X

bebeklere kundak yapılmalı mı

 • bu konuyla ilgili farklı görüşler var, lakin ben tecrübelerime dayanarak yapılması taraftarıyım. ama o eskiden yapılan sıkı sıkı kundaklar tarzında değil. uzmanlar
  şu resimdeki gibi
  şu resimdeki gibi

  kundak yapılması öneriyorlar. yenidoğanların moro refleksi vs. gibi nedenlerle eli kolu durmadığı için kendilerini uykudan uyandırıyorlar istemsiz olarak. ya da tam uykuya dalamıyorlar. biz kundaklama yaptıktan sonra çok rahat etmiştik, bizimki mışıl mışıl uyuyabilmişti.
  nuna
 • evet yapılmalı diye düşünüyorum. biz de bu yeni tarzda olan hazır kundaklardan kullanmıştık. zaten çarşafla vs. ile kendinizin kundan yapması çok tehlikeli bence, yanlış kundaklama sonucunda bir sürü olumsuz durum oluşabiliyor. onun yerine bebeğin hareketlerini çok kısıtlamayan ama öte yandan uykusunu bölmesini engelleyen hazır kundakları deneyebilirsiniz.
  bu bahsettiğim tarzdaki kundaklar için bebek anne karnındaymış gibi hissediyor ve sakinleşiyor diyebilirim. biz çok faydasını gördük. ayrıca kalça hareketlerini kısıtlamıyor, kullanımı da pratik olduğu için acaba doğru sarmaladım mı, sıkı mı oldu vs. gibi şeyleri de düşünmenize gerek kalmıyor.
  berry
 • ben ilk 40 gün yapılmalı diye düşünüyorum.hem üstü açılmıyor hemde elleriyle sürekli kendilerini uyandırmıyorlar ve vücut daha düzgün oluyor kiii bizlerde kundaklanmışız ve hiçbir sıkıntımızda yok
 • uzmanlar ilk üç ay yarım kundak tavsiye ediyorlar mora refleksinin bebeği uyandırmaması için. sonrasında kundak yapımı azaltılarak sonlandırılmalı.
  Lilyum