X

ek gıdaya geçişte kabızlık

  • ek gıdaya geçiş yaptığınızda bebekte kabızlık olabiliyor. ek gıdaya geçişte kabızlığı önlemek için bebeğiniz için doktorunuz önerdiği tadımlık gıdaları dikkatli seçip vermek gerekiyor. mesela ek gıdaya geçişte bebeğinize havuç, patates, elma, muz, yoğurt gibi besinleri tattırarak başlıyorsunuz ya işte bunları verirken dikkatli olun. havuç, patates ve muz mesela art arda verildiğinde direkt kabızlık yapıyor.
    kabızlığı önlemek için şöyle bir yol izleyebilirsiniz dedi doktorumuz. ilk havuç verdiniz mesela gözlemlediniz sorun yok ertesi gün kayısı verin gözleyin sorun yoksa arada mutlaka kayısı verin. yoğurt verin mesela, yani sürekli havuç, patates vs. gibi kayı gıdalar verirseniz kabızlık kaçınılmaz oluyor.
  • (bkz: ek gıdaya geçişte kabızlık nasıl geçer) başlığına da yazığım gibi kabızlık önlemede ve geçirmede zeytinyağı çok önemli. kabızlığı önlemek için pürelerin içine bir çay kaşığı zeytinyağı koymanızı öneririm. bu sayede biz ek gıdaya geçerken kabızlık yaşamadık pek öyle. bir de sıvı katı dengesine çok dikkat edin. havuç, patates, muz gibi besinleri art arda vermemenizi öneririm.
    denizce