X

anne karnındayken bebeğe müzik dinletmek

 • anne karnındayken bebeğe müzik dinletmek işe yarıyor hem de çok işe yarıyor. bizzat kendim deneyimledim, yüzde yüz çalışıyor :) nasıl yaptım anlatayım.

  önce bir tane melodi vs. seçin ve hamileyken sürekli aynı melodiyi dinletin. ben hamileyken mozart'ın
  şu eserini
  dinletmiştim hep. dinletmek deyince öyle kulaklığı falan karnınıza dayamanıza gerek yok :) müziği dış ortama ses verecek şekilde dinlemeniz yeterli. (kendi kulaklarınıza kulaklık takıp dinlemeyin ama, sesi dışarıya verin)
  bir de önemli olan sürekli aynı şarkıyı/melodiyi dinlemeniz. bakın farklı farklı şeyler dinlemeyin. şöyle dinlendirici etkisi olan bir melodi bulun ve hep aynı melodiyi dinleyin ki bebeğiniz anne karnındayken bu melodiye aşina olsun. bebekler anne karnında yaşamaya alıştıkları için ilk 3 ay doğal olarak dış dünyayı yadırgıyorlar biliyorsunuz. ama anne karnında alışkın olduğu o melodiyi duyduğunda rahatlıyor tabi ki minikler.
  diyorum ya bizzat dedim ben bunu. hamileliğim boyunca fırsat bulduğumda uzanıp yukarıda belirttiğim eseri dinledim sürekli. ve artık ben de çok alışmıştım, hamileyken beni de rahatlatıyordu bu eseri dinlemek.

  sonra bebişim doğunca ona dinlettim. abartmıyorum daha ilk dinlemesinde, ki 1 haftalıktı, ağlamayı kesmeye başladı. sonra biz de ne zaman ağlasa sakinleştirmek için açtık ve her seferinde dinleyip sakinleşti. daha sonra fark ettik ki bu müziği açtığımızda rahat uykuya dalmaya da başladı. ilk 3 ay, yatağına koyup bu müziği açtığımda rahatça uykuya daldı. şimdi 4.5 aylık oldu, hala daha dinlediğinde rahatladığını gözlemliyorum.

  bu yüzden rahatlıkla diyorum anne karnındayken bebeğe müzik dinletmek çok önemli, mutlaka anne karnındayken bebeğinize müzik dinletin :)
  mom2be
 • mutlaka ama mutlaka anne karnındayken bebeğe müzik dinletin. ben de denedim bunu ve doğduktan sonra o melodinin bebeğimi nasıl rahatlattığını gördükçe iyi ki de yapmışım dedim.
  denizce