X

bebekler için yumurta nasıl haşlanır

 • bebekler için yumurta haşlarken, yumurtayı haşlama süresine çok dikkat etmelisiniz. aksi halde yumurta sağlığa zararlı trans yağ üretmeye başlıyor. diğer başlığa da yazmıştım.

  bebekler için yumurta haşlarken,
  yumurtalarınızı ılık bir suda (kaynar su olmayacak) haşlamaya bırakıyorsunuz. suyunuz fokurdamaya başladığı anda, 5 dakika daha kaynattıktan sonra kaynar suyunu boşaltıp yerine soğuk su koyuyorsunuz.

  yumurtayı fazla kaynattığınızda etrafında yeşil bir tabaka oluşuyor ya, işte o tabaka artık yumurtanın trans yağ oluşturduğunu gösteriyor. trans yağ ise yetişkinler için bile çok zararlı, kaldı ki bebekler üzerinde gösterebileceği olumsuz etkinin boyutunu artık siz düşünün.

  5 dakika bittiğinde, eğer ocağın altını kapatıp giderseniz, içindeki kaynar su yumurtayı pişirmeye devam edeceğinden, trans yağ oluşturma riski devam eder. bu yüzden ocağın altını kapatmakla kalmayın, içindeki kaynar suyu da boşaltın.

  etrafında yeşil tabaka oluşup oluşmadığına da bakıp kontrol edebilirsiniz. böyle bir tabaka varsa o yumurtayı kesinlikle tüketmeyin.

  önemli not: 6. ayın sonuna doktor tavsiyesi ile bebeklere yumurta sarısı vermeye başlayabilirsiniz. yalnızca sarısı veriliyor, beyazı verilmiyor (siz de mutlaka doktorunuza danışıp verin, kimi bebekler zaten alerjik olduğu için doktora mutlaka danışılmalı)