X

yenidoğan bebeklere kundak yapmalı mı

 • kundak yapılmalı mı yoksa yapılmamalı konusu çok tartışılıyor. şu iyidir diye kanıtlanmış kesin bir sonucu yok bu konunun. okuduğum ve araştırdığım kadarı ile, öyle eskisi gibi sıkı sıkı kundak yapmak yerine kolları saran daha rahat kundaklar tavsiye ediliyor.

  bebeklerin, doğumun ilk 3 ayında kendilerini hala anne karnında, rahimde olduğunu düşündükleri söyleniyor ve ellerini kollarını istemsiz hareket ettirdikleri için kendi uykularını bu şekilde bölebiliyorlar. çok sıkı olmamak koşulu ile kolları sarıldığında uykuları daha uzun oluyormuş, çünkü anne karnındaki pozisyonu almış oluyorlar bir yandan.
  rose

 • şu
  videoda bu konuda baya güzel bilgiler var :)
  banu
 • bebek anne karnında sıkış tepiş durmaya alıştığı ve orada huzurlu olduğu için kundak yapılır. yani yendioğan bebek yeni dünyasını çok yadırgamasın, huzurlu olsun diye anne karnındaki gibi bir ortam sağlamaktır aslında kundak yapmak. o yüzden bebek kundaklanmayı sever ve kundaklanınca huzurlu olur. fakat önemli olan doğru şekilde kundaklamak, kemik gelişimine zarar vermeden, bebek ergonomisine dikkat ederek kundak yapmak gerekir.

  ben çok araştırdım bu konuyu ve en sağlıklısı bebeğin sadece üst tarafını, kolları iki yana gelecek şekilde kundaklamak. yenidoğan döneminde bebeğin kolları göğsüne gelecek şekilde de kundaklayabilirsiniz. ama bacaklara dokunmayın, bacaklar açık kalsın.
  denizce