Yagizenesingüncesi, 06.01.2018 - 16:27:23 tarihinden beri Bebek Sözlük üyesi :)

Yazarımız Yagizenesingüncesi, şu sosyal medya hesaplarından takip edilebilir:

Instagram   Facebook   Twitter


Yagizenesingüncesi - Tüm Yazıları

 • ben kıyafet alırken önce kumaşına bakıyorum ve her zaman %100 pamuk olanını tercih ediyorum. baskılı olan ürünlerden kesinlikle almıyorum. çünkü baskı yıkamalarda çıkıyor ve vücuduna bile yapışabiliyor. dar olmamasına ve ayrıca çokta büyük olmamasına dikkat ediyorum. ve aldığım ürünleri yıkamadan asla giydirmiyorum. yalan yok bebekliğinde sürekli ütülüyordum ama şimdi yaşını geçti açıkcası ütülemiyorum. ve ürünlerde yumuşatıcı kullanmıyorum. ve direk güneş altında kurutmuyorum. bebeğimin kıyafetlerini her zaman ayrı yıkıyorum kendi kıyafetlerimizle karıştırmıyorum. özellikle ilk zamanlar düğmeli kıyafetler almamaya çalıştım ağzına götürüp koparabilir diye, genelde omuzdan ve alttan çıtçıtlı kullandım ve çok rahat olan tulumlar tercih ediyorum. ve başta da dediğim gibi pamuklu,yumuşak, cildini tahriş etmeyecek doğal dokumalardan tercih ediyorum. naylonsu hiçbir ürünü alnadım.
  sevgiler
 • ben bebek ürünlerinde genellikle e bebek i tercih ediyorum. şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.zaman zaman boyner de falan indirim oluyor onları da takip edebilirsiniz. ayrıca kipa da bebek bölümünde soobe nin ürünlerinden oluyor ve bazı zamanlar indirim bazı zamanlar kredi kartı kullananlar için 0 faiz 12 taksit uygulaması yapılıyor. ordan da aldığım hiçbir üründen şikayet etmedim.
 • bebekler ilk her şeyi elleriyle keşfederler ve öyledir ki bilinçsizce bazen yüzünü herhangi bir yerini kanatabiliyor. o yüzden tırnak kesimi temizliği çok önemli. ben tırnaklarını keserken oğlumun hep uyanıkken kestim alışsın sıkıntı yaşamayalım diye. şimdi keseceğim zaman bekliyor yaptığım işlemleri izliyor. tırnaklarında batık yaşamaması. mantar olmaması için el tırnaklarını oval kesiyorum, ayak tırnaklarını düz kesiyorum. çünkü tırnak alelade kesilecek baştan savma yapılacak bir iş değil. kendim tırnak batığı yaşadığım için biliyorum. tırnaklarını kestikten sonra törpü uyguluyorum ve ondan sonra el ve ayağını kesinlikle temizliyorum. çünkü kalan tırnak tozlarını yutma ihtimali var. ben tırnak setinde bebedor un kolay tutulan tırnak makasını kullanıyorum ve memnunum.
  sevgiler
 • bebeklerin sık sık burnu tıkanır ki temizlemek çokta kolay olmuyor. ben oğlumda otri bebe monodoz ile tanıştım. deniz suyu içeren bu ürünü kullandım ve bunun yanında yine otri bebe nazal aspiratör kullandım. hem temizlerken steril ve hijyen açısından çok güzel hem de kullanması çok kolay bir ürün. incelemenizi tavsiye ederim. yanında verdiği yedek uçlarıyla uzun süre kullanabiliyorsunuz.
  otri bebeyi eczanelerden satın alabiliyorsunuz. nefes yardımıyla burun temizlerken sünger ile tıpa vazifesi koydukları için ağıza teması da mümkün değil.
  gerçekten çok güzel ve kullanışlı bir ürün.
  ve bu arada otri bebe #rahatnefeslerormanı etiketiyle instagram da paylaştığınız fotoğraflar sonucu sizin için bebeğiniz adına fidan dikip sertifikasını gönderiyor. oğlum içinde çok güzel oldu hem fidanı onunla büyüyecek hemde güzel bir anı olacak.
  sevgiler
 • herkese merhaba
  malum kış ortada ve her yerde salgın var. çocuklar sürekli hasta ve hep birbirine bulaşıyor hava mikroplu.son zamanlarda üzerinde durduğum umca isimli damlayı kullanan var mı acaba? bağışıklık sistemini güçlendirip mikroplardan koruduğu söyleniyor. benim akrabam kullanıyor ve gerçekten faydasını gördüğünü söyledi. 1 yaşından sonraki bebeklerde kullanılıyormuş. bende şimdi oğluma başlayacağım. eğer kullananlar varsa tecrübelerinden faydalanmak isterm bende kullandığım zaman en kısa sürede yaşadıklarımı aktaracağım.
 • merhabalar
  bebekli evde temizlik genelde zordur. dağınıklık hiç bitmez,siz bir yerleri toplarken onlar dağıtır ama olsun güzelliği ordadır ve iyiki var evlatlarımız.
  ben oğlum olduğundan beri evde asla çamaşır suyu,onun gibi keskin kokan ürünler kullanmadım. bundan sonra da sanırım hiç kullanmayacağım. ev temizliğinde vazgeçilmezim beyaz sirke. inanın her şeye kullanabiliyorsunuz ve en sağlıklısı. bunun yanında evleri silerken e bebekten aldığım baby&me
  çok amaçlı yüzey temizleyicisini kullanıyorum.
  çamaşırları yıkarkende etimatik kullanıyorum ve yumuşatıcı yerine yine beyaz sirkeden koyuyorum. olabildiğince kimyasal ürünlerden uzak durmaya çalışıyorum.
  sevgiler
 • tuz lambaları, negatif iyon yayarlar. böylece, havanın nötrleşerek temizlenmesini sağlarlar. tuz lambası, "negatif iyon" yayarak iç mekanlardaki hava kalitesini arttırır. doğal bir negatif iyon jeneratörü olan bu lambalar gerçek anlamda "havanın vitamini"dirler.

  negatif iyonların faydaları
  stres, fiziksel, ruhsal yorgunluk, uykusuzluk, ağrılara iyi gelir.
  nezle, migren, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir, akciğerlerin kapasitesini yükseltir.
  canlılık, zindelik verir.
  bağışıklık sistemini güçlendirir.
  bebek ya da çocukların yanında fiziksel, ruhsal gelişim için temiz hava sağlar.
  işte verimi ve konsantrasyonu arttırır.

  yüksek enerji ve pozitif bir ruh hali için negatif iyon gereklidir. sağlığa faydaları nedeniyle birçok ülkede negatif iyon yayan cihazlar kullanılmaktadır. bunların çoğu insan yapımı makinelerdir. tuz lambaları bu cihazlara göre çok daha uygun fiyatlı, bakımı kolay, göze ve ruha hitap eden, 100 doğal bir alternatiftir.
  ben hep yatak odasında hem de bulunduğum odada tuz lambası kullanıyorum. gerçekten çok faydası var etkisini göstermeye başladığında anlayacaksınız.
  özellikle bebekler,astım,bronşit,nefes darlığı çekenler için çok işe yarıyor. annem astum hastası onun odasınada koyduk. siz de deneyin isterseniz inşallah faydasını görürsünüz.
  sevgiler
 • bazı bebeklerde çok sık rastlanır reflü. aslında büyüklerde mide yanması dediğimiz şey bebeklerde daha çok yaşanmaktadır ve genelde 1 yaşından sonra yok olur ama bazılarında devam edebilir bu yüzden doktor kontrolu şarttır.
  ben oğlumda bir süre yaşadım ve bunun geçmesi için bir kaç önlem aldım. yaşayacak olan ki inşallah kimse yaşamaz ama yine de bazen kaçınılmaz bir durum olduğu için paylaşmak istedim.
  baş kısmını sürekli vücudundan daha dik pozisyonda yatırdım. az az ama sık emzirdim. biberon zaten kullanmadım hiç ki damak yapısı bozuluyor diye emzikte kullanmadım ama reflüde bol tükürük ürettiği için faydalı olduğunu söyleyenler var.
  her emzirme sonrasında gazını çıkardım ve genelde hatta çoğu zaman sol yanına yatırdım. ve hepsinin faydasını gördüm çok şükür çok uzun sürmedi reflümüz.
  sevgiler
 • hanımlar merhaba
  her bebeğin cildi farklıdır ve her bez o bebeğe olacak diye kural yoktur. bebeğimiz daha doğmadan düşünürüz acaba hangi bezi tercih etsek diye. ben oğlum için ilk molfix almıştım fakat o oğlumda alerji kızarıklık yaptı kullanamadım. sleppy reklamlarında görmüştüm saf su ile dokunmuştur diye onu denedim ve hiçbir problem yaşamadım hala da onu kullanıyorum. hem fiyatı da gayet uygun cep yakmıyor hem de oğluma alerji yada kızarıklık pişik yapmıyor. islak mendil olarakta yine sleppy i kullanıyorum. her ikisinden de memnunum. sizin deneyimleriniz nedir bilmek isterim.
  sevgiler
 • merhabalar
  erkek anneleri için kaygı yapan bir konu da ne zaman sünnet ettirsem acaba iyileşmesi kolay mı acı çeker mi gibi sorulardır. erkekler için kaçınılmaz son olan sünnet bana göre ne kadar erken yapılırsa o kadar iyidir. ben oğlumu devlet hastanesinde yaptırdım sünnet. aslında daha 2 aylıkken yaptırcaktım ama yoğunluktan 11 aylıkken gün alabildim. zaten 1 yaşına kadar yaptırmazsanız 4 5 yaşına kadar yapmıyor doktorlar ki araştırdım travmalara neden olabiliyormuş çocukta.
  çok uzun sürmeyen bir ameliyatın sonunda narkozun etkisi geçince biraz sıkıntı başlıyor onun içinde zaten doktor fitil ağrı kesici iyileştirici krem veriyor ve o etkisini göstermeye başlayınca hiçbir problem kalmıyor. ben çok memnunum erken yaptırmış olmaktan. bence erkek anneleri sizde erken yaptırın bezin içinde çabuk iyileşiyor kısmı gerçekten doğru yaşadım gördüm.
  sevgiler
 • merhabalar
  ben doğada her şeyin bir amaç için yaratıldığına inanıyorum. hepsinin bir derde şifa bir şeye yaradığına eminim. kehribar da bunlardan biri. oğlumun dişleri daha 3 aylıkken kaşınmaya başladı. jelleri çok istemiyordum sürmek ve sürekli araştırma içindeydim. kehribar kolyeyi gördüm. araştırdım ki orjinal olmayanlarda var piyasada bazı arkadaşlara sordum ve verazeyn diye bir site var ordan aldım. çok erken diş çıkarmaya başladığımız için çözümü hızlı üretmeliydim. çünkü dişinden dolayı kulağı falan akmaya başlamıştı oğlumun. kehribar kolyeyi takıp etkisini göstermeye başladığından beri kulak akıntısı kalmadı, diş kaşınması minimuma indi ve şimdi 1 yaşını geçti 8 dişi var 2 tanesi de yolda hiç sıkıntı yaşamadık. yalnız kehribar kolyeyi kullanırken uyurken muhakkak çıkardım,onun farketmemesini sağladım takarken çekip kendine zarar verebilir diye ve her 15 günde bir akan çeşme suyunun altında 2 dk bekletiyorum. sanırım negatif enerjileri atıyor öyle oğlumdan topladığı. şimdi oğlum kolyeni takayım dediğimde başını eğiyor oda alıştı. kendi adıma herkese tavsiye ederim
  sevgiler
 • merhabalar..
  bebeklerde gaz sancısı en sık rastladığımız ve hepimizi çok üzen yoran bir durumdur aslında. ben çok şükür oğlumda bu durumu çok yaşamadım. doğduğu andan itibaren çok şeye dikkat ettim ihmal etmedim. her gün banyo yaptırdım oğlumu ve banyodan sonra mutlaka ayaklarına adaçayı (acı elma yağı olarakta bilinir) yağı uyguladım masaj yaparak ve vücuduna da çörek otu yağı sürdüm. bunun yanısıra jojoba yağı ve aynısefa yağı kullandım. özellikle adaçayı yağının çok faydasını gördüm. zaman zaman göbek bölgesine de sürdüm çok olmamak şartıyla. ve yemeklerimden kimyonu eksik etmedim. gaz yapacak yiyeceklerden uzak durdum, kurufasulye, soğan, sarımsak,kahve,çikolata,portakal gibi. ve sırtına ve karnına avuç içiyle saat yönünde masajlar yaptım. ayaklarıyla spor yapar gibi kaldırıp indirdim sağa sola oynattım narin bir şekilde. dar kıyafetler hiç giydirmesim oldukça geniş ve rahat kıyafet tercih ettim.yalnız bunların hepsini düzenli olarak yaptım ve bizde gaz sorunu hiç yaşanmadı çok şükür. bunlar benim yaptıklarım ve işe yaradıklarını gördüm. umarım sizlerde de işe yarar ve gaz sorunu yaşamazsınız..
  sevgiler
 • bebeklerde sarılığın birçok sebepleri olabiliyor. her bebek sarılık yaşıyor ama kimi çabuk atlatırken kimininki uzun sürebiliyor. ben oğlumda sarılığı uzun süre yaşayanlardanım. 45-50 gün kadar uğraştık sarılık için. erken farkedilmesi çok önemli. özellikle gözlerinden anlaşılıyor sarılığı çok dikkat etmek lazım. biz ilk olduğunu farkedip doktora gittiğimizde 3 gün ışık altında kaldık düştü ama birkaç gün içinde yeniden yükseldi. evde beşiğine bizde yaptık ışıklardan ama gözünü kapatmış olmak oğlumu çok rahatsız etti. daha sonra her iki güne bir sarılığına baktırmak zorunda kaldık. sınırı aşmadı çok şükür ama uzun sürdü. en son doktorun verdiği bir ilaçla düştü. bizdeki sarılık kan uyuşmazlığından olduğu için bu kadar uzun sürmüş. ilk bebeğim olduğu için cesaret edemedim belki ama her ne kadar hurafe koca karı icadı deselerde ben eskilerin sözüne hep itibar ederim. çünkü eskiden tıp ilerlemediği için allah onlara öyle yol açmıştır. sarı tülbent koymak, banyo suyuna altın atmak, şekerli su içermek gibi. ben artık geçmediğini farkedince şekerli su hariç diğerlerini denedim hiç zararını da görmedim. çok şükür hasar almadan kurtulduk. allah herkese yardım etsin inşallah.. sevgiler
 • hamilelik aslında kadınların yaşadığı en güzel duygu. elbette zorlukları var ama güzel olan şey zaten bu kadar zorluktan sonra yaşanan o harikulade koku değil mi?
  herkesin aslında hamilelikte yaşadıkları farklılık gösterir. ben kendi yaşadıklarımdan ve yaptıklarımdan bahsedeyim biraz. benim hamileliğim zor geçenlerden. sürekli mide bulantısı yaşadım ve kalp atışlarım hızlı olması bebeğimde de etki yaptı. süreç zor ve uzundu bende bu süreci olabildiğince minimum zorluklara indirmek için elimden geleni yaptım. mesela hiç normal tuz kullanmadım ki hala da kullanmıyorum. himalaya tuzu orjinal bütün her şeye o tuzdan kullandım, kansızlık sorunum vardı kalmadı, hamilelikten kaynaklı şişlik, ödem gibi sorunlar yaşamadım. tuz deyip geçmeyin gerçekten çok önemli araştırabilirsiniz. bol su tükettim, yanımda her zaman su şişeleriyle gezdim. vitamininin bol olduğunu faydasının çok fazla olduğunu bildiğim hurma tükettim, hem hac hurması hem de her yörede adı değişen trabzon hurmasından. zaten çok ağır kaldırmayın eğilirken dizlerinizle eğilin gibi şeyler söylememe gerek yok sanırım. mide bulantısı için sabahları kraker yedim, canınız istemese de zorlayıp 3 5 tane yiyebilirsiniz etkisi oluyor. dediğim gibi benim gebeliğim zordu doktorum doğumu kendisinin yaptıramayacağını söyledi çünkü bende sırt batması oluyor ve nefesim kesiliyordu. doğum esnasında bunların yaşanabileceğini söyledi ve her ikimizinde kalbi durabilirmiş öyle söylemişti.tabi o dönemlerde korkuyordum ama sürekli dikkat ediyor araştırıyordum. başka bir doktorla görüştük ve o yapabileceğini söyledi tüm kontrollerden sonra. beslenmeme dikkat ettiğim kendime ve bebeğime iyi baktığım için normalde 38 haftalık olan bebeğim gelişim yönünden 41. haftaya girmişti. doktor doğumun artık olması gerektiğini söyledi. her zaman normal doğumdan yana olan ben yaşadığım sıkıntılardan dolayı sezeryan oldum, uyuduğumda uyanmama riskim olduğu için epidural doğum yaptım. ama çok şükür hiçbir şey korktuğum gibi olmadı.aksine doğumdan sonra ertesi gün ayağa kalkabildim. çünkü biz hanımlar acıya yenilmeyi sevmeyiz biliyorsunuz. doğumdan sonra da aynı dikkati gösterdim. hamileliğimde de doğumdan sonra da mesela yediğim yeşillikleri sirkeli suyla yıkamadan yemedim. çiğ diye tabir edilen salam, sosis, sucuk, az pişmiş et asla yemedim. böyle şeylere dikkat etmek hem kendi sağlığımız hem de bebeğimiz için çok önemli. şimdi çocuğumu kucağıma aldığımdan beri yaşadığım tüm zorlu süreci unutuyor sadece onun kokusunu alıyorum. bazı hatırlayamadığım yada şuan anımsayamadığım durumlardaa olmuştur.merak ettiklerinizi sorarsanız elimden geldiği kadar cevaplayabilirim. yada sizin yaşadıklarınız bildikleriniz varsa anlatın ben de bilgi sahibi olayım.. sevgiler
 • tanışma anlamında olan ilk yazım olsun istedim. ben mehtap. alanya da yaşıyorum. bana göre ki herkesin evladı kendine göre elbet dünyalar tatlısı bir oğlum var.adı yağız enes. daha yeni 1 yaşına girdi. onunla hayat sanki yeniden başladı. onunla doğdum ve onunla yeniden büyüyorum sanki ve bu duygu tarif edilmez çok güzel. size hayatımda yaşadığım tecrübeleri etrafımda şahit olduğum hepimizin işine yarayacak bir çok konuya değinmek istiyorum. öğrenmenin yaşı yoktur elbet bende burdaki arkadaşların yazılarından yeni yeni deneyimler kazanacağıma inanıyorum. karşılıklı fikir alışverişlerine her zaman açığım.. şimdilik benden bu kadar takip etmek isteyen arkadaşlar için adreslerim mevcuttur. sevgilerimle