X

bebeği sütten kesme

 • öncelikle şunu belirtmeliyim ki uzmanlar anne sütünün faydasını vurgulayarak bebeğin olabildiğince uzun süre emzirilmesi gerektiğini söylüyorlar. yani kafamıza göre bebeği sütten kesmemeliyiz. tüm bunların ışığında, ayşe öner'in bu konuda belirttiği şu iki noktayı aynen buraya aktarmak istiyorum.

  diyor ki:
  eğer bebeğinizi --sütten kesmeden-- ek gıdaya geçirmek istiyorsanız;
  "6. aydan itibaren ek gıdalara geçerken de anne sütünün şekeri laktoza baskın tatlar tercih etmeyin, tatlı meyveler ve meyve suları yerine, sebze suları veya sebze püreleri tercihiniz olsun, çünkü anne sütüne baskın tatlar bazı bebeklerin 6. aydan sonra anne sütünden vazgeçmesine yol açmaktadır."

  "çocuğunuza --anne sütünü bıraktırmak-- için ise; sütün yerine dereceli olarak yeni besinler, katı gıdalar ve anne sütüne alternatif sütler verin ve çocuğunuzu duygusal olarak da besleyin. çocuğunuz sizin göğsünüzde ki rahatlama yerinden, babanın göğsüne geçebilir ve rahatlatma rolünü baba üstlenebilir."
 • bebeğinizi ani bir şekilde sütten keserseniz göğüslerinizde ağrılar oluşur ve bebek de strese girer, o yüzden dereceli olarak bunu yapmanız gerekir.
  ophelia
 • psikoloji de "bebek adımlar ilkesi" olarak gecen methodla bu ve bunun gibi islemleri gerceklestirmelisiniz.yani bebeğinizi sutten kesecekseniz bunu 6hafta gibi uzun bi süreçte öğün azaltip yerine başka bisey koyarak yapmalisiniz.bu çocuğunuzu ilk kez bakiciya ve ya kreşe birakirken de yapmanız gereken bir işlem.yani 6 haftaya yayarak.ornegin ilk hafta , 1 saat kreş veya bakici sonra 3saat, sonra 4saat gibi...çocuğunuzun alışkanlıklarını birden bırakmasını beklemek ondaki güven duygusunu azaltır ve çocuğun tam tersi yönde hareket gozlenir.