X

bebekleri aşı yapmadan aşılama

 • bir bebek, anne sütü ile edindiği maternal bağışıklık hücrelerinin kopyalarını yapar.
  bilim adamları uzun zamandır, anne sütünün "pasif bağışıklık" olarak adlandırılan bir süreç olan antikorların aktarılması yoluyla bazı bulaşıcı ajanlara karşı bağışıklık sağlayan koruma sağladığını anlamıştır. riverside üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, şimdi annenin sütünün, ekibin "maternal eğitimsel bağışıklık" dediği bir süreçle bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunduğunu gösteriyor.

  anne sütündeki özel maternal bağışıklık hücreleri, bebeğin bağırsağının duvarından geçerek timus adı verilen bir bağışıklık organına giriyor. oraya vardığında, annenin maruz kaldığı aynı bulaşıcı organizmalara saldırmak için gelişmekte olan hücreleri "eğitir". araştırmacılar, anneyi aşılayabileceğinizi ve bunun sonucunda da bebeğin aşılanmış olacağını gösteriyor.


  araştırmayı yöneten uc riverside tıp okulu'nda biyomedikal bilimler profesörü olan ameae walker " annelerin bebeklerine bağışıklık kazandıracağı başka bir yol ortaya çıktı ,anne sanki şöyle diyor: bak bunlar benim çevrende gördüğüm ve senin de dikkat etmen gereken şeyler. yinelemeler - bebeğin yaptığı maternal bağışıklık hücrelerinin kopyaları - bebeğe hayat boyu bağışıklık sağlayacak. "

  walker, "bazı aşıları yeni doğan bir bebeğe vermek güvenli değildir ve bazlıarı da yenidoğanlarda çok iyi çalışmaz, bu drumlarda annesini aşılamak ya da hamile kalmasından kısa bir süre önce aşılamayı kabul etmesini sağlamak, emzirme sırasında aktarılan bağışıklık hücreleri sayesinde bebeğin erken korunmasını sağlayacaktır. süt hücrelerinin bebeklere karıştığını biliyoruz "dedi.

  araştırma ekibinin incelediği enfeksiyöz ajanlardan biri, dünyadaki birçok ülkede büyük bir sorun olan ve antibiyotiğe dirençli tutum gelişmesi nedeniyle kötüleşen bir hastalık olan tüberküloza (tb) neden olan organizma idi. genel olarak, tb'ye karşı doğrudan aşılanan bebeklerde çok iyi bir bağışıklık yoktur: aşı en kötü komplikasyonlardan bazılarını önlerken, hastalığın solunum kısmını - bir zamanlar tüketim olarak adlandırılan - önlememektedir.
  walker, "nihayetinde bebeği emziren anneyi aşılamak suretiyle bebekte tb'ye karşı bağışkılığı geliştiririz" dedi. "bebeğin aslında bebeğe aşı yapılmadan aşılanması gibi: bazı çalışmalarda, çalışmamız tb'a karşı süt yoluyla bağışıklığın, bebeğin doğrudan aşılanması ile elde edilenden daha etkili olduğunu göstermiştir. tabii ki, klinik araştırmalara ihtiyaç duyulacaktır. "