X

Anne Sütü İçeriği Nasıl? Hangi Vitaminler Var?

 • Anne sütü içeriği oldukça zengindir. Yenidoğan bebeğin beslenmesi ve bağışıklık sisteminin korunmasını sağlayacak nitelikte besin bileşimini içermektedir. Anne sütü içeriğinde sayısız vitamin ve mineral barındırır.

  Anne sütü içeriği nasıl?
  Anne sütü içeriği nasıl?  Anne sütünün içeriğindeki bileşenler şunlardır:

  1. Protein: 100 ml’de 0.7-1,6 mg protein vardır. Anne sütünün içindeki proteinler dengeli ve sindirimi daha kolaydır. Bu bebeğin tüm protein ihtiyacını karşılarken, bebeğin olgunlaşmamış böbreğini protein atıkları ile yüklenmeden korur.
  2. Yağ: %3,5-4.5 yağ içerir. Anne sütünde doymamış yağ asidi oranı fazladır. Doymamış yağ asitleri beyin ve göz gelişimi için önemli role sahiptir. İnsan beyni büyük oranda yağdan oluşur. İlk bir yılda vücuda göre hızla büyür ve bir yaşında doğuma göre 3 kat artış gösterir. Erken dönemde beyin gelişimi ve fonksiyonu için yeterli miktarda yağ asitleri gereklidir.
  3. Karbonhidrat: Anne sütünde karbonhidratların çoğunluğunu laktoz oluşturmaktadır. Laktoz; kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin emilimini artırır.
  4. Vitaminler: Anne sütünün içinde D vitamini hariç bebeğin büyüme ve gelişimi için gerekli tüm vitaminler vardır. Anne sütündeki vitamin miktarı annenin vitamin alımından ve beslenme durumundan etkilenir
  5. Mineraller: Anne sütü içeriğindeki mineraller: demir, bakır, çinko, magnezyum, krom ve selenyumdur.
  6. İmmünoglobuller (Antikorlar): Anne sütünün içeriğine bakıldığında bolca antikor gözlemlenmiştir. Bu antikorlar gebelik süresince meme bezlerine ulaşır. Meme dokusunda iken ürettikleri sIgA süt aracılığı ile bebeğe geçerek mikroorganizmalara karşı bebeği korurlar
  7. Kök hücreler: Anne sütünde çok şaşırtıcı bir şekilde kök hücrelerin de bulunduğu gözlemlenmiştir.

  kaynak  Biliyor muydunuz?

  Yapılan bilimsel araştırmalarda anne sütünün içeriğinin bebeğin cinsiyetine göre değiştiği saptanmıştır. Anne sütünün içindekiler erkek ve kız bebeğin farklı fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için farklılık gösteriyor. KAYNAK

  Ayrıca, anne sütü içeriği bebeğin büyüme evrelerindeki ihtiyacına göre değişmekte ve bebeğin hangi dönemde hangi besine ihtiyacı varsa sütün bileşenleri de bu döneme göre farklılık göstermektedir.


  Anne sütünün hem bebeğe hem de anneye sayısız faydası bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Anne Sütünün Faydaları başlığına bakabilirsiniz.