Doğakuş, 29.12.2017 - 13:46:29 tarihinden beri Bebek Sözlük üyesi :)


Doğakuş - Tüm Yazıları

 • öyle bir şey ki hem evladına gebesin hem kendi anneligine. bir bebek dünyaya geldiginde bir anne de dünyaya geliyor. bebeğinle birlikte kendi anneliğini de doğuruyorsun. bebeğinle beraber anneligin de büyüyor olgunlaşıyor.
 • avent kalkanı ben de çok memnun kalarak kullandım. sadece yara oluşumunu önlemede değil bir göğsü emzirirken diğerinden sızan sütü muhafaza etmede de çok iyi. göğüsler iyice dolmuşsa, birini emerken diğerinden yaklaşık 20 cc süt akıyor. emzirirken kalkanı takip sütün boşa gitmesini önlüyorum.
 • biliyorum hiç bitmeyecek gibi geliyor hamilelik süreci ama bitiyor. bu anın bol bol tadı bi çıkarın en güzel şekilde yaşayın sizi üzecek düşüncelerden ve insanlardan uzak durun. ben çok problemli bir hamilelik geçirdim. sağlık sorunlarım oldu düşük ve sonrasında da erken doğum tehlikem vardi. şükürler olsun şimdi kızım kucagimda. öyle değerli ki yaşadığınız süreç. doğum sonrası da çok güzel tabii ki. demek istediğim mutlu olmaya bakın.
  doğum sonrası ilk günler biraz zor geçebilir. hatta belki çok zor geçebilir. kendinizi anneliginizi kadınliginizi sorguladiginiz anlar olabilir. hepsi geçiyor. her anne evladı için en iyi annedir. sütünüz az belki ilk zamanlarda hiç olmayabilir. bunu bir çok anne yaşıyor. çözümleri var mutlaka. her şey yoluna oturacak. vücudunuz adapte olacak. bunları aklınızdan çıkarmayın. hastaneden eve geldiğiniz ilk gece, evladinizin evindeki ilk gecesi çok özel. nasıl yapacam altından nasıl kalkacam diye korkmayın. keyfini çıkarın. altından kalkacaksınız.
  çok yorgun olabilirsiniz. eklem ağrıları yaşayabilirsiniz. kolay yemelik sağlıklı şeyler stoklayın ilk 1 ay için. kendinizi ihmal etmeyin. böl su için. zaten normalden fazla susayacaksiniz muhtemelen. gece çok terleyebilirsiniz bu arada şaşırmayın normal bir durum.
  şimdiden hem yatak odası için hem salon için ayrı sepetler hazırlayın. içinde bebeğiniz için en çok.ihtiyac duyacağınız şeyler olsun. pişik kremi, ıslak mendil, bebek bezi, 15.gunden sonra doktorunuzun vereceği vitamin damlası vs. elinizi altında olmuş olur oda oda taşımazsınız.
  goruntulu bebek telsizi mükemmel bir urun.
  mutlaka duydunuz bol bol bol ağız bezi gerekecek.
  eğimli reflu yatağı çok kullanışlı.
  kendinize kalın peluş çoraplar edinin ayaklarınız sıcak kalsın gazınız olmasin.
  tek kullanımlık lohusa külotları sayesinde hastaneden eve kirli çamaşır getirmemiş olursunuz.
  çok dağınık bir yazı oldu farkındayım. aklıma gelenleri direkt yazdım. sağlıklı mutlu doğumlar diliyorum. siz mutlu olun bebeğiniz de mutlu olsun.
 • 2. resimde olani elimde diktim içine boncuk elyaf doldurarak. çok rahat ettim. diğeri çok büyük kocaman geldi gözüme.
 • katlandığında kapladığı alanın küçük olması, hafif olması, tekerleklerinin 360 derece dönebilir olmasi (sürüş kolaylığı acısından onemli), güvenilir bir kilit sisteminin olması, çift yönlü kullanım özelliğinin olması ( istendiğinde anneye dönük istendiğinde dışa dönük) gibi özelliklere dikkat edilmeli.
 • ister calisan ister ev hanımı olsun kesinlikle alınmalı dediğim ürün. söyle ki sütünüz yeterli değilse sağarak çoğaltabilirsiniz. ya da çok fazlaysa ilk zamanlarda çocuk yeteri kadar edemediği için yine sağarak mastit oluşumunu engelleyebilirsiniz. benim doğumdan sonra ilk günler mastit olma derecesinde sutum vardı ama bebeğim emmeyi bilmediği için bir türlü sütü tahliye edememiştim. devamlı sağarak sütü bosalttim yoksa sonu mastitti. sonrasında da sütüm azaldı yine devamli sağarak yeniden süt üretimini başlattım. emziremediginizde vücudun süt uretmedigini yaşayarak gördüm. bi tur arz talep ilişkisi aslında. demek ki bu kadarı yetiyor diyor vücut.
  bir diğer husus, dönem dönem ilaç kullanmanız gereken durumlar olabilir. o zaman da önceden sağıp dolaba koydugunuz süt kurtarıcı olabiliyor. ya da 1, 2 saatliğine çocuğu bir yakınınıza emanet edip dışarı çıktığınızda yine o dolaptaki sütler imdada yetişiyor.
  peki hangi makine derseniz de philips avent elektirikli derim. hastane tipi olanları da hastanede kullandım. emiş gücü arasında bence bir fark yok.