamadan önce temizleyin.
  • Sağlık açısından yumurta haşlama süresine dikkat etmelisiniz. Aşağıda ne kadar süre haşlamanız gerektiği konusunda detayları bulabilirsiniz.


Yumurta Ne Kadar Süre Kaynar Suda Kalabilir?Yumurtayı haşlama süresine çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde yumurta sağlığa zararlı trans yağ üretmeye başlıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar aşağıdaki resimdeki gibi yumurtanın etrafının yeşile dönüşmesinin, yumurtanın artık trans yağ içerdiğinin belirtisi olduğunu söylüyor.


Fazla pişen yumurtanın etrafında yeşil bir tabaka oluşur. Sol taraftaki yumurta ideal pişmiş yumurtadır
Fazla pişen yumurtanın etrafında yeşil bir tabaka oluşur. Sol taraftaki yumurta ideal pişmiş yumurtadırBebekler için yumurta haşlarken,
Yumurtalarınızı ılık bir suda (kaynar su olmayacak, çeşme suyu ısısı ideal) haşlamaya bırakıyorsunuz. Suyunuz kaynayıp fokurdamaya başladığı anda süre tutup 3,5 dakika daha kaynattıktan sonra kaynar suyunu boşaltıp yerine soğuk su koyuyorsunuz. Evet 3.5 dakika(210 saniye) önemli, sayaç tutabilirsiniz.

3.5 dakika (210 saniye) bittiğinde, eğer ocağın altını kapatıp giderseniz, içindeki kaynar su yumurtayı pişirmeye devam edeceğinden, trans yağ oluşturma riski devam eder. Bu yüzden ocağın altını kapatmakla kalmayın, içindeki kaynar suyu da boşaltın.

Yumurtayı fazla kaynattığınızda oluşan trans yağ hem bebekler hem de yetişkinler için oldukça zararlı. Haşladığınız yumurtada yeşil tabaka oluşmuşsa, uzmanlar o yumurtayı tüketmemenizi öneriyorlar. .

Hatırlatma

-6. ayın sonuna doktor tavsiyesi ile bebeklere yumurta sarısı vermeye başlayabilirsiniz.

-Aklınızda olsun 1 yaşın altındaki bebeklere yumurtanın yalnızca sarısı veriliyor, beyazı verilmiyor.

-Bebeğinize ilk defa yumurta vermeden önce doktorunuza danışmalısınız. Bebeğinizin yumurtaya alerjisi olabilir, doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.
Benzer Konular
 

1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 Yaş Oyuncakları: 6 Eğitici Oyuncak (Pedagog Tavsiyeli)

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yenidoğan Oyuncakları Nasıl Olmalı? En İyi 5 Yenidoğan Oyuncağı

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Oyun Halısı Tavsiyesi: Oyun Halısı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin konforu ve güvenliği için doğru oyun halısını seçmek önemli. Bebek oyun halısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin

 

Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler için oyuncak seçmek göz korkutucu olabilir, ancak yeni doğmuş bebeğinizin güvenli ve gelişimsel olarak uygun oyuncaklarla oynaması önemlidir. Uzmanların neler önerdiği ve bebekler için en iyi oyuncakların nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Kolostrum Sütü Nedir? Kaç Gün Sürer? Faydaları ve İçeriği

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı: Zararları ve Yararları

Bir bebeğin ağlamasını yatıştırmak için emzik gerekli midir, yoksa sadece olumsuz sonuçları olabilecek kötü bir alışkanlık mıdır?

 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli? İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Bebek arabası satın almadan önce bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

 

Kemik Suyu Kullananlar ve Tarifleri

Sağlıklı ve lezzetli kemik suyu hazırlamanın sırlarını açıklıyoruz.

 

En İyi 5 Montessori Etkinliği

En eğlenceli Montessori etkinlik fikirlerini listeledik.

 

Montessori Oyuncakları: En İyi 10 Eğitici Oyuncak

Hem eğlenceli hem de öğretici Montessori oyuncakları nelermiş gelin birlikte bakalım.