X

yenidoğan gaz problemine çözüm

 • yenidoğan bebeklerde gaz problemi çok yaygındır. hatta gaz problemi olmayan yenidoğan yok gibi bir şey. bu probleme çözüm var aslında yok değil. öncelikle dikkat etmeniz gereken şey bebeğiniz gaz probleminden dolayı mı ağlıyor? bütün diğer opsiyonlar tamamsa, altı temiz, karnı tok, ortamın ısısı ideal, bebeğin giysisi bebeği rahatsız etmiyorsa, bebeğiniz ağlarken ayaklarını yukarı çekiyorsa gaz probleminden dolayı ağlıyordur.

  öncelikli yapacağınız şey klasik omuza alıp çok yavaş bir şekilde pıt pıt yaparak gazını çıkarmaya çalışmak. hatta elinizi sırtında gezdirebilirsiniz.
  eğer bu işe yaramıyorsa bebeğinizi sırt üstü önünüze yatırın, kısa, ince bir bezi/müslini vs. saç kurutma makinesi vs. yardımıyla ısıtıp karnına koyun ve karnına masaj hareketleri yapın. göbek deliğinden sağ tarafa doğru dairesel bir şekilde çok bastırmadan hafifçe masaj yapın.
  bu arada tüm bunları denerken
  şu
  açık kalsın, bebeğinize dinletin.

  bütün bunlar kitaplardan okuduğum bizzat denediğim yöntemlerdir. bizde işe yaradı umarım sizin bebişinizi de sakinleştirir.
 • doktorumuz sab simplex isimli damlayı önermişti. bebeklerde gaz sancısı için,
  ilaç kullanmamak doğal yöntemlerle (masaj vs.) çözülebiliyorsa çözmek en doğrusu, ama bebeğin iyi uyuması, huzurlu olması da çok önemli. eğer doğal yöntemlerle gaz sancısına çözüm bulamamışsanız sab simplex kullanın. bizim bebeğimiz sab simplex kullanımının 2. günü mışıl mışlı uyumuştu. yurt dışında hastanede ücretsiz veriyorlar bu damlayı, o derecede bilinen bir damla. kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  ophelia