hamile kaldığınizı öğrendiğiniz andan itibaren kafanızda oluşan binbir cesit soruya dogru kaynaklardan cevap bulmak, dogumunuzda aktif olmak için doğuma hazırlık egitimi ve doula desteği almalı doğum coskusuna kendinizi bırakıp o anın tadını cikarmalisiniz.
sonradan pişman olmamak adina doğum seklinizi kendiniz belirlemeli doğru nefes teknikleri ve ağrı kesicisiz ağrı giderme yöntemleri ve sonrası için kesinlikle destek almalısınız.
doğumunuzdan keşkesiz çıkmak için doğuma hazırlık eğitimlerine katılın. bu eğitimlerde doğumda sorumluluk almayı öğreneceksiniz. doğum yapacak olan bedeninize ve bebeğinize güvenin ve sadece kendinize ve eşinize nasıl destek olacağınızı eğitimde öğrenin.

keşkesiz doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları destek programı, tamamen ida doğum takımının yarattığı dünyada ilk defa yapılan ve ülkemiz gerçeklerinin ışığında bir doğuma hazırlık programıdır. önemi bir kaç tane 'ilki' içinde barındırmasından gelmektedir.

en önemlisi üstüne basarak ifade ettiğimiz doğum şekli ne olursa olsun özellikle annenin olmak üzere anne ve baba adayının, ailenin ve hatta tüm sağlık ekibinin doğumdan keşkesiz çıkmasıdır.

hedef yeni bir canlıya hayat verecek kişilerin doğum fizyolojisini, doğumdaki haklarını, müdahalelerin olumlu olumsuz taraflarının öğrenmesi ve doğumda kararlara katılabilmesidir.

bu sorumluluğu paylaşma hali hem aileyi tam olarak sürecin içine sokar hem de tüm baskı ve sorumluluğu doktor ve sağlık personelinin üzerinde bırakmaz. bu şekilde gerçekleşen keşkesiz doğumlar, keşkesiz kuşaklar yaratacaktır.

kendi doğumlarımızdan ve kursumuzu bitiren katılımcılarımızın yorumlarından aldığımız en önemli sonuç; keşkesiz doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları programı'nın yakın dönem için doğum sonrası gerginlik ve depresyonu azalttığı hatta yok ettiği, uzun dönem için ise herkesin içine sinen keşkesiz bir doğumla beraber keşkesiz bir kuşağın yetiştiği gerçeğidir.

şimdi kursumuzun ilklerinden bahsedelim

1)tüm uzmanlarımız uluslararası sertifikalıdır.

2) bu kursta ilk defa psikodrama ve yaşantısal teknikler kullanılmaktadır. bu da sadece teorik bilgiyi değil vücudun da öğrenmesini sağlar.

3) çift ilişkisini, doğuma katılsa da katılmasa da babanın varlığını ön plana çıkarır.

4) doktorlarıyla olan güven ilişkisini sağlamlaştırmayı hedefler.

5) program sadece doğuma hazırlanan değil, değişik nedenlerle sezaryen olmak zorunda kalan veya planlayan annelere de katkıda bulunmaktadır. birçok sezaryen seçeneği programda tartışılacaktır.

6) programımız uluslararası kurumlar olan lamaze international, active birth ve hypnobirthing tarafından tanınmaktadır.

kurs lideri
doula nevin yeğit
hemşire
keskesiz doğum, hypnobırthing ve aktif doğum egitmeni
doula
emzirme danışmanı

keşkesiz doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları programı içeriği

bu sınıfta çiftlere ve gebelere doğum ve yeni doğan bebekle ilgili teorik bilgilerin yanı sıra nefes ve gevşeme teknikleri, meditasyon, imgeleme teknikleri, hamilelik masajı, doğuma hazırlık, doğum fizyolojisi ve ıkınma, nefesle doğum pozisyonları, doğumda müdahaleler, doktor ve gebe ilişkisi, hastanede sizi neler bekliyor, tıbbi müdahaleler gibi konuları anlatıyoruz.

kendine güvenen, bedenini ve duygularını kontrol edebilen annelik duygusunu güçlü bir şekilde yaşayacak gebelerin, doğumun coşkusunu yaşamalarını amaçlıyoruz.

çiftlerin birlikte katılımı ile aile bağlarının güçlenmesini sağlıyoruz. sadece anne adayının katılımı da mümkündür. etkinlik
Benzer Konular