Yenidoğan AlışverişiYeni doğan bebek alışverişi, yeni doğacak olan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan alışveriş türüdür ve heyecanla yapılır. Yeni doğan grubu 0-1 ayı kapsadığı için özellikle giyim ürünlerinin çok kısa süre kullanılabilecek şeyler olduğu unutulmadan dikkatle yapılması önerilir.

Öncelikle öyle her duyduğunuzu alıp evi doldurmayın hanımlar, paranıza da zamanınıza da yazık. Çünkü zaten bebeğinizi tanıdıkça neye ihtiyacı var zamanla anlıyorsunuz. Hadi eskiden on kere mi çarşıya çıkacağız, çıkmışken alalım diyorduk, ama şimdi internetten sipariş veriyorsunuz hoop geliyor.

Benim yeni doğan alışveriş listem şu şekildeydi, tam da gereken neyse onları almışım.

Hastaneye götüreceğiniz (bkz: doğum çantasında neler olmalı) diye başlık var zaten, orayı bir inceleyin. onun dışında;
bebek kıyafetleri: hangi mevsimde doğacaksa o mevsime uygun şeyler alın. yazın doğacak ama kışlık ürünler de alayım kışın giyer derseniz kışın o ürünler bebeğinize küçük gelebilir. çünkü kimi bebekler daha iri doğuyor, bebek doğduktan sonra aşağı yukarı tahmin edip o zaman alırsınız. önceden almayın. pamuk olsun, yumuşak olsun bu kıyafetlerin hepsi.

alacağınız bütün ürünler çıtçıtlı olsun. minicik bebeği giydirirken pratik oluyor çıtçıtlılar.
çok çabuk büyüdükleri için dönem dönem alın, benim altta verdiğim sayılar ilk 0-3 aylık dönem için gerekli olan rakamlar.

en az 6 tane çıtçıtlı body olsun, kusuyor vs. çünkü çok kirleniyor. mevsimine göre uzun kollu ya da askılı tercih edebilirsiniz. yine uzun kollu olanları eldivenli seçmenizi öneririm.

en az 5 tane tulum, tulum çok rahat oluyor, orasını burasını açamıyor tulumla :) tulumlar önden çıtçıtlı olsun, ve de kendinden eldivenli olsun, çoğu bebek sonradan takılmış eldiveni çıkarıyıor çünkü

en az 3 çorap/eldiven = tulum varken çoraba gerek yok, eldiveni de genelde çıkarıyor ama bulunsun.

en az 3 şapka= şapkalar da lazım oluyor, kulağını vs. kapatıyor iyi oluyor. büyüdükçe sayı artar, ama bir sürü alıp kenara koyarsanız küçük gelir

yeni doğan için alt üst şekilde giysiler almanızı tavsiye etmem. göbek bağı düşmeden lastikli şeyler giymesine hiç gerek yok.

küçük ince hırka en az 2 tane olsun, hemen üstüne geçirmelik rahat oluyor

almamanızı önerdiklerim: minik şortlar, pantolonlar satılıyor, dediğim gibi yeni doğan için kullanışlı değil, göbek bağı düşmeden giyemiyorlar, düştükten sonra küçük geliyor.

minik ayakkabılar:belki 6-7 aydan sonra olabilir, ama yeni doğan için almayın, hiç giydiremiyorsunuz çünkü.

elbiseler, süslü kıyafetler: ben de almıştım ama hiç giydiremedim, dediğim gibi ancak 6 aydan sonra giyer, yeni doğan için hiç gerek yok

bolca müslin bez= bu bezlerin küçüğü büyüğü var, ağzını falan silmek için çok işe yarıyor, bol ağız bezi olsun

1 (bkz: kundak battaniye) çok rahat oluyor bunlar, evden çıkıp girişlerde hoop koyuyorsunuz bebeği içine mis

bebek çamaşır deterjanı (bkz: nuk sıvı çamaşır detejanı) öneririm

bolca yeni doğan bebek bezi

yeni doğan emzik özellikle philips avent soothie yeni doğan emzik = emme iç güdüsüne bakarsınız o sonradan anlaşılıyor, ama kenarda bulunmasında sakınca yok, çünkü emmek isterse çok gerekli oluyor, ya da marka aklınızda kalsın. eğer karnı toksa, emzirdikten sonra hala meme aranıyorsa verebilirsiniz diyor uzmanlar.

yeni doğan tarak, kağıt törpü vs gibi şeyler alın, tırnak makasına şimdilik gerek yok, kağıt törpü daha iyi

göbek bağı düşene kadar yıkanmıyor ama küvetini siz hazır edin

alt değiştirme örtüsü : baby&me alt değiştirme örtüsü öneririm

anne yanı beşik

aklıma gelenler bunlar, daha sonra yine eklerim
mutlaka yazılı bir liste oluşturmanızı önerdiğim alışveriş türü. ne kadar aklınızda tutsanız da alışverişe çıktığınızda asıl ihtiyaç olanları unutuyorsunuz, gereksiz şeyleri de alıvermiş buluyorsunuz kendinizi. bir de püf noktalarını, alınmaması gerekenleri de de not edin :)
Benzer Konular
 

Bebek Telsizi Tavsiyesi: En İyi 5 Bebek Telsizi Markasını İnceledik

Piyasadaki en iyi beş bebek telsizi markası hakkındaki incelememize göz atın.

 

Oto Koltuğu Tavsiyesi: En İyi Oto Koltuğu Hangisi? 14 Markayı İnceledik

Yüzlerce oto koltuğu çeşidi arasında kaybolmayın. İşte en iyi oto koltuğu markaları.

 

Bebek Uyku Tulumu Tavsiyesi: En İyi 6 Uyku Tulumu Markasını İnceledik

Bebeğiniz için en iyi uyku tulumunu arıyorsanız, okumaya devam edin! Bebek uyku tulumları söz konusu olduğunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

 

Bebek Arabası Tavsiyesi: 2023'ün En İyi Bebek Arabası Hangisi?

Bebeğiniz için en iyi bebek arabası seçerken, özellikler, avantajlar ve ip uçları da dahil olmak üzere yılın en iyi bebek arabalarını keşfedin.

 

En İyi Emzik Hangisi? En Kaliteli 15 Emzik Markası

Bebeğiniz için en iyi emziği mi arıyorsunuz? Piyasada çok fazla emzik çeşidi var, doğru olanı seçmek zor olabilir. Sizin için yılın en iyi 15 emzik markasını inceledik.

 

Reflü Yatağı: En İyi Reflü Yatağı Markaları Hangiler?

Uykusuz geceleri ve günlük mücadeleyi unutun; reflü yatağı bebeğinizin konforunda büyük fark yaratabilir. Mevcut en iyi bebek reflü yatağı markalarını keşfedin.

 

Bebek Bezi Tavsiyesi: 2023'ün En İyi Bebek Bezi Markaları Hangileri?

Bebeğiniz için en iyi bebek bezini bulmak çok zor görünebilir, bu süreci kolaylaştıran ipuçları ve püf noktalarını kaçırmayın.

 

Bebek Hamağı Nasıl Seçilir? İşte En İyi 5 Bebek Hamağı Markası

Bebeğinizin güvenliği için doğru bebek hamağını seçmek çok önemli. En güvenli, en uygun hamağını seçerken hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Park Yatak Tavsiyesi: En İyi 5 Park Yatak Markasını İnceledik

Aradık, taradık ve piyasadaki en kaliteli park yatak markalarını bir araya getirdik.

 

Bebek Burun Aspiratörü Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

En İyi Ateş Ölçer Hangisi? En Kaliteli 15 Ateş Ölçer Markası

Ölçüm sonuçları güvenilir olan en iyi ateş ölçerler gelsin.

 

En İyi Biberon Hangisi? 10 En Kaliteli Biberon Markası (2023)

Bebeğiniz için doğru biberonu bulma zamanı! 2023'te piyasadaki en iyi 10 biberon markası hakkında her şeyi öğrenin ve hangisinin sizin ve bebeğiniz için mükemmel olduğunu keşfedin.

 

Bebek Küveti Tavsiyesi: En İyi Bebek Küveti Hangisi?

Miniğiniz için mükemmel bebek küvetini bulmakta zorlanıyor musunuz? Hangi bebek küvetinin bebeğiniz için en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak tüm ipuçları bu yazımızda.