X

bebekler ağladığında ne yapılmalı

 • bebekler kendini ağlayarak ifade ediyor öncelikle bunu unutmayalım. özellikle ilk 3 aylık dönemde ağladığında mutlaka yanında olmamız lazım. ve uzman açıklamalarına göre bebek doğduktan sonraki ilk 4 hafta kendini hala anne karnında gibi hissediyorlarmış. bu yüzden öncelikle annenin kucağında olması, annenin kokusunu hissetmesi onu rahatlatıyor.

  bir de çok ilginç bir şey, bebekler annenin vücudunda iken, annenin titreşimlerinin bebeklerde gaz oluşumunu engellediği söyleniyor.
  nuna
 • bebeklerin karnı tok, gazı çıkmış fakat hala ağlıyorsa ortama dikkat etmeli. özellikle çok sıcak olduğunda bebekler rahat edemezler, yaz aylarında bile yeni doğmuş bebeği aman üşür diye aşırı sarıp sarmalıyorlar mesela bu olmamalı. bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamak istiyorsanız ensesine bakın, çünkü el ve ayakları genelde zaten soğuk olur. ensesindeki ısıya göre giysilerini ayarlayın.
  nuna
 • en önemlisi sakin ve sabırlı olup bebeğin ağlama sebebinin ne olduğunu bulmak. aç mı, gazı mı var, ya da üşüyor mu, terlemiş mi vs gibi sorular sorup ona uygun çözümler üretmek.
  ophelia

 • şu
  video'daki doktor mucizevi bir yöntem bulmuş, çok da pratik gözüküyor yaptığı şey, işe yaradığını söylüyorlar. burada dursun, hepimiz yararlanalım :)
  mom2be