• bebekle ilk günler çok hızlı bir şekilde gelip geçiyor keşke şöyle fotoğraf çekseydim falan diyorsunuz o yüzden fotoğraf olaylarını hamileyken planlayın. bir yastık vs. gibi bir şey belirleyin mesela ayda bir onunla çekin gelişimini görmek için. bebek telefon aplikasyonları var mesela her güne bir fotoğraf çekiyorsunuz sonra onu slayt gösterisi yapıyor 1-2 ayda bile ne kadar değilmiş diyorsunuz.

  bir de mesela hastanede o kadar telaşımız varmış ki, eşim ben ve bebek şöyle yakından pozlu bir fotoğraf çektirmemişiz. bir ton fotoğraf ve video var ama böyle bir poz yok. o yüzden hamileyken bunları planlayın.
 • bakın burası çok önemli, sakın ama sakın bebek doğmadan ayrı bir bebek odası falan ayarlayıp mobilya almayın. sonra çok pişman olursunuz benden söylemesi. çünkü zaten ilk zamanlar bebiş sizinle aynı odada olmalı. bir tane anne yanı yanı alın sadece, gerisini bebeği tanıdıkça, ihtiyaçlarını gördükçe halledersiniz böylelikle işinize gerçekten ne yarayacak anlayabilirsiniz. diğer türlü saçma sapan işe yaramaz bin tane şeyle evinizi doldurmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz. insan deneyimledikçe fark ediyor çünkü.

  hiç öyle aptal youtuber'ların hamileyken çektikleri salak salak " bebeğimin odasını nasıl döşedim?" çekimlerine aldanmayın. bebek için değil, kendileri için döşemişler işe yaramaz şeylerle. misal bir tanesinde böyle pastel renklerle duvarda 5-10 tane oyuncak falan vardı. bir kere bebeklerin özellikle yenidoğan evresinde siyah beyaz olan figürler ilgisini çekiyor. sen dekor yapacağım diye saçmalamaktan başka bir şey yapmamışsın dedim kendi kendime. kaldı ki zaten ne kadar çok şey koyarsanız o kadar tozlanır, kirlenir o objeler. bebeğin gelişimine ayırmanız gereken zamanı objelerin tozunu alırken harcamayın.
 • yenidoğan bebeğinize 2 ay yetecek kadar kıyafet mutlaka alıp bulundurun. ilk zamanlar pek dışarıya çıkamıyorsunuz ve bebek ne giyecek diye düşünmeye fırsatınız da olmuyor açıkçası. emzirme, alt değiştirme, uykusuzluk vs. derken zaman hızlıca geçiyor. o yüzden hamileyken eksikleri gönlünüze göre tamamlayın mutlaka. sonra acele acele pahalı şeyler almak zorunda kalıyorsunuz.
 • bol ağız mendili, eldiven ve çorap alın. 15 günlükken tırnaklarını kesmemize rağmen, elleriyle saçını çektiği için ellerini eldivensiz bırakamadık biz. ağız mendilini de steril olması açısından çok sık değiştirmek gerekiyor. eldivenler geniş oluyor elinden kolayca çıkıyor bu yüzden biz bazen eline çorap geçirdik. sürekli elini ağzına götürdüğü için de eldiven ya da çorap her ne varsa günde bir kaç kez değiştiriyoruz o yüzden bol olması rahat oluyor.

  eldivenlerin bileklerini dikebilirsiniz. piyasadaki eldivenlerin bilekleri hep geniş. dar olanlar da çok dar. dikip ayarlayabilirsiniz.
 • doğumdan sonra süt yapar diye verilen her şeyi nolur yemeyin :) su, su, su !! bol bol su için, mümkünse yanınızdakilerden az destek isteyerek biraz uyumaya gayret edin ( ne kadar mümkün olmasa da) ve sadece sağlıklı beslenin. özellikle protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edin kısacası hamilelik zamanınızdaki sağlıklı beslenme şeklinize devam edin ve sadece boool su için :)
 • hamile kaldığınız günden itibaren diş bakımına özen gösterin. dişinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. diş macununuz beyazlatıcı özellikte vb. ise değiştirip mutlaka çürüklere karşı etkili sağlam bişi seçin, ta ilk günden o diş macunuyla fırçalamaya başlayın, gerekirse diş ipi kullanın.
 • hamilelikten önce mutlaka ama mutlaka diş doktoruna görünün, dolgularınızı falan yaptırın. hamileyken ilk 3 ay kusmalardan dolayı dişler resmen eriyor. bebek de kalsiyum tükettiğinden zaten çoğu hamilenin dişleri zayıflar.
 • bebek giysilerinin baskısız olmasına dikkat edin. ben birkaç parça aldım bu şekilde ama sonradan keşke baskısız alsaymışım dedim. baskılı olup da içten hissedilmeyen ürünler var onları kast etmiyorum, şu aşağıdaki resimdeki gibi karakter basılı olanları kast ediyorum. baskının altına kumaş dikilmiş olsa da yine de bir kabartı var. özellikle yeni doğan için tercih edilmemeli.


  şu düz mavi olandaki gibi kocaman baskılı ürünleri önermiyorum:
  şu düz mavi olandaki gibi kocaman baskılı ürünleri önermiyorum
 • doğumdan sonraki ilk 3-4 hafta için pantolon tercih etmenizi önermem. göbek bağının bulunduğu ve bu bağın koptuğu dönemde çok dikkat etmeniz gerekiyor. sürekli pansuman vs. yapıyorsunuz. bebişin de canı yanmasın o lastikli kısım göbeğine değmesin, bu yüzden pantolonlar yerine ayaklı tulumları tercih edin.

  şu toplu hastane çıkışlarının içinde bolca pantolon oluyor bu yüzden çok hastane çıkışı takımı şeklinde almayın. 1 ya da 2 tane pantolon elinizde bulunsun ama onun dışında bolca tulum alın. mümkünse tek tek toplayın ihtiyacınız olanları, sonra o hastane çıkışında bulunan yakası kapalı atletleri falan giydirmesi zor oluyor. pantolonlar da kullanılmadan kalıyor. siz pratik olan ve ihtiyaç duyacağınız parçaları tek tek toparlayın derim. ya da sadece 1 tane 10'lu hastane çıkışı alın mutlaka tulumlu olsun. öyle alt üst ayrı zıbınlı olmasın. bu bir tane takım bulunsun, siz eklemeler yaparsınız.
 • şu emzirme destek minderleri hakikaten çok işe yarıyor bir tane edinin mutlaka. hamilelikten önce belinize destek oluyor, doğumdan sonra emzirirken inanılmaz rahatlatıyor. bebek oturmaya başladığında da sırtına destek yapıyorsunuz, çok işlevsel bir ürün.


  emzirme destek minderi:
  emzirme destek minderi
 • özellikle ilk 1-2 aylık dönem için mutlaka tüm boydan açılabilen çıtçıtlı modelleri seçin. ya da kruvaze bir model de olabilir. şu aşağıdaki modeller gibi olsun.


  tüm boydan çıtçıtlı body:
  tüm boydan çıtçıtlı body  kruvaze:
  kruvaze


  ama şu aşağıdaki modelleri tercih etmenizi önermem. ilk aylarda gerçekten zorluk yaratıyor. sonraki aylar için daha uygun.


  yakası açılan model ilk aylar için tercih etmeyin:
  yakası açılan model ilk aylar için tercih etmeyin  yakasından çıtçıtlı modeli de ilk aylar için tercih etmeyin:
  yakasından çıtçıtlı modeli de ilk aylar için tercih etmeyin
 • özellikle alışveriş merkezlerinde gözlemliyorum, bebek arabasına monte ettikleri ana kucağını kapanlar, ufacık bebekle saatlerce mağaza geziyor, bakın inanılmaz yanlış. 0-6 ayda bebeklerin tam yatış pozisyonunda olması gerekiyor. eğer 2 saatten fazla sürede o bebek ana kucağında kalırsa, gelişim bozuklukları oluşuyor.


  ana kucağı monte edilmiş bebek arabası:
  ana kucağı monte edilmiş bebek arabası


  bebeğin 0-8 aylık olduğu dönemde çok dışarı çıkacaksanız, biz çok gezen bir aileyiz diyorsanız, bebeğinizin eğilmeden düz yatabileceği port bebe monte edilmiş bir bebek arabasında gezdirmelisiniz.


  port bebe monte edilmiş bebek arabası:
  port bebe monte edilmiş bebek arabası


  ana kucağı var nasılsa arabadan alıp bebek arabasına koyuyorum demeyin. 0-6 ay dönemde bebeklerin 2 saatten fazla ana kucağında kalması omurga gelişimi açısından inanılmaz zararlı. bununla ilgili yabancı bilimsel yayınları çok okudum ve uzun saatler ana kucağı kullanımı sonrasındaki bozukluklar ciddi derecede olabiliyor. bu hatanın, bilgisizlikten ve pazarlama stratejisinden kaynaklandığını düşünüyorum. tam yatışlı bebek arabaları da çocukların yatması içindir bebeklerin değil. yurt dışında bunun kullanımı genellikle böyledir. ama ayak ucuna aparat eklerim vs. diyorsanız tam yatışlı arabaya da bebeğinizi yatırın, ama port bebe gibi güvenli ve konforlu olmayacaktır.

  port bebe gereksiz deniyor. port bebe eğer çok dışarı çıkan bir aile iseniz kesinlikle en gerekli araçlardan biri. ama yok biz pek çıkmayız, çıksak da 1-2 saate eve döneriz diyorsanız port bebe ancak o zaman sizin için çok gerekli değil.

  not: ana kucağı demek, oto koltuğunun 0-13 kg bebekler için kullanılanına deniyor. ev tipi ana kucakları da mevcut, ama burada bahsedilen oto koltuğu olarak kullanılan ana kucağıdır. şu alt resimdeki gibi olanlar.

  ana kucağı:
  ana kucağı


  port bebe: bebeğinizi tam yatış pozisyonunda yatırıp öyle taşımanıza imkan veren gereçlerdir. dışarı çıktığınızda bunları elinizde taşımak hayli zor olduğu için bebek arabanıza port bebe monte edebileceğiniz bir model seçmenizi öneririm. port bebe işe yaramıyor almayın diye hiç bir bilimsel veriye dayanmadan bir yerinden sallayanları ciddiye almayın bir araştırın. eğer bebeğinizle bir yerlere gideceksiniz ve 2 saatten fazla sürecekse kesinlikle bebek arabanıza port bebe monte edin, ana kucağı değil.

  port bebe:
  port bebe
 • aklınızda olsun uzmanlar bebeklerin ilk haftaları dolduktan sonra (kanama pıhtılaşma zamanı tamamlanmış oluyor) tırnaklarının kesilmesini öneriyor. bebeklerin kullanmayı ilk öğrendiği organ elleri, fakat istemsiz hareketlerle yüzünü çizmesin vs. diye uzun süre ellerini kapattığınızda ellerini kullanmayı öğrenmesi gecikiyor. bu yüzden eğer tırnaklarını keserseniz elleriyle rahatça keşfe başlayabilir :) tırnaklarını da kesmek yerine kağıt törpü kullanarak kısaltabilirsiniz o da aklınızda olsun. hangi tırnak makasını kullanmalı nasıl bir törpü kullanmalı diyorsanız (bkz: bebeklerde tırnak temizliği)
 • hamile olmadan merak ettiklerimi görmek güzel. evlilikten bile korkan ben çocuk fikrinden çok uzaktım .şimdi ciddi ciddi çocuk fikrini düşünüyorum. dikkatle okuyup takip edeceğim başlık .
 • teşekkürler
 • biliyorum hiç bitmeyecek gibi geliyor hamilelik süreci ama bitiyor. bu anın bol bol tadı bi çıkarın en güzel şekilde yaşayın sizi üzecek düşüncelerden ve insanlardan uzak durun. ben çok problemli bir hamilelik geçirdim. sağlık sorunlarım oldu düşük ve sonrasında da erken doğum tehlikem vardi. şükürler olsun şimdi kızım kucagimda. öyle değerli ki yaşadığınız süreç. doğum sonrası da çok güzel tabii ki. demek istediğim mutlu olmaya bakın.
  doğum sonrası ilk günler biraz zor geçebilir. hatta belki çok zor geçebilir. kendinizi anneliginizi kadınliginizi sorguladiginiz anlar olabilir. hepsi geçiyor. her anne evladı için en iyi annedir. sütünüz az belki ilk zamanlarda hiç olmayabilir. bunu bir çok anne yaşıyor. çözümleri var mutlaka. her şey yoluna oturacak. vücudunuz adapte olacak. bunları aklınızdan çıkarmayın. hastaneden eve geldiğiniz ilk gece, evladinizin evindeki ilk gecesi çok özel. nasıl yapacam altından nasıl kalkacam diye korkmayın. keyfini çıkarın. altından kalkacaksınız.
  çok yorgun olabilirsiniz. eklem ağrıları yaşayabilirsiniz. kolay yemelik sağlıklı şeyler stoklayın ilk 1 ay için. kendinizi ihmal etmeyin. böl su için. zaten normalden fazla susayacaksiniz muhtemelen. gece çok terleyebilirsiniz bu arada şaşırmayın normal bir durum.
  şimdiden hem yatak odası için hem salon için ayrı sepetler hazırlayın. içinde bebeğiniz için en çok.ihtiyac duyacağınız şeyler olsun. pişik kremi, ıslak mendil, bebek bezi, 15.gunden sonra doktorunuzun vereceği vitamin damlası vs. elinizi altında olmuş olur oda oda taşımazsınız.
  goruntulu bebek telsizi mükemmel bir urun.
  mutlaka duydunuz bol bol bol ağız bezi gerekecek.
  eğimli reflu yatağı çok kullanışlı.
  kendinize kalın peluş çoraplar edinin ayaklarınız sıcak kalsın gazınız olmasin.
  tek kullanımlık lohusa külotları sayesinde hastaneden eve kirli çamaşır getirmemiş olursunuz.
  çok dağınık bir yazı oldu farkındayım. aklıma gelenleri direkt yazdım. sağlıklı mutlu doğumlar diliyorum. siz mutlu olun bebeğiniz de mutlu olsun.
 • hamile anneler bebek bezi için stok yapmayın ilk başta sadece 1 paket alın çünkü her bez her bebeğe iyi gelmiyor öncelikle deneyin derim fazla alırsanız boş yere elinizde kalmasın. göğüs ucu yaralarınız içinde hemen terramicin merhem sürün emzirmeye başlamadan önce mutlaka silmeyi unutmayın.
 • yeni doğan için çok fazla bebek bebek bezi alıp kenara koymayın. yeni doğan bebek bezini 1 beden alıyorsunuz ve bebek zaten hızla büyüdüğü için kısa zaman sonra bir üst bedenlere geçiyorsunuz. zaten yeni doğan için 1 paketi genelde yetiyor yetmezse 1 paket daha alırsınız ama öyle çok çok alıp stoklamayın elinizde kalabilir haberiniz olsun.
 • yeni doğan için kesinlikle alt üst takım almayın, bol bol tulum alın. göbek bağı olduğu için o alt pantolon lastiği göbek bağını zedeleyebiliyor. tulumları kendinden eldivenli seçin, çok rahat oluyor. bir de yine özellikle yeni doğan için tulum seçerken boydan boya çıtçıtlı modellerden seçin, diğer türlü giydirirken zorlanıyorsunuz. yüzde yüz pamuk olsun, hatta şu organik pamuktan yapılanları tercih edebilirsiniz.
 • etkili bir pişik kremi olmazsa olmazınız olacak. elinizin altında bir pişik kremi bulundurun. paraben gibi kimyasallar içermeyen temiz içerikli bir krem seçin. bebek sözlükte (bkz: pişik kremi) başlığına bakarsanız birçok pişik kremi markası hakkında anneler yorum yapmış, bir inceleyin derim. ben (bkz: sudocrem pişik kremi) kullandım, tavsiye ederim, sadece pişik değil yetişkinlerdeki yaralara da iyi gelen bir krem.
 • ben hamileyken sürekli böyle tavsiyeler arıyordum. ürünler, markalar, bebek bakımı, hazırlıklar vs. ile ilgili tecrübeli olan annelerin verdiği püf noktalarına bakınıyordum. çünkü internette gerekli gereksiz tonlarca bilgi var, bu bilgileri elemesi cidden zahmetli. bir ürün tavsiyesi istiyorsunuz mesela, youtube'da birinin video'su var, o kısacık bilgi için dakikalarca o video'yu izlemek zorunda kalmak gerçekten sıkıcıydı. bu başlık yararlı olur diye düşündüm :) püf noktalarını paylaşalım.

  -hamileyken sonradan oluşacak çatlakları önlemek için çatlak oluşmasını beklemeyin. göbeğinizi bu duruma alıştırmak ve biraz elastiklik kazandırmak için bol bol yağlayın. çatlak oluştuktan sonra onlardan kurtulması zor. mustela kremler kullanmıştım ben, bebeyağları da iş görüyor.
  - bebeğiniz özellikle ilk zamanlarda sürekli omuzlarda gezecek. o yüzden omuzlara örtüvermek için bol bol müslin bez alın.
  - bebek arabası seçerken görüntüsüne göre değil işlevselliğine, sağlamlığına ve özellikle hafifliğine bakın. bebekler hızla büyüyor çünkü.
  -göğüs kalkanı candır :) özellikle ilk zamanlarda göğüs ucunuzu yara olmaktan kurtaracak yegane üründür. fakat kullanımdan sonra güzelce temizleyin mutlaka.
  (bkz: philips avent göğüs kalkanı)