çocuk odalarının montessori felsefesine göre hazırlanmış olanıdır. biz kendi zevkimize göre böyle bir montessori çocuk odası hazırladık :)

nedir bu montessori çocuk odasının diğer çocuk odası mobilyalarından farkı diyorsanız, şöyle anlatayım.

montessori çocuk odasında, mobilyaların boyları çocuklara uygun yapılıyor, daha kısa ve küçük oluyor.
çocuklara kendi işlerini kendileri yapabilecekleri ortamlar hazırlamak kendi kendilerine yetebilme becerilerini ve öz güvenlerini desteklemek açısından inanılmaz önemli. çocuğunuzun öz güveni yüksek olsun istiyorsanız bırakın kendi işini kendi yapsın.
mesela odalarının kendilerine ait olduğunu hissetmeleri için, kendi boyuna göre gardrop, yatak, raflar seçseniz güzel olmaz mı? ne gerek var öyle koca koca dolaplara?

yatağı yere yakın olup, kendi yatıp kalkan bir çocuk yatağını daha çok benimseyecek ve kendine ait hissedecek diyor uzmanlar. gardrobu kendi boyunda olunca, istediği tüm kıyafetlerine ulaşabilir. kendi kararlarını verip birey olduğunu hisseder. kitaplığı kendi boyuna uygun olsa, kitaplarını kendi seçse tabi ki çok daha iyi olur.

işte bu fikre göre bir oda hazırlarsanız, bu oda montessori çocuk odası oluyor.


montessori çocuk odası
montessori çocuk odası
montessori çocuk odası
montessori çocuk odası

bu sene yaptırmayı düşündüğüm çocuk odası. sipariş alan mobilyacılar var, yaptırınca ayrıntıları eklerim.
çok seviyorum ben bu odaları. çocuklarda tam bir aidiyet ve sorumluluk hissi uyandırıyor. şu resimdekine bir bakar mısınız yahu? ne tatlı değil mi? direkt kendi odalarını kendileri idare ediyorlar böyle olunca.


montessori çocuk odası
montessori çocuk odası

çok hoş duruyor evet ama bana göre yer yatağından farksız o yüzden bu modele paralar dökmeye gerek yok diye düşünüyorum.
yer yatağı yorumuna ben de katılıyorum :) normal yatak yanına böyle yeter yatağı tarzı minderlerden kendin yap usulü hazırlanabilir aslında. ama gardrop ve raflara kendisinin uzanabilmesi fikri gerçekten güzel.
Benzer Konular
 

Bebek Telsizi Tavsiyesi: En İyi 5 Bebek Telsizi Markasını İnceledik

Piyasadaki en iyi beş bebek telsizi markası hakkındaki incelememize göz atın.

 

Oto Koltuğu Tavsiyesi: En İyi Oto Koltuğu Hangisi? 14 Markayı İnceledik

Yüzlerce oto koltuğu çeşidi arasında kaybolmayın. İşte en iyi oto koltuğu markaları.

 

Bebek Uyku Tulumu Tavsiyesi: En İyi 6 Uyku Tulumu Markasını İnceledik

Bebeğiniz için en iyi uyku tulumunu arıyorsanız, okumaya devam edin! Bebek uyku tulumları söz konusu olduğunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

 

Bebek Arabası Tavsiyesi: 2023'ün En İyi Bebek Arabası Hangisi?

Bebeğiniz için en iyi bebek arabası seçerken, özellikler, avantajlar ve ip uçları da dahil olmak üzere yılın en iyi bebek arabalarını keşfedin.

 

En İyi Emzik Hangisi? En Kaliteli 15 Emzik Markası

Bebeğiniz için en iyi emziği mi arıyorsunuz? Piyasada çok fazla emzik çeşidi var, doğru olanı seçmek zor olabilir. Sizin için yılın en iyi 15 emzik markasını inceledik.

 

Reflü Yatağı: En İyi Reflü Yatağı Markaları Hangiler?

Uykusuz geceleri ve günlük mücadeleyi unutun; reflü yatağı bebeğinizin konforunda büyük fark yaratabilir. Mevcut en iyi bebek reflü yatağı markalarını keşfedin.

 

Bebek Bezi Tavsiyesi: 2023'ün En İyi Bebek Bezi Markaları Hangileri?

Bebeğiniz için en iyi bebek bezini bulmak çok zor görünebilir, bu süreci kolaylaştıran ipuçları ve püf noktalarını kaçırmayın.

 

Bebek Hamağı Nasıl Seçilir? İşte En İyi 5 Bebek Hamağı Markası

Bebeğinizin güvenliği için doğru bebek hamağını seçmek çok önemli. En güvenli, en uygun hamağını seçerken hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Park Yatak Tavsiyesi: En İyi 5 Park Yatak Markasını İnceledik

Aradık, taradık ve piyasadaki en kaliteli park yatak markalarını bir araya getirdik.

 

Bebek Burun Aspiratörü Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

En İyi Ateş Ölçer Hangisi? En Kaliteli 15 Ateş Ölçer Markası

Ölçüm sonuçları güvenilir olan en iyi ateş ölçerler gelsin.

 

En İyi Biberon Hangisi? 10 En Kaliteli Biberon Markası (2023)

Bebeğiniz için doğru biberonu bulma zamanı! 2023'te piyasadaki en iyi 10 biberon markası hakkında her şeyi öğrenin ve hangisinin sizin ve bebeğiniz için mükemmel olduğunu keşfedin.

 

Bebek Küveti Tavsiyesi: En İyi Bebek Küveti Hangisi?

Miniğiniz için mükemmel bebek küvetini bulmakta zorlanıyor musunuz? Hangi bebek küvetinin bebeğiniz için en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak tüm ipuçları bu yazımızda.