X

Yeni Doğan Bebek Alışverişi


 • Yenidoğan Alışverişi  Yeni doğan bebek alışverişi, yeni doğacak olan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan alışveriş türüdür ve heyecanla yapılır. Yeni doğan grubu 0-1 ayı kapsadığı için özellikle giyim ürünlerinin çok kısa süre kullanılabilecek şeyler olduğu unutulmadan dikkatle yapılması önerilir.

  Öncelikle öyle her duyduğunuzu alıp evi doldurmayın hanımlar, paranıza da zamanınıza da yazık. Çünkü zaten bebeğinizi tanıdıkça neye ihtiyacı var zamanla anlıyorsunuz. Hadi eskiden on kere mi çarşıya çıkacağız, çıkmışken alalım diyorduk, ama şimdi internetten sipariş veriyorsunuz hoop geliyor.

  Benim yeni doğan alışveriş listem şu şekildeydi, tam da gereken neyse onları almışım.

  Hastaneye götüreceğiniz (bkz: doğum çantasında neler olmalı) diye başlık var zaten, orayı bir inceleyin. onun dışında;
  bebek kıyafetleri: hangi mevsimde doğacaksa o mevsime uygun şeyler alın. yazın doğacak ama kışlık ürünler de alayım kışın giyer derseniz kışın o ürünler bebeğinize küçük gelebilir. çünkü kimi bebekler daha iri doğuyor, bebek doğduktan sonra aşağı yukarı tahmin edip o zaman alırsınız. önceden almayın. pamuk olsun, yumuşak olsun bu kıyafetlerin hepsi.

  alacağınız bütün ürünler çıtçıtlı olsun. minicik bebeği giydirirken pratik oluyor çıtçıtlılar.
  çok çabuk büyüdükleri için dönem dönem alın, benim altta verdiğim sayılar ilk 0-3 aylık dönem için gerekli olan rakamlar.

  en az 6 tane çıtçıtlı body olsun, kusuyor vs. çünkü çok kirleniyor. mevsimine göre uzun kollu ya da askılı tercih edebilirsiniz. yine uzun kollu olanları eldivenli seçmenizi öneririm.

  en az 5 tane tulum, tulum çok rahat oluyor, orasını burasını açamıyor tulumla :) tulumlar önden çıtçıtlı olsun, ve de kendinden eldivenli olsun, çoğu bebek sonradan takılmış eldiveni çıkarıyıor çünkü

  en az 3 çorap/eldiven = tulum varken çoraba gerek yok, eldiveni de genelde çıkarıyor ama bulunsun.

  en az 3 şapka= şapkalar da lazım oluyor, kulağını vs. kapatıyor iyi oluyor. büyüdükçe sayı artar, ama bir sürü alıp kenara koyarsanız küçük gelir

  yeni doğan için alt üst şekilde giysiler almanızı tavsiye etmem. göbek bağı düşmeden lastikli şeyler giymesine hiç gerek yok.

  küçük ince hırka en az 2 tane olsun, hemen üstüne geçirmelik rahat oluyor

  almamanızı önerdiklerim: minik şortlar, pantolonlar satılıyor, dediğim gibi yeni doğan için kullanışlı değil, göbek bağı düşmeden giyemiyorlar, düştükten sonra küçük geliyor.

  minik ayakkabılar:belki 6-7 aydan sonra olabilir, ama yeni doğan için almayın, hiç giydiremiyorsunuz çünkü.

  elbiseler, süslü kıyafetler: ben de almıştım ama hiç giydiremedim, dediğim gibi ancak 6 aydan sonra giyer, yeni doğan için hiç gerek yok

  bolca müslin bez= bu bezlerin küçüğü büyüğü var, ağzını falan silmek için çok işe yarıyor, bol ağız bezi olsun

  1 (bkz: kundak battaniye) çok rahat oluyor bunlar, evden çıkıp girişlerde hoop koyuyorsunuz bebeği içine mis

  bebek çamaşır deterjanı (bkz: nuk sıvı çamaşır detejanı) öneririm

  bolca yeni doğan bebek bezi

  yeni doğan emzik özellikle philips avent soothie yeni doğan emzik = emme iç güdüsüne bakarsınız o sonradan anlaşılıyor, ama kenarda bulunmasında sakınca yok, çünkü emmek isterse çok gerekli oluyor, ya da marka aklınızda kalsın. eğer karnı toksa, emzirdikten sonra hala meme aranıyorsa verebilirsiniz diyor uzmanlar.

  yeni doğan tarak, kağıt törpü vs gibi şeyler alın, tırnak makasına şimdilik gerek yok, kağıt törpü daha iyi

  göbek bağı düşene kadar yıkanmıyor ama küvetini siz hazır edin

  alt değiştirme örtüsü : baby&me alt değiştirme örtüsü öneririm

  anne yanı beşik

  aklıma gelenler bunlar, daha sonra yine eklerim
 • mutlaka yazılı bir liste oluşturmanızı önerdiğim alışveriş türü. ne kadar aklınızda tutsanız da alışverişe çıktığınızda asıl ihtiyaç olanları unutuyorsunuz, gereksiz şeyleri de alıvermiş buluyorsunuz kendinizi. bir de püf noktalarını, alınmaması gerekenleri de de not edin :)
  nuna