yenidoğan bebeklerde gaz problemi çok yaygındır. hatta gaz problemi olmayan yenidoğan yok gibi bir şey. bu probleme çözüm var aslında yok değil. öncelikle dikkat etmeniz gereken şey bebeğiniz gaz probleminden dolayı mı ağlıyor? bütün diğer opsiyonlar tamamsa, altı temiz, karnı tok, ortamın ısısı ideal, bebeğin giysisi bebeği rahatsız etmiyorsa, bebeğiniz ağlarken ayaklarını yukarı çekiyorsa gaz probleminden dolayı ağlıyordur.

öncelikli yapacağınız şey klasik omuza alıp çok yavaş bir şekilde pıt pıt yaparak gazını çıkarmaya çalışmak. hatta elinizi sırtında gezdirebilirsiniz.
eğer bu işe yaramıyorsa bebeğinizi sırt üstü önünüze yatırın, kısa, ince bir bezi/müslini vs. saç kurutma makinesi vs. yardımıyla ısıtıp karnına koyun ve karnına masaj hareketleri yapın. göbek deliğinden sağ tarafa doğru dairesel bir şekilde çok bastırmadan hafifçe masaj yapın.
bu arada tüm bunları denerken
şu
açık kalsın, bebeğinize dinletin.

bütün bunlar kitaplardan okuduğum bizzat denediğim yöntemlerdir. bizde işe yaradı umarım sizin bebişinizi de sakinleştirir.
doktorumuz sab simplex isimli damlayı önermişti. bebeklerde gaz sancısı için,
ilaç kullanmamak doğal yöntemlerle (masaj vs.) çözülebiliyorsa çözmek en doğrusu, ama bebeğin iyi uyuması, huzurlu olması da çok önemli. eğer doğal yöntemlerle gaz sancısına çözüm bulamamışsanız sab simplex kullanın. bizim bebeğimiz sab simplex kullanımının 2. günü mışıl mışlı uyumuştu. yurt dışında hastanede ücretsiz veriyorlar bu damlayı, o derecede bilinen bir damla. kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
Benzer Konular
 

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Hangi Sırada Çıkar?

Bebeği diş çıkarma döneminde olanları buraya alalım.

 

Yenidoğan Bebeğin Kaka Yaparken Zorlanması: Sebepleri ve Çözümleri

Bebeğinizin neden kaka yapmakta bu kadar zorlandığını anlamaya mı çalışıyorsunuz? Uzmanların neler önerdiğini öğrenin ve bu zor anları biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek ipuçlarını keşfedin.

 

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır? Fiyatı Nedir?

Kan uyuşmazlığı iğnesi hakkında çok sorulan soruları yanıtladık.

 

Serum Fizyolojik Nedir? Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Serum fizyolojiğin ne olduğunu, bebeklerde nasıl kullanıldığını öğrenin.

 

Gaviscon Infant Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, İçeriği, Yan Etkileri?

Gaviscon Infant ile ilgili genel bilgilendirme niteliğinde bir rehber.

 

Probiyotik Nedir? Faydaları Nelerdir?

Probiyotik ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları yanıtlıyoruz.