X

Gaviscon Infant Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?


 • gaviscon infant nedir


  Gaviscon İnfant bebeklerde ve çocuklarda görülen mide ya da mide borusundaki besinlerin ağıza gelmesi, reflü gibi durumların tedavisinde kullanılan ithal bir mide ilacıdır. Etken maddesi sodyum aljinat ve magnezyum aljinattır. İlacın tam adı Gaviscon İnfant Oral Solüsyon İçin Toz'dur.


  Doktor Kontrolünde Kullanılmalı  • Mutlaka doktora danışarak kullanılması gerekir. Doktora danışılmadan kullanılmaz.  • Bir paket içinden 30 adet saşe çıkmaktadır.  Gaviscon Infant Ne İçin Kullanılır?


  Gaviscon Infant, bebeklerde gastrik regürjitasyon denilen mide asidinin ağza gelmesi durumunun tedavisinde kullanılır. Ayrıca bebeklerde ve küçük çocuklarda hiatus herni denilen mide fıtığı ile ilişkili reflü, gastro-özofageal reflü denilen mide ve yemek borusu iltihabının tedavisinde de kullanılmaktadır.

  Gaviscon Infant Nasıl Kullanılır?  Gaviscon Infant kullanım şekli, anne sütü alan bebeklerde ve mama ile beslenen bebeklerde farklıdır. Ama her iki durumda da ilaç, hazırlandıktan sonra hemen kullanılmalıdır.

  Anne Sütü Alan Bebekler İçin Gaviscon Infant Hazırlanması


  Anne sütü alan bebeklerde gaviscon infant hazırlanışı şöyledir: Bebeğin kilosu 4,5 kilonun altındaysa 1 poşet, 4,5 kilonun üzerindeyse 2 poşet kullanılır. Tozlar, bir bardak içine boşaltılır. Ardından üzerine 1 tatlı kaşığı (5 ml) kaynayıp soğutulmuş su ilave edilip iyice çalkalanır veya ufak bir kaşıkla iyice ezilir. Kıvamlı bir karışım elde edildikten sonra, 2 tatlı kaşığı daha (10 ml) su daha ilave edilip karıştırılır.

  Mama İle Beslenen Bebekler için Gaviscon Infant Hazırlanması


  (Biberon) Mama ile beslenen bebeklerde gaviscon infant şu şekilde hazırlanır: Bebek eğer 4,5 kilogramın altındaysa; 1 poşet Gaviscon Infant, en az 115 ml'lik mamaya karıştırılır ve iyice çalkalanır. Eğer bebek 4,5 kilogramın üzerindeyse; 2 poşet Gaviscon Infant, en az 225 ml'lik mamaya karıştırılır ve iyice çalkalanır.


  Önemli Hatırlatma

  Hazırlanan ilaç her beslenmeden sonra kaşık veya biberon ile içirilir. Yani gaviscon infant tok iken kullanılmalıdır.


  Küçük Çocuklar İçin Gaviscon Infant Hazırlanması

  2 poşet Gaviscon Infant, anne sütü alan bebeklere hazırlandığı gibi hazırlanarak her yemekten sonra içirilir.

  Önemli Hatırlatma

  Gaviscon Infant kullanım sıklığı (günde kaç kere kullanılacağı) 24 saat içinde 6 kereden daha fazla olmamalıdır.

  Sadece çocuklarda kullanılır. Erişkinler ve yaşlılar için uygun değildir


  Gaviscon Infant Yan Etkileri Nelerdir?  Gaviscon Infant yan etkileri gastrik distansiyon yani mide şişliği oluşmasıdır. Ayrıca bazı anneler yan etki olarak kabızlık da gözlemlediğini belirtmişlerdir.
  Bu konuyu(bkz: gaviscon infant kullananlar) başlığında ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

  Unutmayın

  Prematüre bebeklerde, doktor kontrolünde olmayan 1 yaşın altındaki çocuklarda ve ateş, ishal, kusma gibi sıvı kaybına neden olan bir hastalığı olan çocuklarda kullanılmamalıdır.

  Her bir poşet Gaviscon Infant 21mg (0.92 mmol) sodyum içerir. Bu yüzden şüpheli bir böbrek hastalığıolanlarda veya böbrek hastalığına bağlıtedavi görenlerde ilacın sodyum içeriği hipernatremi riski yaratacağıiçin kullanılmamalıdır.

  Ayrıca içindeki maddelerden herhangi birine karşı bilinen bir aşırı duyarlılık hali var ise kullanılmamalıdır.