X

emzik nasıl temizlenir

 • aklınıza emzik nasıl temizlenir diye takıldıysa hemen anlatayım. öncelikle yenidoğan hatta özellikle prematüre bebekler için emzik temizliğinde sterilizasyon aleti gerekebilir. vaktinde yenidoğan için ocak üstünde kaynatarak da yapabilirsiniz fakat prematüre için sterilizasyon aleti öneriliyor.

  prematüre bebekler dışında mesela bizim doktorumuz sterilizasyon aleti kullanmamızı kesinlikle önermedi. bebek yenidoğan dönemindeyken kaynatın, daha sonraları ise bir temiz bir bardağa emziği koyup kaynar su dökmeniz yeterli dedi. kaynar suyla çoğu mikrop ölüyormuş zaten ve bağışıklığın gelişmesi için zayıf mikroplara da ihtiyacı var bebeğin dedi. bu şekilde her şeyi steril ettiğinizde bebek dışarıda en ufak zayıf bir mikropla karşılaştığında bünyesi bu zayıf mikropla savaşmayı bilmediğinden çok çabuk hasta olabiliyormuş. (bu arada emzik kullanmaya 1 aydan sonra başlayın, önce bebek annesini emmeye alışsın, eğer hemen emzik verirseniz anne memesi reddedebilir. bebekler için en elzem şey anne sütü almalarıdır.)

  biz 2-3 günde bir biberon temizleyici ile temizleyip, kaynatıyoruz. onun dışında gün içinde su ısıtıcısında kaynattığımız suyu bardağa dökerek temizliyoruz.

  hatta sinbo'nun bir tane elektrikli pişiricisi var ondan aldık, çelik hazneli direkt onda kaynatıyoruz çok rahat oldu. şu aşağıya resmini koydum emzik temizlemek için fikir olsun size de.


  emzik temizliği sinbo
  emzik temizliği sinbo