X

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası ve Belirtileri


 • Bebeklerde diş çıkarma  Ebeveynlerin en çok heyecan ve telaş yaşadığı süreçlerden biri olan bebeklerde diş çıkarma dönemi hakkında A'dan Z'ye bilmeniz gerekenleri bu rehberde bir araya getirdik.


  Bebeğinizin diş çıkardığını bir takım diş çıkarma belirtileri ve bebeğinizde fark ettiğiniz bazı huzursuzlukların ortaya çıkmasıyla anlayabilirsiniz.

  Sevgili ebeveynler, bebekler diş çıkarma döneminde oldukça huzursuz olabilirler. Diş ağrısı yaşıyor olabilirler. Hatta bu ağrı kulaklarına vurabilir. Baş ağrısına da dönüşebilir. Siz de yetişkinler olarak ağrınız olduğu zamanlarda ne kadar rahatsız hissettiğinizi hatırlayın.

  Bebeğiniz konuşamıyor ki kendini ifade etsin, sizinle iletişim kurmak ve acısını anlatmak için yapabileceği tek bir şey var o da ağlamak. Unutmayın, bebeklerin ağlaması sizinle iletişim kurmak içindir. Bebeğinizi anlamaya çalışın, ona zaman verin, acısını hafifletecek çözümler sunun.

  Lütfen bu konuda bebeğinize zaman tanıyın.

  Özellikle bu dönemde bebeğinize daha fazla ilgi ve özen göstermelisiniz. Diş çıkarma sürecinde olabilecekler konusunda bilgilenirseniz, bebeğinizin bu süreci daha kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz.

  Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri  bebeklerde diş çıkarma belirtileri  Bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım diye aklınızdan geçiriyorsanız bebeğinizde diş çıkarma belirtilerin olup olmadığını gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

  İşte bebeklerde dış çıkarma belirtileri şunlardır:


  • Ağız sulanması ve salya salgısının fazlalaşması
  • Kuru öksürük
  • Uyku isteksizliği, uyuyamama ve uyku düzensizliği
  • Huzursuzluk
  • İştah Kaybı
  • Elini sürekli ağzına götürerek parmaklarını çiğnemesi
  • Bulduğu nesneleri sürekli ağzına götürmesi ve bu nesneleri çiğnemeye çalışması
  • Yanakların kızarması
  • Şişmiş ve kızarmış diş etleri
  • Sürekli olarak ağlama


  Önemli Hatırlatma:

  Ateş ve ishal diş çıkarma belirtisi değildir.

  Halk arasında yaygın bir şekilde ateş ve ishalin diş çıkarma belirtisi olduğu gibi yanlış bir kanı oluşmuştur.


  Diş çıkarma döneminde özellikle bebekler buldukları her nesneyi ağızlarına götürürler, parmakları neredeyse hep ağızlarındadır.

  Bu nesnelerin hijyenik olmamasından kaynaklı enfeksiyon, mikrop kapma vb. gibi nedenler ateşe ve ishale yol açabilir. Bu gibi durumlar diş çıkarma döneminde artış gösterdiği için sanki diş çıkarma dönemi ateş ve ishale yol açıyormuş gibi yanlış bir inanış oluşmuştur.

  Diş çıkarma ateşe ve ishale yol açmaz.

  Bebeğinizde/çocuğunuzda ateş ve ishal varsa bu durumu derhal doktorunuza bildirmelisiniz.


  Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası  bebeklerde diş çıkarma sırası  Bebeklerde dişlerin erken ya da geç çıkması genellikle ailevi bir özelliktir. Sağlıklı çocuklarda ilk dişin çıkması 16 aya kadar gecikebiliyor olsa da, bebeklerde diş çıkarma sırası yaygın olarak ağzın alt orta kısmında iki ve sonrasında ise üst merkezde iki diş şeklinde görülmektedir.

  Düzenli bir şekilde bebeklerde diş çıkarma sırası incelendiğinde belirli aylık periyotlar ile dişlerin çıkmaya başladığı görülmektedir. Bu kapsamda sırası ile
  Dişler öncelikle önden arkaya doğru sonra da aşağıdan yukarıya doğru çıkarak sayısını tamamlar.
  6-10 aylık dönem aralığında ağzın alt orta(ön) kısmında iki adet diş çıkar.
  8-12 ay aralığındaki dönemde üst merkezde orta(ön) iki diş çıkışı görülür.
  Genellikle 10-16 aylık dönemde alt kısımda yan taraflarda kesici dişler çıkmaya başlamaktadır.

  Bebekler Diş Çıkarmaya Ne Zaman Başlar?  bebeklerin diş çıkarmaya başlama zamanı  Temel olarak bebekler diş çıkarmaya ne zaman başlar sorusu da ebeveynlerin en çok merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Bebeklerin birçoğu ilk defa diş çıkardığında 6 aylık dönemde bulunmaktadır. Ancak bazı bebeklerde erken dönemde diş çıkarma gibi bir durum ile karşılaşılması da mümkündür. Bu dönemde bazı bebeklerde, 3 aylıkken de diş çıkmaya başlayabilir. Bu kapsamda 12 aylık sürece kadar çok hızlı bir şekilde 20 adet süt dişi tamamlanabilir.
  Normal koşullarda ise diş çıkarma dönemi 6 aylıkken başlamak üzere 30 aylık döneme kadar devam edebilir. Süt dişleri ağız içerisinde belirtilen sırayla çıkmaya başladıktan sonra bu süreç özel olarak süt dişlenmesi dönemi olarak da adlandırılır. İfade edildiği şekilde bireysel özellikler, genetik özellikler, tiroit hormonu düzensizliği gibi durumlara bağlı olarak ilk dişin çıkması 16 ay gibi bir zamana kadar gecikebilir.

  Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Kadar Sürer?  bebeklerde diş çıkarma ne kadar süresi  Bahsedildiği şekilde diş çıkarma dönemi en erken 3 ay ve genellikle 6 aylık süreçte başlamak üzere 30 aya kadar uzayabilir. Bu durumda en kısa süreçte 20 adet süt dişinin tamamlanması için 9 ay, normal süreçte ise 24 ay gibi bir sürecin yani 2 yıl sürecin tamamlanması gerekebilir.