daha çok çocukluk dönemi için uygun olduğunu düşündüğüm yatak çeşididir montesorri yatak.

montessori yatak diğer yataklardan neden farklıdır derseniz şöyle anlatayım.

montesorri yatak diğer yataklar gibi yerden çok yüksek olmuyor. çocuk kendisi girip çıkabilsin diye daha yere yakın oluyor.
bebekler için de tercih edebilirsiniz, ama içinde yatması için değil de, etrafında parmakları ve kapısı olan, içinde oturup oyuncaklarıyla oynayabilecekleri daha genişçe bir yatak yaptırabilirsiniz. hem oyun oynar, biraz büyünce parmaklıkları kaldırıp yatak yaparsanız.

biz 1.5 x.1.5 ölçülerinde parmaklıklı yaptırmıştık bebeğimiz 6 aylık olduğunda. parmakların olduğu alana 40cm pofudik yan korumalar yaptırdık, içinde rahat rahat yuvarlanıyordu:) ayrıca bebeğimiz için güvenli bir alan da oluşturmuştu. bu arada biz öyle çatılı yaptırmadık. çatısına hiç gerek yok, toz yuvası bence :)


montessori yatak
montessori yatakizmir'de kendi istediğiniz ölçülere göre montesorri yatak yapan marangoz arıyorsanız yardımcı olabilirim. aşağıya yazın biz yaptırdığımız marangozdan çok memnun kaldık onun iletişim adresini verebilirim, çok uygun fiyata çok da sağlam oldu. tamamen ağaç malzeme ile yapıldı.
daha oda hazırlamadım ama hazırladığımda tercih edeceğim yatak türü. ne güzel işte kendisi gidip takılabilir.
ilk başta almaya heveslendiğimiz ama sonra yeni yürümeye başladığı dönemi düşünüp biz uyurken gezmeye kalkabileceği fikrini ürkütücü bulup, vazgeçtiğim yatak türü. yere yakın, çocuğun ilerde kendi başına rahatlıkla yatabileceği, asansörlü, büyüyen bir karyolayı tercih ettik.
yer yatağından hallice :) büyüyen karyolalar bana da daha cazip geliyor.
bu yatakların altında çekmeceli olanlarından yaptırabilirsiniz. tabi yatağın özelliğini bozmamak için kısa bir çekmece boyu olmalı. çocuğun giriş çıkışını engellememeli. bunun dışında kapılı da olursa çok güzel de bir oyun alanı oluyor. bizim bir tane anne yanı yatağımız vardı ilk zamanlar bebeğimiz 3 aylık olduğunda salona bir tane montessori yatak yaptırdık, etrafı kapalı öyle kafasına göre çıkamaz yani :) orada bebeğin güvenli oyun alanı oluştu. emeklerken vs. çok rahat oldu, bebeğin egzersiz yapmasına olanak sağladı. 2 sene sonra bu yatağı odasına koyduk mis gibi.
bu montessori yatak için kenar koruma arıyorsanız hiçi öyle dükkanlardan falan almayın. instagramda direkt bunu diken hanımlara ulaşabilirsiniz. böylelikle montessori yatak yan koruması hem gönlünüze göre olur hem de daha uygun fiyatlı.