X

iburamin Cold Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, İçeriği, Yan Etkileri


  • iburamin cold nedir


    İltihap giderici olarak bilinen, ibuprofen steroid (non-steroid antiinflamatuvar) olmayan ilaçlar arasında yer alan iburamin Cold, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gelin detaylarıyla öğrenelim.


    iburamin Cold Nedir?


    İburamin Cold kısaca; Burun akıntısı, soğuk algınlığı, hapşırık, ateş, gözde yaşarma ve grip gibi sorunları tedavi eden antihistaminik grubu bir ilaçtır. Diğer bir deyişle, üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. 12'li ve 24'lü olmak üzere tabletler halinde eczanelerde satılır.

    İburamin Cold Ne İşe Yarar?



    iburamin cold ne işe yarar


    İburamin Cold içeriğinde ana etken maddesi olarak ibuprofen, klorfeniramin maleat ve psödoefedrin hidroklorür bulunur ve iburamin Cold ne işe yarar ne için kullanılır sorusuna kısaca; soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren belirtilerin giderilmesinde kullanılır diyebiliriz.

    İçeriğindeki ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinen iltihap sökücü maddedir.

    Psödoefedrin ise burun ve sinüs boşluklarında oluşan birikimi gideren dekonjestan bir madde olarak tanınır. Ayrıca klorfeniramin maleat ise vücutta oluşan histaminiyi (alerjik reaksiyon) doğal yollardan azaltan, antihistaminik bir maddedir.

    Bunların dışında diğer yardımcı maddeler olarak ise laktoz monohidrat, karmin, hipromelloz gibi yapılar vardır. Tüm bu etken maddelere bakıldığında, hızlı bir ağrı kesici özellik sunduğu görülebilir.

    Genel olarak İburamin Cold aşağıdaki hastalıklarda tedaviye yardımcı olma amacıyla kullanılır:

    -Grip ve sinüzit gibi hastalıkların iyileştirilmesi,
    -Soğuk algınlığının tedavisi,
    -Burun tıkanıklığı ve akıntısının giderilmesi,
    -Ateş ve ağrıların azaltılması,
    -İltihap giderici özellik sunması,
    -Boğaz hastalıkları ile ağrılarının giderilmesi,
    -Baş ağrılarının iyileştirilmesi,
    -Alerjik nezle ve saman nezlesi durumlarının iyileştirilmesi,
    -Kulak, burun ve boğaz iltihabının tedavi edilmesi,
    -Farenjit (yutak iltihabı) ve soluk borusu iltihabının tedavi edilmesi,
    -Ödem ve vücutta kırgınlık şikayetlerinin azaltılması.

    İburamin Cold Nasıl Kullanılır?



    iburamin cold nasıl kullanılır


    İburamin Cold'un kullanımı için mutlaka uzman bir doktor tavsiyesi takip edilmelidir. Prospektüs bilgilerinde yazan iburamin Cold kullanımı 4 ila 6 saatte bir tablet alınması yönündedir. Gün içerisinde maksimum 6 tablet alınabilir.

    İburamin Cold sadece oral yolla (ağız) kullanılır. Alınan tablet, bol su ile birlikte tüketilmelidir. Tedavi süresi, aksi doktor tarafından önerilmedikçe en fazla 5 gündür. Bu süre içerisinde bir fayda görülmediyse yeniden doktora başvurulmalıdır.

    iburamin Cold Kaç Yaş İçin Kullanılır?



    İburamin Cold prospektüs bilgisinde 12 yaş ve altı çocukların kullanımı için uygun olmadığı yazmaktadır. Bu konuda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

    Bununla birlikte 60 yaş ve üzeri yaşlılarda kullanımı konusunda ciddi yan etkilere neden olduğundan bu yaş gurubu kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır.


    • Hamile ve emziren kadınlarda kullanımı için mutlaka doktora danışılmalıdır



    • İlacın etken maddelerinin anne sütüne geçtiği kanıtlanmıştır. Hamile ve emziren kadınlarda risk oluşturabilir.


    iburamin Cold İçerik


    iburamin Cold içerik bilgisi aşağıdaki gibidir:
    Etkin Madde:
    Her bir film kaplı tablet; 200 mg ibuprofene eşdeğer 222.22 mg ibuprofen DC%90,30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2 mg klorfeniramin maleat içerir.

    Yardımcı Maddeler: Laktoz monohidrat (inek sütünden elde edilir), mikrokristalin selülozpH 102, povidon K30, magnezyum stearat, kolloidalsilikondioksit, kroskarmelloz sodyum, hipromelloz, polietilen glikol, titanyum dioksit (E171) ve karmoizin (azorubin) alüminyum lak(E122) içerir.

    İburamin Cold Yan Etkileri



    iburamin cold yan etkileri


    İburamin Cold yan etkileri aşağıdaki gibidir:


    • Karın ağrısı,
    • Ciltte döküntü,
    • Nefes almada zorluk,
    • Baş dönmesi,
    • Ciltte ve gözlerde sarılık,
    • Göğüste ağrı,
    • Kalp atışlarında dengesizlik ve çarpıntı,
    • Işığa karşı hassasiyet,
    • Lökosit (beyaz kan hücreleri) miktarında azalma,
    • Ağız iltihabı (oral ülserasyon), kötü kokulu dışkı,
    • Bağırsakta gaz oluşumu,
    • Güç kaybı, duymada zorluk


    iburamin Cold Hamilelikte ya da Emzirme Döneminde Kullanım



    iburamin Cold Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Kullanımı



    iBuramin Cold hamilelikte ya da emzirme döneminde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamilelikte, özellikle de gebeliğin son 3 ayında iburamin Cold kullanımının, bebek için zararlı olabileceği belirtilmektedir. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, bu konuyu ivedilikle doktorunuza bildirmeniz gerekiyor.

    iBuramin Cold'un emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. iBuramin Cold anne sütüne geçeceği ve bu durumun da emzirilen bebek için zararlı olabileceği belirtilmektedir. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız, doktorunuza danışmadan kesinlikle bu ilacı kullanmamalısınız.

    iburamin Cold Prospektüs



    iburamin cold prospektüsü pdf olarak iburamin cold Prospektüs pdf linkinden görebilirsiniz. iburamin cold etken maddesi, içeriği, doz bilgisi, yan etkileri ve saklama koşulları gibi detaylı bilgileri prospektüsten ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.



    Uyarı:

    Bu yazı ilacın prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Bu nedenle bu ilacı kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.


    İlgili konular:

    (bkz: iburamin Cold Şurup)