merhaba, size sezaryen öncesi hazırlıklarından bahsetmek istiyorum. sizin de doğumunuz sezaryen ile olacaksa siz de benim daha önce yapmış olduğum gibi sezaryenle ilgili insanlar neler yaşamış bakmışsınızdır diye düşünüyorum.

normal seyrinde giden ve normal doğum şekilde gerçekleştirmeyi istediğim doğumum, doğumdan 10 gün önce geçmek bilmeyen burun kanamalarım sebebiyle sezaryenle oldu.

sezaryenden önce çok bir hazırlığa gerek yok aslında, sadece ameliyattan 8-9 saat önce bir şeyler yeyip içmiyorsunuz. doktorunuz sizi bilgilendirir zaten. bir de mutlaka özel bölgeniz epilasyonlu olmalı. hijyen gereği tamamen kılsız olmalı. sezaryenden önce gerekli mi diye hasta bakıcı elinde tıraş bıçağı ile geliyor haberiniz olsun bunu anlatan pek olmaz, bilginiz olmasında fayda var.

kesinlikle makyaj vs yapmayın, sonuçta bir operasyon geçireceksiniz sizin ve bebeğinizin sağlığı çok daha önemli, ameliyathanede hijyen çok önemli. bazı fotoğraflarda yapmış olanları görüp çok şaşırdım, doktorlar vs. nasıl uyarmadı diye. ben zaten yapmamıştım hastaneye gittiğimde ameliyattan önce uyardılar, kesinlikle makyaj vs olmasın dediler. herhangi bir takı vs. de olmaması gerekiyor.

bunun dışında hastaneye giriş yapıp odaya geçtikten sonra elbise tarzı bir şey giydiriyorlar, ameliyat elbisesi ama öyle filmlerdeki gibi arkası tamamen açık poponuz görünmüyor :) arkası kapalı ama o bölgede düğme mi cırt cırt mı ne var. yine sezaryen ameliyatınızdan önce hemşire geliyor kan alınıyor ve kan değerlerinizi ölçüyorlar. bebeğiniz için hazırlamış olduğunuz hastane kıyafetlerini isteyip götürüyorlar ameliyathaneye ya da sizi sedye vs. ile götürürken elinizde siz kendiniz tutuyorsunuz kıyafetleri, ameliyathaneye girerken alıyorlar.

bir de sezaryen ameliyatı ne kadar erken saatte olursa sizin için o kadar iyi. çünkü genelde 1 gün kalmanız gerekiyor, ertesi gün öğlen 12'de çıkış yapılıyor ve ne kadar süre hemşire doktor vs. gözetminde kalırsanız sonuçta o kadar iyi. 5'ten sonra zaten sadece nöbetçiler kalıyor, gündüz ilgilenen kişi sayısı elbette daha fazla o yüzden gündüz rahat rahat ilgili bulabiliyorsunuz. bebişle ilgili aklınıza gelen her şeyi sorabiliyorsunuz, bebek hemşiresi vs. yanınızda emzirme pratiği vs yapıyorsunuz. sezaryen ameliyatı olacağınız günü seçme şansınız varsa bu nöbet olaylarından dolayı haftasonuna gelmemsine dikkat edin. haftasonu çalışan sayısı az olur, nöbetçiler kalır.
sezaryen doğum yapacaksanız 1 gün öncesinden kayısı kompostosu hazırlayın hastaneye götürmek için. sonra bana dua ederseniz :) çünkü ameliyattan sonra karın kasınızı ağrıdan dolayı çalıştırması çok acılı olacak, ıkınmak imkansız gibi bir şey o ağrıyla, bu yüzden bol bol komposto tüketmelisiniz ameliyattan sonra ki kabız vs. olmayın, dışkınızı kolayca yapabilin. hastane yemek getiriyor komposto oluyor ama o miktarda komposto kesinlikle yeterli değil.
normal doğum sonrasında olan kanama sezaryen sonrasında da oluyor. bu yüzden ped yerine kesinlikle hasta bezi alın. çünkü kanama zaten çok yoğun oluyor, o acıyla sürekli ped değiştirmek hem zor hem de ped yetmiyor. depend marka olanı şiddetle tavsiye ederim. çünkü zaten direkt külot şeklinde, ayrı külot giymeniz de gerekmiyor. öyle naylonsu da değil, pamuklu, kaşınma falan yapmıyor. hem o sezaryen ameliyat yarasının üstünü de kapatıyor teniniz acımıyor. bir paket yeterli bu arada 1 haftaya kanama baya azalıyor.
Benzer Konular