X

Çocukların Geleceğini Yıkan 6 Ebeveyn Hatası


 • Ebeveyn Hataları


  Her ebeveyn çocuğunu yetiştirirken mükemmel olmak ister. Ancak bazı ebeveyn hataları çocukların geleceğini oldukça olumsuz yönde etkiliyor.

  Çoğu zaman farkında olmadan yapılan ebeveyn hataları nedeniyle çocuklar büyüdüğünde kendini net bir şekilde ifade edemeyen bireyler haline dönüşür. Bu nedenle çocukların yetiştirilmesinde tercih edilen yöntemlerin araştırılması oldukça önemlidir. Günümüzde çocuk yetiştirirken ebeveynlerin yaptığı hatalar ve çocuklarda yol açtığı sorunlar başlıca şu şekilde;

  1- Başkalarının Önünde Cezalandırmak  Bazı anlarda ebeveynler çocuklarına kızar, bağırır ve hatta cezalandırır. Normal gibi görünen bu davranışlar başkalarının önünde yapıldığında çocuklarda kalıcı hasarlara neden olur. Çocuklar küçük yaşlarda etraftaki insanların görüşlerini önemsediklerinden kalabalık ortamlarda ceza aldıklarında öz güven sorunu yaşamaya başlarlar.

  2- Kendi Ebeveynlerinin Yaptığı Hataları Tekrarlamak  Çocukluk dönemin yaşanan olaylar bireylerde iyi ya da kötü iz bırakır. Bu olaylar aslında ileride nasıl bir ebeveyn olacağımız hakkında bilgiler verir. Ancak kendi anne babalarımızın hataları tekrarlamaktan ziyade olaylardan ders çıkarmak gerekir. Örneğin; çocuk yaşta maruz kaldığınız fiziksel cezayı kendi çocuğunuza da uygulamanız oldukça yanlış bir davranıştır. Geçmişten günümüze uzanan bu döngüyü kırmaya çalışmalı ve aynı hataları yapmamalısınız.

  3- İlgisiz Ebeveyn Olmak  Çocukların yetiştirilmesinde ebeveynlerin yaptığı hataların bir diğeri de ilgisizliktir. Bazı anne – babalar çocuğu şımarmasın diye ilgisiz kalırken, bazıları ilgisizliğinin farkında bile değildir. Ebeveynlerini taklit ederek kişiliklerini oluşturmaya başlayan çocuklar, sevgi görmediğinde ve fikirleri dinlenmediğinde çevresindeki diğer bireylere aynı şekilde davranması muhtemeldir. Bu nedenle ilgisiz ebeveynlerin çocukları ileriki yaşlarında başkalarına güvenmek, arkadaş edinmek ve aile kurmakta zorluk çekebilmektedir.

  4- Kötü Alışkanlıklar  Anne babalar çocukları için rol model olduğundan kötü alışkanlıklarına ekstra dikkat etmesi gerekir. Örneğin; sigara ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklara sahip ebeveynlerin çocuklarının da ileride bu alışkanlıkları edinmesi olasılığının yüksek olduğu düşünülmektedir. Aynı şekilde düzenli spor yapan ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyen ebeveynlerin çocukları da aynı yolda ilerlemektedir. Günümüz sorunlarından birisi olan obezite de göz önünde bulundurulduğunda ebeveynlerin yeme alışkanlıklarını gözden geçirmesi önemlidir. Sağlıklı beslenme tarzına sahip olan kadınların çocuklarında obezite riski %75 daha düşüktür. Aynı zamanda çocuğuyla çok oyun oynayan babalar sayesinde bu risk %30 daha az görülür.

  5- Fazla Müsemma Göstermek


  Kendi çocukluk döneminizde yaşadığınız olaylar nedeniyle kendi ebeveynlerinizin yöntemlerinden tamamen kaçınabilirsiniz. Örneğin; çok tutucu bir ailede yetişen bireyler, kendi çocuklarını özgür bırakmak ister. Bu özgürlük kontrol edilemediğinde çocuklar ebeveynlerine ihtiyaç duymayan bireyler haline dönüşebilmektedir.

  6- Çocukların Güvenini Sarsmak  Özellikle çocukların güvenini kaybetmek çok kolaydır. Ebeveynler kontrollerini kaybederek çocuklarını korkuttuğunda onların güveni sarsılır. Bu ebeveynler ve çocuk arasındaki duygusal başların zedelenmesine neden olabileceği gibi kendini güvende hissetmemesine de neden olmaktadır. Sadece anne ve babalar için değil çevredeki diğer insanlarla da çocuğu korkutmak ileriki yaşlarında güven problemi yaşamalarına neden olacaktır.

  Çocuklarınızın geleceğini olumsuz etkileyen ebeveyn hatalarından kaçınarak çocuklarınıza güzel bir gelecek sunabilirsiniz.