X

Gümüş Göğüs Kapağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Temizlenir?


 • Gümüş Göğüs Kapağı Ne İşe Yarar?  Emziren annelerin en büyük kurtarıcısı, hastane çantalarının olmazsa olmazı, hamile olan arkadaşa alınabilecek en güzel hediyelerden biri de gümüş göğüs kapağı olabilir.

  Herkesin hakkında pek çok şey söylediği ünlü gümüş göğüs kapakları ne işe yarar, nasıl kullanılır, nereden ortaya çıkmış ve nasıl temizlenir sorularını ayrıntılarıyla yanıtlıyoruz.


  Gümüş Göğüs Kapakları Ne İşe Yarar?  Gümüş Göğüs Kapağı Ne İşe Yarar?


  Günümüzde takı olarak kullandığımız gümüş aslında yüzyıllardır tıpta kullanılan bir elementtir. Gümüşün tamamen antibakteriyel, yara iyileştirici doğal yapısı, gümüş göğüs kapakları ne işe yarar diye merak eden yeni anneler için cevap niteliğinde. Öyle ki tarihte gümüş, Roma'da ve Antik Yunan'da başka sıvıları depolamaya yarayan kaplarda dezenfektan olarak kullanılmış. Hatta kavanozların içerisine konulan gümüş sikke, sıvıların hijyenik şekilde korunmasında kullanılıyormuş.
  Hijyen denildiği anda akla ilk gelen gümüş madeninin dikkati en fazla çektiği olay ise Almanya'da yaşanmış. 1834 yılında Alman bir çocuk doktoru olan Crede, yeni doğanların gözlerinde doğum sonrası oluşan bir enfeksiyona karşı %1 gümüş nitrat solüsyonu kullanmış ve başarılı sonuçlar almış.
  Bu denli önemli olan gümüşün, göğüs yaraları konusunda kullanılması sizce de oldukça güvenilir gelmiyor mu? Üstelik bu kapakların yıllarca kullanılması da cabası. Diğer göğüs kalkanları gibi bir kaç ay kullanıldığında eskime ya da yıpranma gibi sonuçlar meydana gelmiyor. İkinci, üçüncü hatta dördüncü çocuğunuzda dahi azalmayan gümüş etkisinin tadını çıkarabilirsiniz.

  Gümüş Göğüs Kapağı Fiyatları


  Günümüzde çeşitli markalara ait gümüş göğüs kapağı bulabilirsiniz. Gümüş göğüs kapağı fiyatları için aşağıdaki linklere bir göz atabilirsiniz:

  N11

  Gümüş Göğüs Kapağı
  Hepsiburada

  Gümüş Göğüs Kapağı

  Gümüş Göğüs Kapağı Nasıl Kullanılır?  Gümüş Göğüs Kapağı Nasıl Kullanılır?  Doğumdan hemen sonra dahi gümüş göğüs kapağı kullanımı önem arz eden bir konudur. Emzirme ya da sürekli akan süt ile nemli kalan göğüs uçları zamanla çatlar, tahriş olur ve hatta iyileşmezse kanamaya bile neden olabilir. Bu nedenle sadece doğum sonrası değil, doğuma iki hafta kala dahi kullanmaya başlamanız önerilir.

  Oldukça hafif yapılı ve ince olan gümüş göğüs kapakları, emzirme sonrasında direkt meme ucuna kapatılabilir. Gündüz olduğu gibi gece de kullanılabilen bu kapaklar aynı zamanda göğüs pedleri ile de kullanılabilmesi ile kolaylık sağlamaktadır. Göğüs kapağı kapatılan meme uçlarına sonradan göğüs pedi yerleştirebilir ve üzerine sütyen giyebilirsiniz.

  Normalde göğüs ucu çatlakları için kullandığınız krem ya da losyonu bebeğinizi emzirmeden önce temizlemeniz gerek değil mi? Acıkan ve birden sürekli ağlayan bebeğiniz karşısında göğüs uçlarını temizlemeye çalışırkenki süre anneler için adeta hiç bitmeyecek gibi gelir.
  Artık bu durum son gümüş göğüs kapakları ile son buluyor. Daha öncesinde kapattığınız göğüslerinizi emzirme öncesinde temizlemenize gerek kalmayacak. Çıkarın kapakları ve direkt emzirmeye başlayın. Emzirme bitince yeniden kapakları göğüs ucuna takabilirsiniz.

  Gümüş Göğüs Kapağı Nasıl Temizlenir?  Gümüş göğüs kapağı nasıl temizlenir


  Özel bir madenden yapılan kapaklar için merak edilen konuların başında gümüş göğüs kapakları nasıl temizlenir sorusu geliyor. Peki bu konuda bir şey yapmana gerek olmadığını söylesek? Kulağa çok şaşırtıcı gelse de, bu bilgi kesinlikle doğru.

  Yapısı gereği gerçek bir dezenfektan olan gümüş kapaklar kendilerini temizleme özelliğine sahip. Bu nedenle bilinen göğüs kalkanları gibi sıcak suda kaynatmaya ya da yüksek ısılarda buharla temizlemeye ihtiyaç duymuyor. Sadece temiz bir bezle içerisinde kalan süt kalıntılarını almanız yeterli.
  Temizlik gerektirmemesine rağmen bazı annelerin hijyen takıntısı bu noktada da açığa çıkabiliyor. Eğer siz de gümüş göğüs kapaklarınızı mutlak temizlemek zorunda hissediyorsanız, ayda bir kez saf su ve karbonat ile ovalamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında sterilizatör ya da bulaşık makinesi gibi araç-gereçler temizlenmesi önerilmiyor.
  Piyasada pek çok gümüş göğüs kapağı satan mağaza yer alıyor. Bu ömürlük kullanım sunan ürünün fiyatı 190 TL ile 230 TL arasında değişiyor. Kulağa ilk etapta pahalı gibi gelse de, yıllarca kullanılabilmesi ve gümüşün etkisini kaybetmemesi adına fiyatına değer!
 • gümüşün iyileştirici etkisinden yola çıkılarak yapılmış, göğüs ucu çatlaklarını tertemiz şıp diye geçiren göğüs kapakları.

  bebeğiniz emmediği zamanlarda göğsünüzde bekletiyorsunuz bu gümüş göğüs kapaklarını. 1 hafta gibi kısa bir zamanda geçmişti benim göğüs ucu çatlaklarım. bir kaç marka üretiyor. ben araştırıp en uygun fiyatlısını aldım, gayet de memnun kaldım. önemli olan saf gümüş olması bence. dediğim gibi, kapaklar gümüşün iyileştirici etkisinden yola çıkılarak yapılmış.

  detaylı inceleme yazısı için şu başlığa bakabilirsiniz. (bkz: silvernurse gümüş göğüs kapağı kullananlar)

  gümüş göğüs kapakları
  gümüş göğüs kapakları

 • ben de silvernurse kullandım ve çok memnun kaldım dediğiniz gibi bir haftaya etki ediyor :) süper :)