trans yağ

trans yağ, sağlıksız bir yağ türüdür. hidrojenasyon işlemi uygulanarak elde edilen yağdır. bu hidrojenasyon işlemi sıvı yağları katılaştırır, raf ömrünü uzatır. trans yağ bazı bitkisel katı yağlarda, margarinlerde, kurabiyelerde, karaker, çerez ve diğer besinlerde bulunur.

tükettiğiniz yiyeceklerin içeriklerini mutlaka okuyun, orada yazıyor trans yağ içerip içermediği.

peki trans yağın zararları nelerdir derseniz,

şöyle anlatayım:

uzmanlar, trans yağın kanımızda bulunan “hdl” adı verilen iyi kolesterolü düşürürken, “ldl” adı verilen kötü kolesterolün artmasına neden olduğunu söylüyor. bu durum ise kalp krizi riskini artırıyormuş.

trans yağ alzheimer, kanser, diyabet, obezite, karaciğer bozukluğu, kadında kısırlık ve depresyon gibi sağlık açısından birçok tehlikeye yol açmamaktır.

bir de önemli bir uyarım var size. bu hepimiz için geçerli, yetişkinler de dikkat etmeli fakat burada uyarım özellikle bebekleri olan anneler için.

bebeklerimiz ek gıdaya geçtiklerinde biliyorsunuz kahvaltıda yumurtanın sarısını vermeye başlıyoruz. işte eğer fazla kaynatırsanız yumurtada trans yağ meydana geliyor. aman çok kaynatmayın. ben bu durumu daha detaylı anlattım, şu linke tıklayarak bu konuyla ilgili yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

bu arada yumurtanın çok kaynayınca trans yağ ürettiğini canan karatay'ın bir kitabında okumuştum. kaynağı bulunca buraya ekleyeceğim.
Benzer Konular