göğüs kalkanı nedir ne işe yararAnne ile bebeğin muhteşem bağ kurduğu ilk emzirmenin başladığı dönemde, göğüs ucu için kullanılan göğüs kalkanı annelerin en büyük kurtarıcısı. Hastane çantası hazırlanırken en son bırakılan göğüs kalkanları aslında en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden biri.

Göğüs kalkanı nedir, nasıl kullanılır, nasıl temizlenir gibi konuları merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız ayrıntılı rehberimize göz atabilirsiniz.


Göğüs Kalkanı Nedir?


Anne adaylarının en merak ettiği, yeni annelerin ise en fazla kafasını yoran konu emzirme oluyor. Özellikle sık sık emmek isteyen bebek nedeniyle oluşan göğüs ucu yaraları annelerin kabusu durumunda. Sütüm yetiyor mu, doyuyor mu, doğru emzirme pozisyonu hangisi gibi soruların yerini bir zaman sonra göğüs ucu yarası ile ilgili problemler almaya başlıyor. Bu nedenle önceden hazırlıklı olup, daha doğum yapmadan her anne adayının çantasında bir çift göğüs kalkanı olmak zorunda diyoruz.

Göğüs Kalkanı Nasıl Kullanılır?Özellikle yeni annelerin nasıl kullanıldığını öğrenmek temelde iki amacı olan göğüs kalkanın işinize nasıl yarayacağını şu şekilde açıklayabiliriz:

Göğüs kalkanı kutusunda ortalama 6 parça yer alıyor. 2 adet havalandırmalı göğüs kalkanı ile 2 adet havalandırmasız göğüs kalkanı yanı sıra 2 adet de ultra yumuşak destek yastıkçığı mevcut. Havalandırmasız göğüs kalkanı, emzirme dışında akan sütü biriktirmeye yönelik kullanılırken; delikli ve havalandırmalı göğüs kalkanı ise meme uçlarının tahriş olmamasını sağlıyor. Eğer daha önceden tahriş olmuş, çatlamış ya da kanamalı bir meme başı varsa da göğüz kalkanı rahatlıkla kullanılabilir. Islak ve çatlak olan meme başı, kıyafete yapışmayacağı ve hava alabileceği için daha kısa sürede iyileşmez gözlenecektir.

Özetle emzirme dışı gelen sütün ziyan olmaması ve sütü hijyenik bir ortamda da biriktirebilme olanağı sağlayan kaliteli bir göğüs kalkanı oluyor. Tabii ki ucu sürekli ıslak kaldığı için tahriş olan meme uçlarının da hava almasını ve yara olmamasını sağlıyor.

Göğüs Kalkanı Nasıl Temizlenir?İster havalı göğüs kalkanı olsun, ister havasız, nemli bir ortamda bakterilerin üremesi çok sık görülen bir durum olduğundan her kullanım sonrası göğüs kalkanı temizlenmelidir. Eğer kaliteli bir göğüs kalkanı kullanıyorsanız, kaynar su içerisinde 10 dakika bekletebilirsiniz.
Bunun dışında son dönemlerde özellikle biberon, mama kaşığı gibi maddeleri sıcak buhar yardımı ile temizleyen sterilizatör makineleri kullanılmaktadır. Belirli bir süre içerisinde, içindeki suyu çok sıcak buhar haline getiren bu makineler, üst katmanda yer alan önceden yıkanmış maddeleri buhar ile bakterilerinden arındırır. Yapılan araştırmalara göre sterilizatör kullanmanın, eşyalar üzerinde %99'a kadar bakteri yok edici özelliği olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle sıcak su ile erimeyen ya da yamulmayan, kaliteli bir göğüs kalkanı almanız temizliği açısından da hijyenik ve sağlıklı sonuçlar doğurur.

Göğüs Kalkanı FiyatlarıAnne adayları doğum çantasını hazırlarken; yeni anneler ise süt sızıntısı ya da meme başı tahrişleri ile karşılaştığında göğüs kalkanına ihtiyaç duyarlar. Bu aşama en merak edilen bir başka konu da göğüs kalkanı fiyatları olmaktadır. Farklı markaların, farklı özelliklerine ve adet sayısına göre değişen fiyatlar hem eczanede hem de internetteki e-ticaret sitelerinde karşımıza çıkıyor.
Genellikl Philips Avent, Mamajoo, MyCey, Chicco ve Medela gibi ünlü markaların göğüs kalkanları fiyatları da değişiklik gösteriyor. Kargo ücreti ve beklemek ile uğraşmak istemezseniz, size en yakın eczaneden dilediğiniz gibi bir göğüs kalkanı satın alabilirsiniz. Ancak zamanınız varsa ve nispeten daha bütçe dostu bir göğüs kalkanı satın almak isterseniz, internet üzerinde farklı markaların fiyatları 30 ila 65 TL arasında değişmektedir.
Benzer Konular
 

Süt artırıcı, besleyici bir diyet arayışında olan çiçeği burnunda anneler. İşte anne sütünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış besinler.

 

Gümüş göğüs kapağı kullanımına dair aklınıza takılan ne varsa.

 

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.

 

Emzirmek, bazı yeni anneler için, özellikle meme ucu çatlaklarının ağrısı ile zorlu bir deneyime dönüşebilir. Umutsuzluğa kapılmayın: İşte bu durumu önlemek ve çatlakları gidermek için etkili yöntemler.