uzmanlar bebeklerin 6 ile 9 ay arası oturabileceklerini söylüyorlar. aslında bu süreç şöyle işliyor, 6 aylık iken neredeyse bütün bebekler sadece öne düşmeden oturmayı başarır. 7 ayın sonunda yana doğru düşmeden oturmayı öğrenir. 8 aylık olduğunda ise artık ne öne ne de yana düşmeden oturabilir. 8 ayın sonunda geriye doğru düşmeme çalışmaları yapar :) mama sandalyesinde, ya da oyun oynarken kendini geriye doğru attığını, geriye doğru gerilmeye çalıştığını gözlemlebilirsiniz, işte aslında bu bebeğinizin geriye doğru düşmeden dengede durma, oturma çalışmasıdır. 9 ay bittiğinde artık bebek devrilmeden oturmayı öğrenir :) bu yüzden 6 aylık bebek oturabilir dendiğinde, bebeğinizin tamamen hiç devrilmeden oturabilmesini beklemeyin, ya da bizimki oturamıyor mu acaba diye endişe etmeyin demişti doktorumuz.
her bebeğin gelişimini tamamlayabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. bu yüzden bebeklerimizin gelişimi ile ilgili konuları doktor kontrolünde takip edelim. çevremizden, oradan buradan, kulaktan dolma bilgilerle değil, uzman görüşlerine göre hareket etmek gerekir.
5 aylık bebeği desteksiz oturamıyor diye dertlenip, alışsın diye yan ve arka tarafına destek koymadan oturtmaya çalışanlar var, bakın çok tehlikeli. özellikle ilk entry bu konuda çok açıklayıcı olmuş, bebeğinizin gelişiminde aklınıza takılanları doktorunuza sorun, başkasının çocuğu ile kendinizinkini karşılaştırmayın.
Benzer Konular
 

1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 Yaş Oyuncakları: 6 Eğitici Oyuncak (Pedagog Tavsiyeli)

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yenidoğan Oyuncakları Nasıl Olmalı? En İyi 5 Yenidoğan Oyuncağı

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Oyun Halısı Tavsiyesi: Oyun Halısı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin konforu ve güvenliği için doğru oyun halısını seçmek önemli. Bebek oyun halısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin

 

Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler için oyuncak seçmek göz korkutucu olabilir, ancak yeni doğmuş bebeğinizin güvenli ve gelişimsel olarak uygun oyuncaklarla oynaması önemlidir. Uzmanların neler önerdiği ve bebekler için en iyi oyuncakların nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Kolostrum Sütü Nedir? Kaç Gün Sürer? Faydaları ve İçeriği

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı: Zararları ve Yararları

Bir bebeğin ağlamasını yatıştırmak için emzik gerekli midir, yoksa sadece olumsuz sonuçları olabilecek kötü bir alışkanlık mıdır?

 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli? İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Bebek arabası satın almadan önce bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

 

Kemik Suyu Kullananlar ve Tarifleri

Sağlıklı ve lezzetli kemik suyu hazırlamanın sırlarını açıklıyoruz.

 

En İyi 5 Montessori Etkinliği

En eğlenceli Montessori etkinlik fikirlerini listeledik.

 

Montessori Oyuncakları: En İyi 10 Eğitici Oyuncak

Hem eğlenceli hem de öğretici Montessori oyuncakları nelermiş gelin birlikte bakalım.