konak 3 aylık bebeklerde bile oluşabiliyor. öncelikle sakin olun, öyle endişelenecek bir şey yok, çözümü var. doktorumuz şunu önermişti, banyodan önce bebe yağını ya da zeytinyağını masaj yaparak o minik kafasına sürüyorsunuz. daha sonra bebek tarağı ile yumuşak bir şekilde tarıyorsunuz, kabuklar düşüyor zaten. birkaç kez böyle yapınca konak falan kalmıyor.
bebeklerde konak genelde doğumdan sonraki ilk 1-3 ay arasında ortaya çıkıyor. çok enteresan, uzmanlar doğumla birlikte anneden bebeğe geçen hormonların konağa yol açabileceğini söylüyorlar.
hemşire bize biraz zeytinyağının içine bir çay kaşığı karbonatla karıştırıp banyo yaptırmadan 1 saat önce bebeğin kafasına sürün bekleyin sonra bebek tarağı ile yavaşça ve nazik bir şekilde tarayın demişti. öyle yaptık ve kurtulduk.
zeytinyağını bebeklerin kafasına sürün 1 saat bekleyip konak önleyici şampuan ile haftada 2 kez yıkayın banyodan sonra yumuşak tarakla tarayın saçı yoksa bile tarayın hiçbir şey kalmıyor
Benzer Konular
 

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.