merhaba,

burun tıkanıklığı problemi yaşamayan bebek yoktur diye düşünüyorum. o minik burunlar sürekli tıkanıyor. aslında bebekler de haklı, kışın kalorifer, yazın klima, havadaki toz, vs. burunlarının tıkanmasına sebep oluyor. hafif derecede seyreden bu burun tıkanıklarını ilaç kullanmadan geçirmenin 3 doğal çözümü var.

bebek burun tıkanıklığına 3 doğal çözüm
bebek burun tıkanıklığına 3 doğal çözüm


1- serum fizyolojik: evet, serum fizyolojik en doğal,, zararsız ve etkili çözüm yollarından biri. hatta şu tüpte olanlardan almanızı tavsiye ederim, inanılmaz pratik oluyor. hem tek seferde kullanacağınız miktar belli, hem de tüpler tek kullanımlık olduğu için hijyenik de oluyor. biz gifrer serum fizyolojik kullanıyoruz, tavsiye ederim.

gifrer serum fizyolojik
gifrer serum fizyolojik


eptt avm'den alıyorum ben, en uygun fiyatlısını hep orada buluyorum. o son kullanma tarihleri de yeni oluyor. şu an fiyatı ne kadar oldu bilmiyorum, aşağıya link ekliyorum fiyatına o linkten bakabilirsiniz.

gifrer serum fizyolojik fiyatına bakmak için tık tık

2- kalorifer suluğu: bunu da kışın başında keşfettim ben, öyle işe yaradı ki anlatamam. önce sadece yatak odasında kullandık.

kalorifer sulıuğu
kalorifer sulıuğu


kalorifer çalıştıkça havayı inanılmaz kurutuyor, burun tıkanıklığınız bu kuru hava yüzünden çok ciddi boyutlara ulaşmadan kalorifer suluğu kullanmaya başlarsanız, kalorifer suluğunun verdiği nem, burun tıkanıklığı açmakta yeterli oluyor.

kalorifer suluğu kullanmak, ciddi anlamda bebeğimin burun tıkanıklığını azalttı diyebilirim. sonrasında bütün odalardaki kaloriferlere taktım. bütün kış sürekli kullandık. fakat uyarmak istiyorum, ev güzel koksun diye içine koku, deterjan vs. koymayın sakın, hiç gerek yok. aksine bebeğinizin burnunun daha da tıkanmasına sebep olursunuz, hem de alerji olmasını tetiklersiniz.

kalorifer suluğunun içine sadece su doldurun koyun odalarınıza oh mis. 3-4 günde bir kontrol edin ve suyu yenileyin, su buharlaşıyor.

nereden bulalım şimdi kalorifer suluğunu diyorsanız ben trendyol'dan sipariş vermiştim. mutlaka bir şeyler alıyorsunuzdur trendyol'dan, işte atın sepetinize kalorifer suluğu da gelsin :)
aşağıya kalorifer suluğunun linkini de ekliyorum, inceleyebilirsiniz.
kalorifer suluğu satın almak için tık tık

3- bebeğin göbek üstü zaman geçirmesi: özellikle ilk 5 aylık dönemde, bebeğinizin sık sık göbek üstü zaman geçirmesini sağlayın. bu göbek üstü zamanı bebeğinizin hem gaz problemine iyi geliyor, hem de bebek yüz üstü burnunu sürekli bir yerlere sürtüp hareket ettirdikçe, doğal olarak sümükleri de hep çıkıyor burnu boşalıyor tıkanıklık oldukça hafifliyor :)

bebeğin göbek üstü zaman geçirmesi burun tıkanıklığını da açar
bebeğin göbek üstü zaman geçirmesi burun tıkanıklığını da açarhatırlatma: grip vs. gibi durumlar haricinde burun aspiratörü kullanılması önerilmiyor. çünkü burun aspiratörü ile bebeğinizin burnundaki yararlı mukozayı da almış olacağınız için, burun mukoza yapısına da zarar vermiş oluyorsunuz.

sizin de tavsiye edebileceğiniz bebeklerin burun tıkanıklığına iyi gelen pratik yöntemleriniz var mı?
tek kullanımlık tüplerdeki serum fizyolojik kullanabilirsiniz. kesinlikle burun spreyi vs. kullanmanızı önermem, burun içindeki mukoza zarar görebilir.

bir de buhar teneffüsü burun tıkanıklığını anında rahatlamak için çok etkili oluyor. evde tencerenize su doldurup kaynatabilirsiniz. ben tencereyi ortaya koyup kucağımda bebişle üzerime de bir müslin alıyorum çadır gibi :) tencerenin buharı yetiyor.
Benzer Konular
 

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.