X

sevgi bebeğin beyin gelişiminin anahtarı mıdır?

 • bebeklerin beyin bağlantılarının düzgün oluşturulması ve beyin gelişiminin etkin sürdürülebilmesinin, bebeğin güvenli, emin ve sevildiğini hissetmesine bağlı olduğunu ortaya koyan yeni araştırmalar var.

  hepimiz 'bir annenin aşkından daha güçlü bir şey' olmadığını biliyoruz ve bu artık bilim adamlarınca -en azından bebek gelişimi açısından- kanıtlanmış görünüyor.

  cambridge üniversitesi'nde yürütülen bebek beyin tarama projesinin bulguları, bebeklerin beyinlerinin gelişiminin doğru şekilde gerçekleşmesinin, kendilerini güvende hissetme ve sevilmelerine bağlı olduğunu gösteriyor.

  bilim insanları, öğrenme faaliyetleri esnasında, bebeklerin ve annelerinin beynini taradıklarında, bebeklerin beynindeki dalgaların ebeveynleri ile senkronize olduklarında en iyi öğrenmeyi gerçekleştirdiğini gösteriyor. hatta annelerin 'şarkı söyleme' sesi kullandıklarında bebeğin öğrenme yeteneğinin (özellikle dil gelişimi) arttığı keşfedilmiş durumda.

  dr. victoria leong: " bebekler annelerinin sesini çok seviyor, bu ses dikkatlerini daha yoğun tutuyor, bu nedenle anne bebeği ile ne kadar çok şarkı söyler gibi melodili konuşursa, dil gelişimi o kadar iyi oluyor"

  ayrıca araştırma bebeğin beyninin anneye cevap vermek için kodlandığını, sanki anneye görünmeyen kablolarla bağlı olduğunu ve göz temasının, uzun süren bir bağ kurma ve karşılık almakta hayati önemde olduğunu gösteren bulgular da içeriyor.

  bir bebek beyni beyaz boş bir tuval gibidir. her yeni nesne, ses ve koku yepyeni bir şeydir ve bir bilgi yüklemesi yaratır. bebekler çabucak öğrenirler ve yüzleri ve sesleri tanımaya başladıklarında çevrelerindeki dünyayı bunlarla tanımlamaya başlar, dilleri öğrenir ve çevrelerini mantıklı hale getirirler. bu nedenle bağlantıların oluşma biçimlerini anlamak önemlidir.

  ancak, cambridge üniversitesi beyin araştırmacısı olan dr kirstie whitaker'a göre, "bebekler hayatın başında stres yaşarsa, beyinleri çok hızlı bir şekilde gelişir ve yapmaları gereken en iyi bağlantıları yerine getirmek yerine, yeterince makul ve oluşan stresi aşmaya yetecek kadar olanı kullanırlar. bu yüzden destekleyici gelişim, çocukların mümkün olduğu kadar uzun süre meraklı ve esnek beyin gelişimini keşfetmelerine ve güven ortamında kalmalarına izin vermekten geçer. "sonuçta, sevgi dolu ve besleyici bir ortamın bebeklerin gelişimini olumlu etkileyeği açıktır.

  "sevgiden kaynaklanan davranışlar öğrenmek için iyidir," diyor dr. leong.
 • özellikle "bebekler hayatın başında stres yaşarsa, beyinleri çok hızlı bir şekilde gelişir ve yapmaları gereken en iyi bağlantıları yerine getirmek yerine, yeterince makul ve oluşan stresi aşmaya yetecek kadar olanı kullanırlar" kısmı bu olguyu çok iyi anlatıyor. bebeğin beyin gelişimine destek olmak ihtiyaç duyduğu güven ve sevgi ortamını sağlamak şart. bebeğimizin fizyolojik, psikolojik ve bilişsel gelişimi ile ilgili konuları takip edersek, onları daha da iyi anlarız diye düşünüyorum.
  bu konuyu takip edenler için : kirstie whitaker