X

Kolik Bebekler İçin Çözüm Önerileri


 • Kolik Bebekler İçin Çözümler


  Bebeğiniz kolik ise üzülmeyin, çünkü aynı durumu yaşayan ebeveynlerin önerdikleri kolik için çözüm önerileri bebeğinize iyi gelebilir.

  Öncelikle bebeğin sakinleşme refleksini çalıştırmanız gerekiyor. [bkz]harvey Karp'ın Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabı bana çok yardımcı oldu. Kitapta 5 temel prensipten bahsediliyor. Bunları sırasıyla deneyip hangisinin bebeğinize iyi geldiğini bulabilirsiniz. Ya da hepsini aynı anda uygulayabilirsiniz. 5 temel prensip şöyle:
  1-kundaklama
  2-yan ya da yüzükoyun yatma
  3-kuvvetli bir şiişşt! sesi
  4-sallama
  5-emmek

  dr harvey krap 5s kuralı
 • yediğinize içtiğinize dikkat edin. özellikle gaz yapan besinlerden uzak durun. inek sütü, baharatlı gıdalar, portakal gibi meyveler bebeğinizde gaz yapabilir.

  emzirirken veya biberonla beslerken bebeğin hava yutmadığından emin olun. (bkz: dr browns cam biberon) öneriyorlardı gaz yapmaması için.
 • stres yönetimi çok önemlidir.stres yönetimi olmayan ve lohusa bunalımı yaşayan annelerde veya aşırı strese maruz kalan annelerin bebeklerinde kolik daha fazla görülmektedir.bu sebeple anne mutluysa anne stresten uzaksa bebekte o kadar rahat ve mutlu olacaktır.babalar size burda büyük sorumluluk düşüyor.
 • bebekte gaz oluşumunun yoğun olduğunu gösteriyor kolik. bu yüzden emziren anneler özellikle lahana, brokoli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıymış.