Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Hangi Sırada Çıkar?

Ebeveynler olarak bebeklerde emzik kullanımı konusunda bilmeniz gerekenleri, zararlarını ve yararlarını, emzik en erken ne zaman verilir? Sağlıklı bir emziğin özellikleri nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını bilimsel referanslar içeren bu detaylı rehberde bulabilirsiniz.Emzik Ne Zaman Başlanmalı?Amerikan Pediatri Akademisi'nin verilerine göre, emzik en erken bebeğiniz doğduktan 4 hafta sonra başlanmalıdır.

Amerikan Pediatri Akademisi
Yenidoğan bebeğin anne memesine alışması ve yeterli anne sütü almasına olanak sağlanması amacıyla yenidoğan bebeklerde emzik kullanımı için en az 4 hafta beklemek gerektiğini özellikle vurgulamaktadır. KAYNAKEmziğin Zararları Nelerdir?Bebeklerde Emzik Kullanımının Zararları


Emzik kullanımı bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir yöntemdir ancak bazı zararları da olabilir.
Bebeklerde emzik kullanımının oluşturabileceği zararlar şunlardır:


 1. Bebeklerde emzik kullanımı bebekte yutkunma bozukluğu, bebeğin anne memesini reddetmesi ve yeterli anne sütü alamaması gibi zararları olabilir. Bu yüzden emzik kullanmaya başlamadan önce bebeğinizin anne memesine alışmış olduğundan emin olmanız gerekir.
 2. Emzik, enfeksiyonlara, ishale ve pamukçuk oluşumuna sebep olabileceğinden emzik temizliği çok önemlidir. Özellikle ilk 3 aylık dönemde emzik ve biberonların sık kaynatılması gerekir. Ayrıca bebeğinizin kullandığı emziğin takibini yapmalı, yıpranmış olanları değiştirmelisiniz.
 3. Anne memesini almakta istemsiz olan, emzirme esnasında zorluk çeken bebeklerde emzik kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Anne memesini reddeden bebeğe emzik verildiğinde, bebek anne memesini tamamen bırakabilir ya da bu durum anne sütünün azalmasına yol açabilir.
 4. Emziklerin bebeklerin boynuna bir ip, zincir vs. ile asılması çok zararlıdır. Bu durum bebek için boğulma riski oluşturabilir.
 5. Yapılan bir çalışmada emziğin, bebeğin emme gücünü zayıflatarak, süt üretiminde azalmaya neden olduğu, böylece bebeğin anne sütünden erken kesilmesine yol açtığı gibi bir zararı olduğu belirtilmiştir. KAYNAK Bu yüzden tüm gün boyunca sürekli olarak kullanılmamalıdır. Emziği sadece bebeğiniz uykuya dalacağı zamanlarda ve huzursuzken bebeğinizi sakinleştirmek için kullanmanız öneriliyor.
 6. Emzik kullanımının doğrudan bebeklerin diş ve çene yapısını bozduğuna dair kesin bir bilimsel sonuç olmasa da, olumsuz etkileyebileceğine dair bulgular mevcuttur. Bu zararlı etkileri nasıl önleyebileceğinizi bir alt başlıkta inceleyebilirsiniz.
 7. Düzenli emzik kullanımının bırakılması zor olabilir: Bebeklerde düzenli emzik kullanımının bırakılması, bebekler için zor olabilir. Bebekler emziklerine bağımlı hale gelebilir ve emziklerinin olmadığı durumlarda rahatsız olabilirler.Unutmayın
Bebeğiniz için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bu yüzden önceliğiniz bebeğinizin mutlaka anne sütünü almasını sağlamak olmalıdır. Emzik kullanırken bebeğinizin anne sütünü alımının olumsuz etkilediğini fark ederseniz, emziği bırakın. Anne sütünün mucizevi faydalarına mutlaka bir göz atın (bkz: Anne Sütünün Faydaları Nelerdir)


Emziğin Faydaları Nelerdir?


Emzik seçimi yaparken dikkatli olunmalıdır. Ayrıca emziğin zararları olduğu gibi faydaları da vardır. Bilimsel araştırma sonuçlarına göre, emziği doğru ve bilinçli kullanarak bebeğiniz için faydalı hale getirmeniz mümkün.
Emziğin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 1. Bir çalışmada emziğin faydalı olduğu, erken doğan bebeklerde emzik kullanımının bebeğin yutma yeteneğini geliştirmekte ve emzirme için gerekli olan emme, yutma ve soluk alma koordinasyonunu geliştirmede yarar sağladığı ortaya koyulmuştur. KAYNAK
 2. Emzik, bebeğin sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir ve bu sayede bebeklerin gaz sıkıntısı azalabilir. "The Role of Pacifiers in the Care of Healthy Term Newborns Pediatrics 2004"
 3. Emzik, bebeklerin uyku düzenlerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve bu sayede bebeklerin uykuya dalmalarını daha da kolaylaştırabilir. "The Role of Pacifiers in the Care of Healthy Term Newborns Pediatrics 2004"


Emzik Seçimi Nasıl Yapılır?Emzik SeçimiBebeklerin emme refleksleri çok güçlüdür, emzik bebeğinizi rahatlatacaktır.
Bu yüzden emzik seçimi yaparken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 1. Emzik sağlıklı bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. En sağlıklı emzik, medikal silikondan ya da kauçuktan üretilmiş olan emziklerdir.
 2. Emziğin tamamı medikal silikon ya da kauçuk olan bir emzik seçmelisiniz. Plastik aksamlı olan emzikler, bebeğiniz üzerine yattığında bebeğinizin hassas cildine zarar verebilir.
 3. Seçtiğiniz emziğin ortodontik bir emzik olduğundan emin olun. Emziğin ortodontik olup olmadığı bilgisine paket üzerinden ulaşabilirsiniz. • Bebeğiniz için en sağlıklı emziği seçmek istiyorsanız öncelikle bebeğinizin yaşına uygun emzik seçmelisiniz. Emziklerin üzerinde kaç aylık bebekler için uygun olduğu yazmaktadır buna dikkat edin. Mutlaka bebeğinizin yaşına uygun emzik alın. Belirtilen yaştaki emzikler, belirtilen yaş grubundaki bebeklerin damak yapısına uygun olan emziklerdir.


Unutmayın
Bebeklerde emzik kullanımının bebek sağlığı açısından risk oluşturmaması için emzik seçerken bebeklerin yaşına, damak yapısına uygun sağlıklı malzemeden yapılmış emzik seçilmelidir.

Sağlıklı malzemeden üretilen kaliteli emzik markaları ile ilgili detaylı bilgi almak için (bkz: Yenidoğan Emzik Tavsiyesi) (bkz: En İyi Emzik)
Benzer Konular
 

Zihinsel huzurun anahtarı olan meditasyonu hemen keşfedin, yaşam kaliteniz yükselsin!

 

Bebeğinizin neden kaka yapmakta bu kadar zorlandığını anlamaya mı çalışıyorsunuz? Uzmanların neler önerdiğini öğrenin ve bu zor anları biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek ipuçlarını keşfedin.