ek gıdaya geçiş yaptığınızda bebekte kabızlık olabiliyor. ek gıdaya geçişte kabızlığı önlemek için bebeğiniz için doktorunuz önerdiği tadımlık gıdaları dikkatli seçip vermek gerekiyor. mesela ek gıdaya geçişte bebeğinize havuç, patates, elma, muz, yoğurt gibi besinleri tattırarak başlıyorsunuz ya işte bunları verirken dikkatli olun. havuç, patates ve muz mesela art arda verildiğinde direkt kabızlık yapıyor.
kabızlığı önlemek için şöyle bir yol izleyebilirsiniz dedi doktorumuz. ilk havuç verdiniz mesela gözlemlediniz sorun yok ertesi gün kayısı verin gözleyin sorun yoksa arada mutlaka kayısı verin. yoğurt verin mesela, yani sürekli havuç, patates vs. gibi kayı gıdalar verirseniz kabızlık kaçınılmaz oluyor.
(bkz: ek gıdaya geçişte kabızlık nasıl geçer) başlığına da yazığım gibi kabızlık önlemede ve geçirmede zeytinyağı çok önemli. kabızlığı önlemek için pürelerin içine bir çay kaşığı zeytinyağı koymanızı öneririm. bu sayede biz ek gıdaya geçerken kabızlık yaşamadık pek öyle. bir de sıvı katı dengesine çok dikkat edin. havuç, patates, muz gibi besinleri art arda vermemenizi öneririm.
Benzer Konular
 

1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 Yaş Oyuncakları: 6 Eğitici Oyuncak (Pedagog Tavsiyeli)

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yenidoğan Oyuncakları Nasıl Olmalı? En İyi 5 Yenidoğan Oyuncağı

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Oyun Halısı Tavsiyesi: Oyun Halısı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin konforu ve güvenliği için doğru oyun halısını seçmek önemli. Bebek oyun halısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin

 

Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler için oyuncak seçmek göz korkutucu olabilir, ancak yeni doğmuş bebeğinizin güvenli ve gelişimsel olarak uygun oyuncaklarla oynaması önemlidir. Uzmanların neler önerdiği ve bebekler için en iyi oyuncakların nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Kolostrum Sütü Nedir? Kaç Gün Sürer? Faydaları ve İçeriği

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı: Zararları ve Yararları

Bir bebeğin ağlamasını yatıştırmak için emzik gerekli midir, yoksa sadece olumsuz sonuçları olabilecek kötü bir alışkanlık mıdır?

 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli? İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Bebek arabası satın almadan önce bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

 

Kemik Suyu Kullananlar ve Tarifleri

Sağlıklı ve lezzetli kemik suyu hazırlamanın sırlarını açıklıyoruz.

 

En İyi 5 Montessori Etkinliği

En eğlenceli Montessori etkinlik fikirlerini listeledik.

 

Montessori Oyuncakları: En İyi 10 Eğitici Oyuncak

Hem eğlenceli hem de öğretici Montessori oyuncakları nelermiş gelin birlikte bakalım.