X

 • Anne Sütünün Faydaları  Anne sütü hem anne hem de bebek için sayısız faydaları olan mucizevi bir bileşimdir.

  Bilimsel araştırma sonuçlarına da yer verdiğim bu yazıda, A'dan Z'ye anne sütünün faydaları ve anne sütünün önemi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Anne sütü, bebeğe gereksinim duyduğu tüm besin ögelerini vererek ideal büyüme ve gelişmeyi sağlar. Annenin kemiklerini daha da güçlendirir. Anne Sütü, bebeği enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur, bağışıklığı destekler.

  Tüm bu saydıklarım anne sütünün faydalarından sadece belli başlıları.


  Anne sütü nedir?


  Anne sütü çok sayıda kimyasal ve hücresel bileşeni içeren biyolojik olarak aktif bir sıvıdır. Anne sütü bileşiminin en önemli özelliği bebeğin yaşına ve durumuna uygun değişim göstermesidir. İçerdiği vitamin, mineral, protein ve karbonhidratın üstünlüğü ile anne sütü bebeklerin ilk altı ay boyunca tüm gereksinimlerini karşılayabilen canlı bir sıvıdır.
  Anne sütü; yağda ve suda çözünebilen 200’den fazla bileşik içeren kompleks bir bileşiktir. Bileşimin büyük çoğunluğunu (%88 ve daha fazla) su oluşturmaktadır. Bu yüzden ilk 6 ayda bebeklerin yalnızca anne sütüyle beslenmesiönerilir. Anne sütünün içinde bebek için gerekli miktarda su vardır.

  Anne Sütünün İçeriği


  Anne sütünün içeriği oldukça zengindir. Anne sütünün bileşimi, yenidoğan bebeğin beslenmesi ve bağışıklık sisteminin korunmasını sağlayacak nitelikte besin bileşimini içermektedir. Anne sütü içeriğinde sayısız vitamin ve mineral barındırır.

  Anne Sütünün İçinde Ne Var?
  Anne Sütünün İçinde Ne Var?


  Anne sütünün içeriğindeki bileşenler şunlardır:

  1. Protein: Anne sütü içeriğinde 100 ml’de 0.7-1,6 mg protein vardır. Anne sütündeki proteinler dengeli ve sindirimi daha kolaydır. Bu bebeğin tüm protein ihtiyacını karşılarken, bebeğin olgunlaşmamış böbreğini protein atıkları ile yüklenmeden korur.
  2. Yağ: Anne sütü %3,5-4.5 yağ içerir. Anne sütünde doymamış yağ asidi oranı fazladır. Doymamış yağ asitleri beyin ve göz gelişimi için önemli role sahiptir. İnsan beyni büyük oranda yağdan oluşur. İlk bir yılda vücuda göre hızla büyür ve bir yaşında doğuma göre 3 kat artış gösterir. Erken dönemde beyin gelişimi ve fonksiyonu için yeterli miktarda yağ asitleri gereklidir.
  3. Karbonhidrat: Anne sütünde karbonhidratların çoğunluğunu laktoz oluşturmaktadır. Laktoz; kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin emilimini artırır.
  4. Vitaminler: Anne sütünün içeriğinde D vitamini hariç bebeğin büyüme ve gelişimi için gerekli tüm vitaminler vardır. Anne sütündeki vitamin miktarı annenin vitamin alımından ve beslenme durumundan etkilenir
  5. Mineraller: Anne sütü içeriğindeki mineraller: demir, bakır, çinko, magnezyum, krom ve selenyumdur.
  6. İmmünoglobuller (Antikorlar): Anne sütünün içeriğine bakıldığında bolca antikor gözlemlenmiştir. Bu antikorlar gebelik süresince meme bezlerine ulaşır. Meme dokusunda iken ürettikleri sIgA süt aracılığı ile bebeğe geçerek mikroorganizmalara karşı bebeği korurlar
  7. Kök hücreler: Anne sütünde çok şaşırtıcı bir şekilde kök hücrelerin de bulunduğu gözlemlenmiştir.

  kaynak  Biliyor muydunuz?

  Yapılan bilimsel araştırmalarda anne sütünün içeriğinin bebeğin cinsiyetine göre değiştiği saptanmıştır. Anne sütünün içeriği, erkek ve kız bebeğin farklı fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için farklılık gösteriyor. KAYNAK

  Ayrıca, anne sütünün içeriği bebeğin büyüme evrelerindeki ihtiyacına göre değişmekte ve bebeğin hangi dönemde hangi besine ihtiyacı varsa sütün içeriği de bu döneme göre farklılık göstermektedir.

  Anne Sütünün Bebeğe Faydaları


  Anne sütünün bebeğe faydaları arasında bebeklerde alerji, obesite, kanser, inflamasyon ve kronik hastalıkları azaltan hatta önleyen etkilerinin olması oldukça etkileyicidir. kaynak Anne sütünün bebeklerdeki özellikle enfeksiyon hastalıklarını azaltıcı etkisi çok uzun zamandır bilinmekteydi

  Yenidoğan bebeğin bağışıklık yönünden yetersizlikleri vardır. Anne sütü yenidoğan bebeğin bu gelişimsel bağışıklık sistemi yetersizliğini tamamen destekleyecek faydalara sahiptir.

  Anne Sütünün bebeği hastalıklardan koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır
  Anne Sütünün bebeği hastalıklardan koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır  Anne sütünün bebeğe faydaları şunlardır:


  1. Anne sütü, bebeğin gereksinimi olan tüm besinler, vitaminleri tam kapsar.
  2. Bebek mamalarına göre daha iyi sindirilir.
  3. Anne sütü, virus, bakteriler ile mücadele için antikorları kapsar.
  4. Anne sütü, astım ve alerji riskini azaltır.
  5. Anne sütü sayesinde bebekte daha az kulak infeksiyonu, solunum hastalıkları, ishal oluşması gözlenir.
  6. Anne sütü ile beslenen bebekler, daha az hastalanıp hekime başvuru ve hastanede yatma oranı çok düşüktür.
  7. Bazı çalışmalara göre çocuklukta daha yüksek IQ düzeyi; ten teması, göz iletişimi, güvenli hissetmesinin katkısı olmaktadır.
  8. Anne sütü ile beslenen bebekler gerektiği kadar kilo almaktadır, şişmanlama olmamaktadır. Daha az diyabet, şişmanlık riski vardır.
  9. Anne sütü alan prematüre bebeklerde, prematüre retinopatisinin ( retina hasarı yapan ve körlükle sonuçlanabilen bir göz hastalığı) hem görülme sıklığı hem de ciddiyeti azalmaktadır.
  10. Bazı çalışmalara göre kanser oranı daha düşüktür.

  kaynak

  Anne Sütünün Anneye Faydaları


  Anne sütünün bebeğe olduğu kadar anneye faydaları oldukça fazladır.

  Emzirme, anne sağlığı için oldukça faydalıdır
  Emzirme, anne sağlığı için oldukça faydalıdır  Anne sütünün anneye faydaları şunlardır:

  1. Anne sütü üretimi annede kalori yakılmasına etki eder. Fazla kalori harcadığı için, anne gebelikte aldığı kilolarını emzirirken daha çabuk kaybeder.
  2. Anne sütünün anneye bir diğer faydası, salınan oksitosin, uterusun gebelik öncesine dönmesini sağlar, uterus kanamalarını azaltır.
  3. Emziren annelerde, meme ve ovarian kanser oranında azalma gözlenir.
  4. Anne sütünün anneye faydalarından biri de kemik erimesi riskini azaltmasıdır.
  5. Annelerin mama hazırlama için sarf ettiği zaman kendilerine kalır ve gevşeme ile bebeğe ayıracakları zaman artar.