gaz sancısı


bebeklerde gaz sancısının tek bir çözümü yok maalesef. gaz sancısına iyi gelsin diye benim ilk bebeğimde uyguladığım şeyler 2. bebeğimde işe yaramadı mesela.

gaz sancısına çözüm olabilen, 2 şey önerebilirim.

1- anneler beslenmelerine dikkat etmeli. gaz yapıcı besinler pek tüketmeyin. öğünlerinize kimyon ekleyin. rezene çayı da içerseniz iyi geliyor.

2- bebeğinize masaj yapabilirsiniz. karnına ve ayaklarınıza sıcak uygulayabilirsiniz. kiraz çekirdekli yastıklardan almıştık. kiraz çekirdeği yastığını özellikle bebeğimin ayaklarına tuttuğumda rahatlatıyordu.

kiraz çekirdeki yastıkları trendyol ve ebebekte indirimli fiyatlara bulabilirsiniz. fiyat karşılaştırması yapabilmeniz için linkleri ekliyorum.
ayşe öner'in gaz masajı ve egzersiz önerileri çok işe yaramıştı.


gaz masajı
anne yediği her yemeğe kimyon koyarsa bebekte gaz sorununu yarıya indirmiş olur ilk 3 ay her emzirmeden sonra bebeğin sırtına vurarak gazını çıkartmasına yardımcı olun. her gün bacaklarını hareket ettirmeyi ihmal etmeyin yani bebek jimnastiği yaptırın.
benim bebegim tam bir kolik.ilk başlarda çok zorlandım oturup ağladım defalarca gazı hiç bitmiyor hem o acı çekiyor hem ben çekiyordum. çoğu yiğecegi hayatımdan çıkardım çig sogan , sarımsak, baklagiller, brokoli, mandalin ben hep mahrum kaldım bunlardan. önce mestil damla ile başladık eczaneden bulabilirsiniz en uygun damla o 6 tl yılların cözümüymüş. once etki etti ama sonra alışkanlık yaptı ve fayda göremedik. hemen humana kimyonlu rezene çayına başladım hem ben ictim hem bebeğime hergün günde 3 kez 30ml verdim halada veriyorum çok rahatlama sağladı ama yetersizdi aonra doktorumuz sab simplex önerdi oda ilk başlarda iyiydi sonra fayda göremedik birde zinco aldık oda bitkisel oda çok fayda etmedi en son biogaiya aldık ve cözümü bulduk derken bebegim 4 ayi geçti ve gazıni kendi atmaya başladı rahatladık. birde acı elma yağı aldım eczaneden her agladığında göbegine ve ayak altlarına bir damla damlatıp masaj yaptım oda aşırı rahatlatıyor mutlaka evinizde bulunsun o masajı yaptıktan sonrada ılık bir bez koyup karnına giydirin. kısacası biogaiya acı elma yaği ve humana kimyonlu rezene kurtarıcım oldu direk bunlarla baslamanızı öneririm ama önce doktorunuza danısın lutfen
mutlaka ama mutlaka karın üstünde zaman geçirmesini sağlayın. biz 15 günden itibaren bunu yaptık. bebekler sürekli yatar pozisyondalar bu yüzden gazlarını çıkaramıyorlar. karın üstünde zaman geçirirken bebek kendi hareket ettiği için gazları dağılıyor ve yerçekiminden de yararlanabiliyorlar. ayrıca gelişimleri için de çok yararlı, doktorlar bu şekilde zaman geçirmelerini öneriyor. sırtınıza yastık koyarak hafifçe uzanıp, bebeğinizi göğsünüze yatırarak da karın üstü zaman geçirme yapabilirsiniz. buna tummy time deniyor. yere bırakmak yerine, kendi kucağınızda tummy time yaparsanız, bebek için reflü pozisyonu da oluşturmuş olursunuz.


gaz sancısına çözüm
her aksam anasonlu rezene cayi vererek biraz rahatlama sagladim