anne karnındayken bebeğe müzik dinletmek işe yarıyor hem de çok işe yarıyor. bizzat kendim deneyimledim, yüzde yüz çalışıyor :) nasıl yaptım anlatayım.

önce bir tane melodi vs. seçin ve hamileyken sürekli aynı melodiyi dinletin. ben hamileyken mozart'ın
şu eserini
dinletmiştim hep. dinletmek deyince öyle kulaklığı falan karnınıza dayamanıza gerek yok :) müziği dış ortama ses verecek şekilde dinlemeniz yeterli. (kendi kulaklarınıza kulaklık takıp dinlemeyin ama, sesi dışarıya verin)
bir de önemli olan sürekli aynı şarkıyı/melodiyi dinlemeniz. bakın farklı farklı şeyler dinlemeyin. şöyle dinlendirici etkisi olan bir melodi bulun ve hep aynı melodiyi dinleyin ki bebeğiniz anne karnındayken bu melodiye aşina olsun. bebekler anne karnında yaşamaya alıştıkları için ilk 3 ay doğal olarak dış dünyayı yadırgıyorlar biliyorsunuz. ama anne karnında alışkın olduğu o melodiyi duyduğunda rahatlıyor tabi ki minikler.
diyorum ya bizzat dedim ben bunu. hamileliğim boyunca fırsat bulduğumda uzanıp yukarıda belirttiğim eseri dinledim sürekli. ve artık ben de çok alışmıştım, hamileyken beni de rahatlatıyordu bu eseri dinlemek.

sonra bebişim doğunca ona dinlettim. abartmıyorum daha ilk dinlemesinde, ki 1 haftalıktı, ağlamayı kesmeye başladı. sonra biz de ne zaman ağlasa sakinleştirmek için açtık ve her seferinde dinleyip sakinleşti. daha sonra fark ettik ki bu müziği açtığımızda rahat uykuya dalmaya da başladı. ilk 3 ay, yatağına koyup bu müziği açtığımda rahatça uykuya daldı. şimdi 4.5 aylık oldu, hala daha dinlediğinde rahatladığını gözlemliyorum.

bu yüzden rahatlıkla diyorum anne karnındayken bebeğe müzik dinletmek çok önemli, mutlaka anne karnındayken bebeğinize müzik dinletin :)
mutlaka ama mutlaka anne karnındayken bebeğe müzik dinletin. ben de denedim bunu ve doğduktan sonra o melodinin bebeğimi nasıl rahatlattığını gördükçe iyi ki de yapmışım dedim.
Benzer Konular
 

1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 Yaş Oyuncakları: 6 Eğitici Oyuncak (Pedagog Tavsiyeli)

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yenidoğan Oyuncakları Nasıl Olmalı? En İyi 5 Yenidoğan Oyuncağı

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Oyun Halısı Tavsiyesi: Oyun Halısı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin konforu ve güvenliği için doğru oyun halısını seçmek önemli. Bebek oyun halısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin

 

Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler için oyuncak seçmek göz korkutucu olabilir, ancak yeni doğmuş bebeğinizin güvenli ve gelişimsel olarak uygun oyuncaklarla oynaması önemlidir. Uzmanların neler önerdiği ve bebekler için en iyi oyuncakların nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Kolostrum Sütü Nedir? Kaç Gün Sürer? Faydaları ve İçeriği

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı: Zararları ve Yararları

Bir bebeğin ağlamasını yatıştırmak için emzik gerekli midir, yoksa sadece olumsuz sonuçları olabilecek kötü bir alışkanlık mıdır?

 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli? İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Bebek arabası satın almadan önce bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

 

Kemik Suyu Kullananlar ve Tarifleri

Sağlıklı ve lezzetli kemik suyu hazırlamanın sırlarını açıklıyoruz.

 

En İyi 5 Montessori Etkinliği

En eğlenceli Montessori etkinlik fikirlerini listeledik.

 

Montessori Oyuncakları: En İyi 10 Eğitici Oyuncak

Hem eğlenceli hem de öğretici Montessori oyuncakları nelermiş gelin birlikte bakalım.