X

montessori çocuk odası

 • çocuk odalarının montessori felsefesine göre hazırlanmış olanıdır. biz kendi zevkimize göre böyle bir montessori çocuk odası hazırladık :)

  nedir bu montessori çocuk odasının diğer çocuk odası mobilyalarından farkı diyorsanız, şöyle anlatayım.

  montessori çocuk odasında, mobilyaların boyları çocuklara uygun yapılıyor, daha kısa ve küçük oluyor.
  çocuklara kendi işlerini kendileri yapabilecekleri ortamlar hazırlamak kendi kendilerine yetebilme becerilerini ve öz güvenlerini desteklemek açısından inanılmaz önemli. çocuğunuzun öz güveni yüksek olsun istiyorsanız bırakın kendi işini kendi yapsın.
  mesela odalarının kendilerine ait olduğunu hissetmeleri için, kendi boyuna göre gardrop, yatak, raflar seçseniz güzel olmaz mı? ne gerek var öyle koca koca dolaplara?

  yatağı yere yakın olup, kendi yatıp kalkan bir çocuk yatağını daha çok benimseyecek ve kendine ait hissedecek diyor uzmanlar. gardrobu kendi boyunda olunca, istediği tüm kıyafetlerine ulaşabilir. kendi kararlarını verip birey olduğunu hisseder. kitaplığı kendi boyuna uygun olsa, kitaplarını kendi seçse tabi ki çok daha iyi olur.

  işte bu fikre göre bir oda hazırlarsanız, bu oda montessori çocuk odası oluyor.


  montessori çocuk odası
  montessori çocuk odası
  montessori çocuk odası
  montessori çocuk odası

 • bu sene yaptırmayı düşündüğüm çocuk odası. sipariş alan mobilyacılar var, yaptırınca ayrıntıları eklerim.
  berry
 • çok seviyorum ben bu odaları. çocuklarda tam bir aidiyet ve sorumluluk hissi uyandırıyor. şu resimdekine bir bakar mısınız yahu? ne tatlı değil mi? direkt kendi odalarını kendileri idare ediyorlar böyle olunca.


  montessori çocuk odası
  montessori çocuk odası

 • çok hoş duruyor evet ama bana göre yer yatağından farksız o yüzden bu modele paralar dökmeye gerek yok diye düşünüyorum.
 • yer yatağı yorumuna ben de katılıyorum :) normal yatak yanına böyle yeter yatağı tarzı minderlerden kendin yap usulü hazırlanabilir aslında. ama gardrop ve raflara kendisinin uzanabilmesi fikri gerçekten güzel.
  banu