X

 • Hamile Kalma Yöntemleri  Bir bebeğiniz olmasını gerçekten istiyorsanız, hamilelik şansınızı artırmak için işe koyulmanın tam zamanı!
  Hızlı ve kolay hamile kalmak için bazı hamile kalma yöntemleri olduğunu duymuşsunuzdur. İşte bu yazıda laf kalabalığı yapmadan gerçekten işe yarayan hızlı hamile kalma yöntemlerini anlatıyorum.

  Ne bekliyorsunuz,
  Hadi başlayalım!  Kolay hamile kalmak için işe yarayan yöntemler
  Kolay hamile kalmak için işe yarayan yöntemler  Bu yöntemlerden bahsetmeden önce, eğer bir süredir deniyorsanız ve hamile kalamıyorsanız öncelikli olarak bir kadın doğum uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.
  Hamile kalmak için herhangi bir tıbbi sorununuz yoksa, hamilelik şansınızı artırmak için aşağıda bilimsel destekleriyle ayrıntılı açıkladığım hamile kalma yöntemlerinin kesinlikle işe yarayacağından emin olabilirsiniz. KAYNAK

  Bu yöntemlerin, anne olma sürecinde benim de çok işime yaradığını, kendi deneyimlerimden yola çıkarak böyle bir yazı oluşturduğumu bilmenizi isterim.


  Nasıl Kolay Hamile Kalınır?
  Nasıl Kolay Hamile Kalınır?


  Hamile Kalmak İçin Neler Yapılmalı?
  • Yumurtlama döneminizi hesaplayın.
  • Kayganlaştırıcı spermlere zarar verir. Daha kolay hamile kalmak istiyorsanız, ilişki esnasında kayganlaştırıcı kullanmaktan kaçının.
  • Sigarayı ve alkolü bırakın.
  • Gün içerisindeki su tüketiminizi artırın.
  • Kilonuza dikkat edin. Fazla kilo hamile kalma şansınızı düşürür.
  • Antioksidan açısından zengin olan yiyecekleri tüketin
  • Trans yağlı yiyeceklerden uzak durmak hamile kalma şansınızı artırır.
  • Kolay hamile kalmak için stresten uzak durun
  • Baba adayları da sigara ve alkolden uzak durmalı
  • Özellikle yumurtlama döneminden önce cinsel ilişki sıklığınızı artırın.


  Hatırlatma

  Hamile kalmak için öncelikle yapmanız gereken listeye eklemediğim birkaç noktadan da bahsetmek istiyorum. Öncelikle doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, hamile kalma kararınızdan en az 3 ay önce bu hapları bırakmanız gerekiyor. Ayrıca bunun akabinde folik asit kullanmaya başlamalısınız. Hamile kalmaya karar verdiyseniz eğer, vakit kaybetmeden bir kadın doğum hekimine görünmenizde fayda var.


  Evet, hamilelik olasılığını artıran hamile kalma yöntemlerini daha detaylı inceleyelim.
  Sadece yumurtlama gerçekleştiği dönemde hamile kalabildiğiniz için yumurtladığınız dönemi mutlaka bilmeniz gerekir.

  Yumurtlama Dönemi Nedir?  Hızlı hamile kalmak için yumurtlama dönemini hesaplamak gerekir
  Hızlı hamile kalmak için yumurtlama dönemini hesaplamak gerekir


  Yumurtlama, yumurtalıktan yumurta bırakıldığında gerçekleşir. Normalde insanlarda bir seferde sadece bir yumurta atılır, nadiren bir menstrual dönemde iki veya daha fazla yumurta atılabilir. Yumurta yaklaşık 28 gün süren menstrual dönemin yaklaşık 14. ile 16. günleri arasında atılır. İşte yumurtlamanın gerçekleşitiği bu zaman döngüsüne "yumurtlama dönemi" denir..

  Yumurtlama günü ise yumurtalık rezervinde bulunan ve hormonların etkisiyle olgunlaşan yumurtanın fallop tüplerine bırakılmasının gerçekleştiği gündür.

  Özetle

  Hamile kalma olasılığınızı arttırmak için yumurtlama anından önce cinsel ilişki gerçekleşmelidir. işte bu yumurtlama dönemi sizin en doğurgan olduğunuz yani hamile kalabildiğiniz dönemdir. Bu süre zarfında ilişkiye girerseniz, hamile kalma şansınız o kadar artacaktır.

  Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?  Yumurtlama Dönemi Hesaplaması
  Yumurtlama Dönemi Hesaplaması


  Yukarıda bahsettiğim gibi yumurtlama dönemi, hamile kalmak için tek uygun dönemdir. İşte sizin kendi yumurtlama döneminizi bulmanız için yumurtlama dönemi hesaplaması yapmanız gerekir.
  Bir kadının aylık döngüsü, adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür. Adetin başladığı 1. gününden itibaren sayılırsa, 11. gün - 21. gün arasında herhangi bir zamanda yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama her ay farklı bir günde gerçekleşebilir.

  Yumurtlama Döneminizi Hesaplamak için Yapmanız Gerekenler  Vücut ısınızı ölçün, yumurtlama döneminde vücut sıcaklığınız artar

  Bir kadının bazal (dinlenme) vücut sıcaklığı, yumurtlamadan sonra 0.4-1.0 ° c artar. Bu artış normalde bir kadının farkına varamayacağı kadar küçüktür, ancak doğru bir termometre ile tespit edilebilir.
  Adetiniz bittiği günden itibaren her gün aynı saatte vücut ısınızı not edin, yumurtlama döneminde vücut sıcaklığınız artacaktır. Hatta şöyle bir ipucu vereyim, eğer hamile kalmışsanız, bu ısınız implantasyon döneminde aşırı düşüş gösterdikten sonra tekrar yükselecektir.
  Yumurtlama Gününüzü Bulmak İçin Vücut Sıcaklığınızı Ölçebilirsiniz
  Yumurtlama Gününüzü Bulmak İçin Vücut Sıcaklığınızı Ölçebilirsiniz


  Yumurtlama dönemi ağrısı yumurtlama döneminde olduğunuzu gösterir

  5 kadından yaklaşık birinde yumurtlama ile ilişkili ağrı (kramp) ortaya çıkıyor. Ben de yumurtlama döneminde ağrı yaşayanlardanım mesela. Yumurtlama dönemi ağrısı olursa magnorm içiyorum (eritilen magzenyum vitamini) iyi geliyor. Bu yumurtlama dönemi ağrısı yumurtlamadan hemen önce, sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir.

  Yumurtlama dönemini hesaplamak için servikal mukustaki değişiklikleri gözlemleyin

  Yumurtlama döneminde servikal mukusta artış gözlemleniyor. Spermlerin rahat bir şekilde yumurtaya ulaşabilmesi için vücut daha fazla mukus üretiyor.

  Yumurtlama döneminde cinsel istek artar

  Vücudunuz hamile kalmak için ideal zamanda ilişkiye girmeniz için devreye girer ve tam da yumurtlamadan hemen önce cinsel istek artar.

  Yumurtlama döneminizi ovulasyon testi kullanarak hesaplayabilirsiniz

  Yumurtlama dönemini tam olarak hesaplamanın en kesin yöntemi ovulasyon testidir. Ben laboquick ovulasyon testlerini kullanmıştım. Gayet doğru sonuç gösteriyor, öneririm bu markayı. En az 15'li ovulasyon testlerinden alın, ve adetin bittiği günden itibaren bu testleri yapmaya başlayın. Silik pozitifler görebilirsiniz bunu göz ardı edin. Koyu 2 çizgi gördüğünüzde yumurtlama gerçekleşmiş demektir.

  Uygun fiyatlı ovulasyon testlerini eptt avm'den alabilirsiniz.
  uygun fiyatlı ovulasyon testlerini incelemek için tık tık

  Ovulasyon testinde bu resimdeki gibi 2 çizgi koyuysa yumurtlama gerçekleşmiş demektir
  Ovulasyon testinde bu resimdeki gibi 2 çizgi koyuysa yumurtlama gerçekleşmiş demektir


  10 Adımda Nasıl Hamile Kalınır?  Sağlık açısından sizde ya da partnerinizde bir sorun olmadığı halde özellikle "sebepsiz infertilite" nedeniyle bebek sahibi olamıyorsanız hiç moraliniz bozulmasın.
  Çünkü bu bahsedeceğim 10 adımı uygulayıp hayat tarzını değiştirdiğinizde çok kısa bir zamanda hamile kalmak mümkün oluyor. KAYNAK

  Vakit kaybetmeden neymiş bu 10 adım bakalım mı?
  Hadi!

  1- Kolay hamile kalmak için kayganlaştırıcı kullanmaktan kaçının

  kayganlaştırıcı içerisindeki kimyasallar spermleri yavaşlatabilir
  kayganlaştırıcı içerisindeki kimyasallar spermleri yavaşlatabilir


  Yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucunda kayganlaştırıcıların içerisinde bulunan kimyasalların spermler için zararlı olabileceği gözlemlenmiş.

  2- Hamile kalmak istiyorsanız mutlaka sigarayı ve alkolü TAMAMEN bırakın

  Hızlı hamile kalmak için alkol ve sigaradan uzak durun
  Hızlı hamile kalmak için alkol ve sigaradan uzak durun


  Sigara ve alkol kullanımını sonlandırmak, hem erkek hem de kadın için geçerlidir. Çünkü tütündeki toksinler her iki cinsiyette de doğurganlığa zararlıdır. Özellikle kadınlarda sigara içmek yumurta kalitesini düşürür ve kanser, ektopik hamilelik veya düşük yapma olasılığını arttırır.
  Haftada 1 tane sigara içmek bile, hamile kalma şansınıza zarar verir evet. Kesinlikle 1 TANE BİLE SİGARA İÇMEMELİSİNİZ. Sigara içmek TSH (Tiroidi uyarıcı hormon) değerlerinize zarar verir. Sigara içiyorsanız, TSH değerlerinizi ölçtürdüğünüzde olumsuz etkisini fark edebilirsiniz.

  Doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen birçok endokrin bozukluk(hormonal) çocuk sahibi olabilmeyi engellediği ve gebelik süresince de anne ve çocuk üzerinde istenmeyen sonuçlara yol açabileceği için uygun şekilde tespiti ve tedavileri gerekir. KAYNAK 1 KAYNAK 2

  Uyarı

  Olması gerektiğinden yüksek ya da düşük TSH değerleriniz varsa, hamile kalmanız neredeyse olanaksızdır aklınızda olsun. Ayrıca iyotsuz beslenme de TSH değerlerinizi olumsuz etkiliyor. İyotsuz tuz kullanmayın mesela bu çok önemli. Alkol ve sigara kullanımı da hamile kalmanızı engelleyen faktörlerden biridir. Alkol ve sigara kullanımı hormon dengenizi bozarak hamile kalmanızı neredeyse imkansız hale getirir. Haftada 1 tane sigara içmek dahi hamile kalmanızı engelleyebilir.


  3- Bolca su içmek hamilelik şansınızı arttırır


  Bol su içmek hamile kalmayı kolaylaştırır
  Bol su içmek hamile kalmayı kolaylaştırır


  Genel sağlık durumunuzu korumak için uygun hidrasyon çok önemlidir. Bununla birlikte, hamile kalmak istiyorsanız su alımınıza daha da dikkat etmek zorundasınız.

  İPUCU

  Bol su içmek yumurtalıklarınızın sağlıklı yumurtalar üretmesini ve uterusun implantasyona (yumurtanın rahminize yerleşebilmesi) sağlıklı bir şekilde hazırlanmasını sağlar.

  Ayrıca çok su içmek servikal mukus (rahim ağzı salgısı) oranını artıracağı için spermin yumurtaya ulaşması kolaylaşır. Çok su içmenin kadınlarda salgılanan servikal mukus oranını artırdığı bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. KAYNAK

  4- Kolay hamile kalmak için kilonuza dikkat edin


  Hamile kalmayı hızlandırmak için fazla kilolarınızdan kurtulun
  Hamile kalmayı hızlandırmak için fazla kilolarınızdan kurtulun


  Kilonuzun normal olup olmadığını vücut kitle indeksinizi ölçerek bulabilirsiniz.
  Fazla kilolu olmak hamile kalma olasılığını ve doğurganlık tedavilerinin başarısını olumsuz etkileyebilir. KAYNAK

  Unutmayın

  Kilonuz fazlaysa, vücudunuz bunu dengelemek için hormon üretimini tetikler bu da hormon dengenizi bozacağı için yumurtlama döneminize olumsuz etki eder.


  5- Kolay Hamile kalma yöntemlerinden bir diğeri de antioksidan açısından zengin olan yiyecekleri tüketmektir


  Daha hızlı hamile kalmak için bu yiyeceklerden tüketin
  Daha hızlı hamile kalmak için bu yiyeceklerden tüketin  Folat ve çinko gibi antioksidanlar hem erkekler hem de kadınlar için doğurganlığı artırıyor. KAYNAK

  Bilimsel Araştırma Sonucu

  Genç ve erişkin erkeklerden yapılan bir çalışmada, günde 75 gram antioksidan bakımından zengin ceviz yemenin sperm kalitesini arttırdığı tespit edilmiş.

  Bilimsel Araştırma Sonucu

  In vitro fertilizasyon geçiren 60 çiftin ardından yapılan bir başka çalışma, bir antioksidan takviyesi almanın,% 23 daha fazla hamile kalma şansı ile sonuçlandığını tespit edilmiş.


  Meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve tahıllar gibi besinler, c ve e vitaminleri, folat, beta-karoten ve lutein gibi faydalı antioksidanlarla doludur. bunların tüketilmesi hamile kalmayı kolaylaştırır.

  6- Trans yağlı yiyeceklerden uzak durmak gebelik şansınızı arttıryor

  Hızlı hamile kalmak istiyorsanız trans yağlı yiyeceklerden uzak durun
  Hızlı hamile kalmak istiyorsanız trans yağlı yiyeceklerden uzak durun  Her gün sağlıklı besinler yemek, hamile kalma şansınızı arttırmak için en önemli etkendir aslında. Fark etmeden bile trans yağlı yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz.

  İPUCU

  Yumurtayı gereğinden fazla kaynatmanın yumurtada trans yağ oluşmasına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Bu konuda daha detaylı bilgiye (bkz: bebekler için yumurta nasıl haşlanır) başlığından ulaşabilirsiniz.


  Trans yağlar, insülin duyarlılığı üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı, yumurtlama kısırlığı riskinin artmasıyla ilişkilidir.

  Hatırlatma

  Trans yağlar genellikle hidrojene bitkisel yağlarda bulunur ve genellikle bazı margarinlerde, kızartılmış yiyeceklerde, işlenmiş ürünlerde ve unlu mamullerde bulunur.


  Büyük bir gözlemsel çalışma, trans yağlarda daha yüksek ve doymamış yağlarda daha düşük bir diyetin kısırlığa sebep olduğunu göstermiştir.

  İPUCU

  Tekli doymamış yağlar yerine trans yağların seçilmesi, yumurtalık kısırlık riskini% 31 artırabilir. Karbonhidrat yerine trans yağları yemek bu riski% 73 oranında artırabilir.


  Özetle, kızartmalardan uzak durun, zeytinyağı sizin en yakın dostunuz olsun :)

  7- Stresten uzak durun

   Kolay hamile kalmak için hiçbir şeyi kafaya takmayın
  Kolay hamile kalmak için hiçbir şeyi kafaya takmayın  Kolayca hamile kalmanın en iyi yöntemlerinden biri de hiç bir şeyi kafaya takmamaktır. Hamile kalmayı hayatınızın odak noktası yapmayın. Yapsanız bile bunu kendinize çaktırmayın. Stres hamile kalmanızı imkansız hale getirebilir.

  Hatırlatma

  Kortizol hormonu böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyi düzenleyen bir hormondur. Stres karşısında vücudun tepkisi kortizol seviyesini yükseltmektir. . Kortizol seviyesindeki sürekli yüksek olma durumu mide ülserine, şişmanlığa, yüksek tansiyona, yorgunluğa, anksiyeteye, yüksek şekere ve kolesterole neden olabilir. Kadınlarda yumurtlama dönemini olumsuz etkilediği gözlenmiştir.


  Biliyorsunuz bir şeyin üstüne ne kadar giderseniz o şey olmaz. bu konudan biraz uzaklaşmak için kendinize hobiler bulun. Mesela ben ney çalmayı öğrenmiştim :) Siz de farklı hobiler edinmeyi deneyebilirsiniz. Çok işe yarıyor.

  Açıkçası, “rahatla” ve “kafaya takmazsan olur” gibi telkinler gebe kalmaya çalışırken kimsenin duymak istemediği iki şeydir; ancak bazen stresi azaltmak (bebek niye olmuyor diye kafanıza takmamanız bile) hızlı hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

  Meditasyon ve diğer stres azaltma teknikleri doğurganlık oranlarını artırmaya yardımcı oluyor. Çünkü stres, kortizol gibi özellikle yumurtlamayı tetikleyen hormonları etkileyebilir.

  Dr. Bülent Uran:

  "Sürekli stres, kandaki kortizol hormonunu yükselterek yumurtlama ve üreme işlevlerini düzenleyen GnRH isimli hormonun etkisini bozmaktadır. Bu olumsuzluğu aşmak için öncelikle stresi aşmak gerekir"


  8- Kolay hamile kalmak için sadece kadınların değil baba adaylarının da dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.
  Sadece güçlü, sağlıklı spermler bir yumurtayı dölleme şansına sahiptir.

  Baba adaylarının dikkat etmesi gerekenler
  Baba adaylarının dikkat etmesi gerekenler  Eğer bir baba adayı iseniz:


  • Sperm sayı ve kalitenizi arttırmak için sigarayı bırakın.
  • Sıcak spermleri öldürdüğü için sıcak hamam ve sauna kullanmayın veya sıcak banyo yapmayın.
  • Alkole ve sigaraya bir süre veda edin.
  • Aşırı kilolu iseniz sağlıklı kilonuza ulaşın.
  • Güçlü ve bol miktarda sperm üretmeye yardımcı olan vitaminler içeren bazı önemli besinleri (çinko, folik asit ve c vitamini gibi ) tüketmeye özen gösterin.  9- Kolay hamile Kalmak için, yumurtlama döneminden önce düzenli olarak 2 günde bir cinsel ilişki öneriliyor.

  ovulasyon gününden önce cinsel ilişki öneriliyor
  ovulasyon gününden önce cinsel ilişki öneriliyor


  Şöyle ki ovulasyon testi yaptığınızda pozitif sonuç almanız, yumurtlamanın gerçekleştiğini gösterir. Yumurtalar çoktan kaçıp gitmiş atılmış bile olabilir.

  Hatırlatma

  Uzmanlar adet bittiği günden itibaren yumurtlama gününüzden 2 gün sonraya kadar 2 günde bir cinsel ilişkiye girmenin hamile kalma şansını oldukça arttırdığını söylüyorlar.


  10- Kafeini Azaltın
  Kahvenin doğurganlık üzerindeki etkisi konusunda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda bazı çelişkiler mevcut. Kimi araştırmalarda etkisi pek yok deniyor ama kimi araştırmalar hayır tüketmeyin diyor.

  Hatta bir bilimsel araştırma günde 500 mg kafein tüketen kadınların hamile kalmalarının 9,5 ay daha uzun sürdüğünü gösterdi. KAYNAK

  Bu listeyi hazırlayıp size yardımcı olabilmek için çok emek verdim ama sanıyorum emeklerime değdi. Bu hazırladığım hamile kalma yöntemleri derlemesi umarım size yararlı olur. Sizin de eklemek istedikleriniz, bu konuda yorumlarınız varsa eklerseniz sevinirim.
 • kolay hamile kalmak için benim size önerim hayata sürekli pozitif bakın.planlı olmayın,iyi beslenin,hiç düşünmediğiniz zamanda oluyor.mucizelere inanın,vücudunuza güvenin,vücudunuz doğru zamanı bilir.