Bu soru işe başvuru sürecinde anne baba olan her bireyin aklına gelip cevabını merak ettiği bir sorudur. Aslında ilk başta iş hayatı profesyonel bir hayat olduğu için kişinin özel hayatının bir önemi olmaması gerekir. Ancak maalesef gerçekte olan durum bu değildir. Bu yüzden de bu sorunun net bir cevabı yoktur. İşvereninizin çocuğunuzun olup olmamasını bilmesi sizin durumunuza bağlı olarak değişir. Buna göre aşağıdaki yazıyı inceleyerek sizin için hangi seçeneğinin daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Pek çok aday için CV hazırlama süreci sancılı ve zor geçer. Eğer bir de ebeveyn rolüne sahipseniz CV hazırlarken birçok belirsizliklerle karşılaşırsınız. Bu belirsizliklerden en önemlisi de başvuru sırasında çocuğunuzun olduğundan bahsedip bahsetmemektir. Bu sorunun cevabı sizin cinsiyetinizden tutun da başvurduğunuz şirketin profiline göre değişiklik gösterir. Eğer siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki durumlardan hangisinin sizin için daha iyi olduğunu tespit ederek sorunuzun cevabını alabilirsiniz.


Çocuğunuzun Olup Olmadığını İşverene Söylemek Yasal Bir Zorunluluk Mu? Yanıtı Etkileyen Faktörlerbebekli


Sorunuzu cevaplamadan önce işyerinin size böyle bir soru yöneltmesinin yasal olup olmamasından bahsetmeliyiz. Bir işe başvururken özel hayatınızdan bahsetmek zorunda değilsiniz. İşverenin sizin özel hayatınızı öğrenmek için sorduğu soruların yasal bir gerekçesi yoktur ancak tüm başvuru süresince deneyim ve yeteneklerden sonra en çok özel hayattan bahsetmek durumunda kalınır. Ancak yine de rahat hissetmediğiniz her durum için bu bilgilerden bahsetmenizi zorunlu kılan yasal bir zorunluluk olmadığını bilmelisiniz.

Yukarıda da değinildiği gibi bu sorunun cevabı sizin maruz kaldığınız dış faktörlere ve iç faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Başvuru Sahibi Ebeveynin Cinsiyetibaşvuru


Modern bir çağda yaşasak da hala üstesinden gelinemeyen toplumsal sorunlarımız mevcuttur. Bunlardan en önemlisi de cinsiyet ayrımcılığıdır. Her ne kadar bir çocuk yetiştirme sürecinde kadın ve erkeğin eşit sorumluluğa sahip olduğu düşünülse de toplumdaki genel yargıya göre çocuğa anne bakmalıdır. Bu nedenle de erkek adayların bir işe başvururken baba olup olmadıklarını söylemek onların işe alımını olumsuz etkilemez. Bir de toplum tarafından atanan aileyi geçindirme rolü de olduğu için erkek adayların işe başvururken çocuklarının olduğundan bahsetmesi onun işe alınmamasına bir etkisi olmaz. Hatta iş için ideal bir adaysa daha yüksek bir maaş bile teklif edilir.
Kadınlarda ise bu durum çok farklıdır. İşverenler anne olan adaylarını işe alırken biraz daha çekimser davranmaktadır çünkü onların hem daha az verimli çalışacaklarını hem de daha fazla izne ihtiyaç duyacaklarını düşünürler. Ancak çalışan pek çok anne için durum böyle değildir. İş ve özel hayatını düzenlemeyi bilen her anne işinde gayet de verimli ve düzenli çalışır. Eğer siz de kendinizde bu potansiyeli görebiliyorsanız işe başvururken çocuklarınızdan bahsedebilirsiniz. Ancak çocuklarınıza karşı fazla düşünceli ve hassassanız bu durumu işveren bildirmemek sizin işe alımınız için daha iyi olacaktır.

Başvurduğunuz İşyerinin Profili


Bir CV oluştururken en önemli kıstaslardan biri başvurulan şirketin nasıl bir profile sahip olduğudur. Eğer daha muhafazakâr ve geleneksel bir şirkete başvuruyorsanız ve bir de kadınsanız işe başvururken çocuğunuz olduğundan bahsetmemek sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bu profildeki bir şirket sizin sürekli çocuklarınız için izin alacağınızı veya verimli bir çalışan olmayacağınızı düşünebilir. Ancak erkek bir adayın baba olup olmaması bu şirketler için pek bir etkiye sahip değildir.
Eğer başvurduğunuz şirket kurumsal veya küresel bir şirket ise çocuğa sahip olup olmadığını bu şirketler için önemli değildir. Çünkü gelişmiş bir yapıya sahip olmalarından ötürü her şeyi tüzüğe göre uygularlar. Hatta sizin için kreş, anaokulu gibi kurumlardan promosyonlar alarak çocuklarınızın daha uyguna eğitim almasını sağlayabilirler. Bu nedenle bu profildeki bir şirkete başvuracaksanız eğer çocuğunuzun olduğundan bahsedebilirsiniz.

İşinizin Tam Zamanlı Olup Olmaması


Başvuru yaptığınız iş eğer yarı zamanlı veya serbest zamanlı ise çocuğunuz olduğundan bahsedebilirsiniz. Böylece işverenininiz sizin yükümlülüklerinizi bilebilir ve çalışma saatlerinizi ona göre ayarlar.
Eğer başvurduğunuz iş tam zamanlı bir iş ise çocuğunuz olduğundan bahsetmeyebilirsiniz. Özellikle de çocuğunuz ile ilgili özel bir durum yoksa ve bu durum size mesai saatleri içerisinde bir engel oluşturmayacaksa çocuk sahibi olduğunuzu söylemenize gerek yoktur.

İş Hayatınızda Boşlukların Olması


Eskinin aksine günümüz dünyasında bir annenin hamilelik iznine ayrılıp çocuğunu büyütmek için kariyerine ara vermesi normal karşılanan bir durumdur. Bu nedenle eğer çocuğunuzun gelişimi nedeniyle kariyerinize ara verip geri işe dönmeye karar verdiyseniz işe başvururken çocuğunuz olduğundan bahsedebilirsiniz. Böylece işverene CV’nizdeki kariyer boşluklarının nedenini de açıklayarak daha güvenilir bir profil çizmiş olursunuz.

Ebeveyn Olmanın İş Hayatına Olan Olumlu Etkisiiş


Pek çok kişi anne baba olmanın iş hayatını olumsuz etkilediğini düşünür. Özellikle bu düşünce kadın çalışan için yoğunlaşmakta ve onları anne olmak ve kariyer yapmak arasında bir tercihe zorlamaktadır. Ancak gerçek şu ki anne olmak, çalışan bir kadını olumsuz etkilemekten çok olumlu etkiler. Tabi bu olumlu etkiler sadece anne rolü için değil baba rolü için de geçerlidir. Bu olumlu etkiler olarak ebeveynlerin iletişim becerilerinin gelişmesi, problem çözme yeteneklerinin artması, zaman yönetimi, organizasyon becerilerinin gelişmesi, insan ilişkileri ve finansal yönetimlerinin gelişmesi, sabır ve müzakere gücünün artması gibi özelliklerden bahsedilebilir.
Yukarıda sıralanan ve ebeveynlik sayesinde gelişen bu özellikler ise işverenlerin adaylarda aradığı en önemli özelliklerdendir. Bu nedenle siz de bir işe başvururken çocuk sahibi olduğunuzu söyleyerek bu yeteneklere sahip olduğunuzu işverene gösterebilirsiniz.

Sonuç olarak, ebeveynlerin bir işe başvururken çocuklarının olup olmadığını işverenlere söylemek gibi yasal bir zorunlulukları yoktur. Ancak bu bilginin adayları ne zaman olumlu ne zaman olumsuz etkilediğini değişkenlik göstermektedir. Eğer siz de bu konuda kararsızsanız yukarıdaki durumları inceleyerek kendinize en uygun olan cevabı seçebilirsiniz.
Benzer Konular