uzmanlar bebeklerin 6 ile 9 ay arası oturabileceklerini söylüyorlar. aslında bu süreç şöyle işliyor, 6 aylık iken neredeyse bütün bebekler sadece öne düşmeden oturmayı başarır. 7 ayın sonunda yana doğru düşmeden oturmayı öğrenir. 8 aylık olduğunda ise artık ne öne ne de yana düşmeden oturabilir. 8 ayın sonunda geriye doğru düşmeme çalışmaları yapar :) mama sandalyesinde, ya da oyun oynarken kendini geriye doğru attığını, geriye doğru gerilmeye çalıştığını gözlemlebilirsiniz, işte aslında bu bebeğinizin geriye doğru düşmeden dengede durma, oturma çalışmasıdır. 9 ay bittiğinde artık bebek devrilmeden oturmayı öğrenir :) bu yüzden 6 aylık bebek oturabilir dendiğinde, bebeğinizin tamamen hiç devrilmeden oturabilmesini beklemeyin, ya da bizimki oturamıyor mu acaba diye endişe etmeyin demişti doktorumuz.
her bebeğin gelişimini tamamlayabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. bu yüzden bebeklerimizin gelişimi ile ilgili konuları doktor kontrolünde takip edelim. çevremizden, oradan buradan, kulaktan dolma bilgilerle değil, uzman görüşlerine göre hareket etmek gerekir.
5 aylık bebeği desteksiz oturamıyor diye dertlenip, alışsın diye yan ve arka tarafına destek koymadan oturtmaya çalışanlar var, bakın çok tehlikeli. özellikle ilk entry bu konuda çok açıklayıcı olmuş, bebeğinizin gelişiminde aklınıza takılanları doktorunuza sorun, başkasının çocuğu ile kendinizinkini karşılaştırmayın.